Тошкент шаҳрида ИИВ тезкор-қидирув департаменти ва Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан кучли таъсир этувчи дори воситаларини «закладка» усулида ноқонуний тарқатишда гумон қилинган икки нафар шахс қўлга олинди, деб хабар қилди ИИВ матбуот хизмати.
Қўшма тадбир давомида чакана нархи 35,692 миллиард сўм (2,8 миллион доллар) бўлган 42,8 килограмм кучли таъсир этувчи дори воситалари мусодара қилинди.
«Аптека наркотиклари»нинг бир қисми қўлга олинганлардан бирининг Chevrolet Spark автомашинаси юкхонасидан топилган — у 36 кг «прегабалин» дори воситасини кир ювиш кукунлари ўрамлари ва бошқа идишларга яшириб қўйган.
Гиёҳванд моддалар сақлаш учун қадоқланган хонадондан қолган «товарлар», шунингдек, дори воситаларини қадоқлаш учун идишлар ва жиҳозлар олиб қўйилган.

Cотрудники оперативно-розыскного департамента Министерства внутренних дел и Службы государственной безопасности задержали в Ташкенте двух подозреваемых в нелегальном распространении сильнодействующих лекарственных препаратов через «закладки», сообщила пресс-служба МВД.
Всего в ходе совместного мероприятия было изъято 42,8 кг сильнодействующих препаратов розничной стоимостью 35,692 млрд сумов (2,8 млн долларов).
Часть «аптечных наркотиков» была обнаружена в багажнике автомобиля Chevrolet Spark одного из задержанных — он прятал 36 кг препарата «прегабалин» в упаковках из-под стирального порошка и другой таре.
Остальной «товар», а также тара и оборудование для фасовки препаратов были изъяты в квартире, где лекарства упаковывали для закладок.