Европа Иттифоқи ва БМТ Тараққиёт дастури Тошкент вилоятининг Оққўрғон туманида қуёш энергиясидан фойдаланадиган янги томчилатиб суғориш тизимини ишга туширди, деб хабар қилди БМТТДнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси матбуот хизмати.
Хабарда қайд этилишича, Ўзбекистоннинг қишлоқ жойларида кўплаб оилалар ўз томорқаларида сабзавот етиштиради, аммо сув тақчиллиги ортиб бораётгани сабаб сабзавот экинларидан барқарор ҳосил олиш қийинлашиб бормоқда.
Оққўрғон тумани сув таъминоти ҳолати оғирлиги билан танилган, шунинг учун у ер томчилатиб суғориш тизимини жорий қилиш учун танланди. Ушбу тизим учун 180 метр чуқурликдан сув чиқарадиган вертикал суғориш қудуғининг сув насослари қуёш панелларидан қувватланади.
Лойиҳа доирасида бугунги кунда мазкур тизим 10 та хонадоннинг 0,8 гектар ерини томчилатиб суғориши орқали эгатлаб суғоришга нисбатан 60 фоизга яқин сув тежаб қолинмоқда. Шу билан бирга, ушбу суғориш тизимининг умумий қуввати унинг фойдасини яна 20 дан ортиқ хонадонга кенгайтириб, жами 3 гектар ерни суғориш учун ҳам етади.
Қуёш панеллари қувватидан ишлаб чиқарилган ортиқча электр энергияси давлат электр тизимига сотилади, олинган даромад эса суғориш қудуғи ва томчилатиб суғориш тизимини сақлаш ва бошқариш учун сарфланади.
ЕИнинг Ўзбекистондаги делегацияси ҳамкорлик бўлими раҳбари Вим Риэпманинг таъкидлашича, «қуёш энергияси билан ишлайдиган ушбу томчилатиб суғориш тизими нафақат сув танқислигини бартараф этади, балки Ўзбекистонда янада барқарор қишлоқ хўжалигига йўл очади. Энг муҳими, маҳаллий томорқа ер эгалари муқобил электр энергия ва суғориш тизимидан самарали фойдаланиш имкониятини қўлга киритмоқда, бу эса озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ҳамда уларнинг даромадларини оширишга хизмат қилади».
БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Акико Фужии таъкидлади: «Бугун қуёш энергияси ёрдамида ишлайдиган томчилатиб суғориш тизимининг ишга туширилиши бутун Ўзбекистон аҳолиси ҳаётини яхшилаш йўлидаги муҳим воқеа бўлди. Бугун технологик инновациялар қашшоқликни қисқартириш, очликка барҳам бериш, сув ва энергия хавфсизлиги таъминлаш ҳамда ерларни муҳофаза қилиш бўйича бир нечта Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга ёрдам бераётганига гувоҳ бўляпмиз».
Очилиш маросимида сув хўжалиги вазирининг биринчи ўринбосари Тимур Бутунбоев, қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Алишер Шукуров, Оққўрғон тумани ҳокими Тўра Боболов, шунингдек, Ирригация ва сув муаммолари илмий-тадқиқот институти ходимлари ҳамда маҳаллий аҳоли иштирок этди.
Ташаббус Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ирригация ва сув муаммолари илмий-тадқиқот институти, Сабзавот, полиз экинлари ва картошка илмий-тадқиқот институти, Қишлоқ озиқ-овқат маҳсулотларини ривожлантириш халқаро стратегик маркази (ISCAD) етук мутахассислари, Тошкент вилояти Агрохизматлар маркази (AKIS) ҳамда Қўштепа маҳалласи вакилларидан иборат Инновацион гуруҳ томонидан амалга оширилди.
«Июнь ойида қурғоқчилик бўлиб қолар эди. Томчилатиб суғориш келиб, ҳатто ёзнинг кунида ҳам, боғимиз ям-яшил, янги помидор, бақлажон ва булғор қалампирларимиз пишиб турибди. Маза қилиб боғдорчилик қиляпмиз», — дейди хонадонлардан бирида яшовчи Мафтуна Ахмедова.
Янги томчилатиб суғориш тизими ва Инновацион гуруҳни ишга тушириш «Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат секторининг «яшил иқтисодиёт»га инклюзив ўтишини қўллаб қувватлаш ва иқлимга йўналтирилган қишлоқ хўжалиги билимлари ва инновацион тизимини ривожлантириш» (EU-AGRIN) лойиҳаси доирасида амалга оширилди. Лойиҳа БМТТД томонидан Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан ҳамкорликда йўлга қўйилади ва ЕИ томонидан молиялаштирилади.

Европейский союз и Программа развития ООН запустили новую систему капельного орошения на солнечной энергии в Аккурганском районе Ташкентской области, сообщила пресс-служба офиса ПРООН в Узбекистане.
Как отмечается в сообщении, в сельской местности Узбекистана, где многие семьи выращивают овощи на своих приусадебных участках, растущая нехватка воды все больше затрудняет получение устойчивого урожая овощных культур.
евросоюз, капельное орошение, проон
Аккурганский район известен низкой водообеспеченностью, поэтому был выбран для внедрения системы капельного орошения. Система включает водяной насос, который откачивает воду из вертикальной оросительной скважины с глубины 180 м с использованием солнечной энергии, получаемой с помощью солнечных панелей.
Сегодня система орошает 0,8 га земли, принося пользу 10 домохозяйствам и экономя около 60% воды по сравнению с традиционными методами орошения. Однако мощности этой оросительной системы достаточно для орошения 3 га земли, что может принести пользу ещё 20 домохозяйствам.
Излишки электроэнергии, получаемой от солнечных панелей, продаются государственной системе электроснабжения, а доходы от продажи используются для управления и эксплуатации водной скважины и системы капельного орошения.
Глава отдела сотрудничества Делегации Европейского союза в Узбекистане Вим Риепма подчеркнул, что «система капельного орошения, работающая на солнечной энергии, не только решает проблему нехватки воды, но и прокладывает путь к более устойчивому сельскому хозяйству в Узбекистане. Самое главное, это приносит прямую выгоду местным домохозяйствам, расширяя их доступ к электричеству и воде для орошения, а, следовательно, также обеспечивает продовольственную безопасность и повышает доходы населения».
Постоянная представительница ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии отметила: «Сегодняшний запуск системы капельного орошения на солнечных батареях является важной вехой в улучшении уровня жизни людей по всему Узбекистану. Мы также видим, как технологические инновации могут помочь нам достичь нескольких Целей устойчивого развития, таких как сокращение бедности, ликвидация голода, обеспечение водной и энергетической безопасности и защита земель».
Церемония открытия прошла в присутствии первого заместителя министра водного хозяйства Тимура Бутунбаева, заместителя министра сельского хозяйства Алишера Шукурова, хокима Аккурганского района Туры Боболова, а также сотрудников Научно-исследовательского института ирригации и водных проблем и жителей махалли.
Инициатива была реализована Инновационной группой из специалистов из Научно-исследовательского института ирригации и водных проблем, Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля, Международного центра стратегического развития и исследований в сфере продовольствия и сельского хозяйства (ISCAD) при Министерстве сельского хозяйства и Центра сельскохозяйственных услуг (AKIS) в Ташкентской области и жителей сельского схода граждан «Коштепа».
«Уже в июне все растения засыхали о жары. С капельным орошением даже летом наш огород радует нас зеленью, свежими помидорами, баклажанами, болгарскими перцами», — поделилась жительница одного из домохозяйств Мафтуна Ахмедова.
Запуск новой системы капельного орошения и Инновационной группы проведены в рамках проекта «Поддержка инклюзивного перехода к зелёной экономике в агропродовольственном секторе и развитие климатически устойчивой системы знаний и инноваций сельского хозяйства Узбекистана» (EU-AGRIN). Проект реализуется ПРООН в партнёрстве с Министерством сельского хозяйства и финансируется Европейским союзом.