Остонадаги Оқўрда қароргоҳида Ўзбекистон ва Қозоғистон президентлари Шавкат Мирзиёев ва Қосим-Жомарт Тоқаевнинг тор доирадаги учрашуви бўлиб ўтди, дея хабар бермоқда Ўзбекистон раҳбари матбуот хизмати.
Қайд этилишича, унда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлигининг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
логистика, президент ташрифи, савдо айланмаси, қамбарота гес-1, қозоғистон, қамбарота гэс-1
Суҳбат аввалида Шавкат Мирзиёев самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, ушбу давлат ташрифи тарихий аҳамиятга эга экани, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишга қаратилганини таъкидлади. Олий давлатлараро кенгашнинг биринчи мажлиси ўтказилаётгани ҳам шундан далолат беради.
Ташриф арафасида «Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши, бизнес форуми ва қатор маданий тадбирлар муваффақиятли ўтказилди». 2034 йилга қадар стратегик шериклик ва иттифоқчилик дастури тайёрланди, ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари раислигидаги кенгаш ташкил этилмоқда.
Кейинги йилларда товар айирбошлаш ҳажми икки баробар, қўшма корхоналар сони беш баробар кўпайди, юк ташиш ҳажми ортмоқда, йирик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Парламентлар, ҳукуматлар, ташқи сиёсий ва тармоқ идоралари даражасидаги мулоқотлар натижадорлигини ошириш, халқаро ва минтақавий майдонлар, жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Жаҳон савдо ташкилоти, минтақа давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувлари, «Марказий Осиё плюс» форматлари доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Ёшлар сиёсати ва ахборот майдонини шакллантириш соҳасида яқин ҳамкорликни ривожлантириш зарурлиги таъкидланди. Бу йўналишда комплекс ҳамкорлик дастурини тайёрлашга келишиб олинди.
Икки мамлакат парламентлари палаталари иштирокида Парламентлараро форум ташкил этилиши қўллаб-қувватланди.
Томонлар товар айирбошлаш ҳажмини, энг аввало, ўзаро бозорларни шакллантириш ва учинчи мамлакатлардан импортнинг ўрнини босиш ҳисобига янада оширишга алоҳида эътибор қаратди. Шу маънода, ҳукуматларга ой якунига қадар товар айирбошлаш ҳажмини 10 млрд долларга етказиш бўйича алоҳида дастур қабул қилиш топширилди.
Саноат кооперациясини ривожлантириш мақсадида жорий саммитга қадар умумий қиймати 7 млрд долларлик янги битим ва шартномалар портфели ишлаб чиқилди. Улар орасида энергетика, транспорт ва логистика, металлургия, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва қурилиш соҳаларида, шунингдек, ҳудудлар ўртасидаги лойиҳалар бор.
Сирдарё вилоятида Халқаро саноат кооперацияси маркази қурилишини жадаллаштириш ва у ерда корхоналарни жойлаштиришга келишиб олинди.
Йирик лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида Қўшма инвестиция жамғармасини ташкил этиш масаласи ўрганилади.
Транзит юк ташиш учун қулай шароитларни таъминлаш, қўшма логистика мажмуаларини қуриш, икки мамлакат ўртасида автомобиль ва темир йўл йўналишларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Стратегик минтақавий лойиҳаларни, шу жумладан Қамбарота ГЭС-1 қурилишини тез фурсатда амалга оширишга устувор эътибор қаратилди. Президентлар ҳудудлараро ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади. Ҳудудлар форумини икки Ҳудудлар раҳбарлари кенгашига айлантириш ва унинг биринчи йиғилишини жорий йилнинг кузида Самарқандда ўтказишга келишиб олинди.
Давлат раҳбарлари томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

В резиденции «Акорда» в Астане состоялась встреча президентов Узбекистана Шавката Мирзиёева и Казахстана Касым-Жомарта Токаева в узком составе, сообщила пресс-служба узбекского лидера.
Были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-казахстанского сотрудничества.
В начале беседы Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что нынешний государственный визит «имеет историческое значение и призван вывести отношения стратегического партнёрства и союзничества на качественно новый уровень». Об этом свидетельствует проведение первого заседания Высшего межгосударственного совета.
Отмечено, что в преддверии визита «успешно состоялись заседание Межправительственной комиссии, бизнес-форум и ряд культурных мероприятий».
Подготовлена Программа стратегического партнёрства и союзничества до 2034 года, создаётся Совет под руководством глав внешнеполитических ведомств.
За последние годы товарооборот Узбекистана и Казахстана увеличился в два раза, число совместных предприятий — в пять раз, растут объёмы грузоперевозок, реализуются крупные проекты кооперации.
Отмечена необходимость повышения результативности контактов на уровне парламентов, правительств, внешнеполитических и отраслевых ведомств, продолжения взаимной поддержки в рамках международных и региональных площадок, в том числе ООН, ВТО, Консультативных встреч глав государств региона, форматов «Центральная Азия плюс».
Подчёркнута востребованность развития тесного взаимодействия в области молодёжной политики и формирования информационного поля. Достигнута договорённость подготовить комплексную Программу сотрудничества в этом направлении.
Поддержано учреждение Межпарламентского форума с участием обеих палат парламентов двух стран.
Отдельное внимание стороны уделили наращиванию объёмов товарооборота, прежде всего за счёт взаимного формирования рынков и замещения импорта из третьих стран. В этом контексте правительствам поручено до конца месяца принять отдельную программу по доведению товарооборота до 10 млрд долларов.
В целях развития промышленной кооперации к нынешнему саммиту наработан портфель новых соглашений и контрактов на сумму 7 млрд долларов. Среди них проекты в сферах энергетики, транспорта и логистики, металлургии, текстильной, аграрной и строительной сферах, а также между регионами.
Достигнута договорённость ускорить строительство Международного центра промышленной кооперации в Сырдарьинской области с размещением предприятий.
В целях финансовой поддержки крупных проектов будет проработан вопрос создания совместного инвестиционного фонда.
Обсуждены вопросы обеспечения благоприятных условий для транзитных грузоперевозок, строительства совместных логистических комплексов, развития автомобильных и железнодорожных маршрутов между двумя странами.
Приоритетное внимание уделено скорейшей реализации стратегических региональных проектов, в том числе строительства Камбаратинской ГЭС-1.
Президенты заявили о важности расширения межрегионального сотрудничества. Достигнута договорённость о трансформации Форума регионов в Совет руководителей регионов двух стран и проведении его первого заседания осенью этого года в Самарканде.
Главы государств также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес.