7 август куни Афғонистонда қайта тикланган Найбобод темирйўл станцияси очилди. Тиклаш ишлари «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти томонидан Термиз минтақавий темирйўл узели ва «Сўғдиёна Транс» шуъба корхонаси билан ҳамкорликда Афғонистон темирйўл бошқармаси ўртасида тузилган шартнома асосида амалга оширилди, дея хабар берди ЎТЙ.
2023 йилнинг ноябрида Ўзбекистон ва Афғонистон темирйўл компаниялари раҳбарлари Ҳайратон — Найбобод — Мозори Шариф темирйўлининг бир қисмини таъмирлашга келишиб олганди. «Ўзбекистон темир йўллари» раҳбари Зуфар Нарзуллаев таъмирлаш ишларини «сифатли, қулай нархда ва 50 фоизлик чегирма билан амалга оширишга» ваъда берган.
Компания Ҳайратондан Мозори Шарифгача бўлган линия қурилишини 2010 йил ноябрь ойида якунлаган. Унинг узунлиги 75 км, лойиҳа қиймати эса 129 млн долларни ташкил этган. Компаниянинг «Сўғдиёна Транс» шуъба корхонаси 2011 йил декабрь ойида Афғонистонда ушбу линиядан фойдаланиш ва хизмат кўрсатиш мақсадида очилган.
Маросим давомида Найбобод станциясига биринчи юк вагонлари келди, бу «минтақанинг транспорт инфратузилмасини ривожлантиришда янги босқичнинг бошланишини англатади», дейилади хабарда.
Қайта тикланган линиясининг очилиш маросимида президентнинг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев ва «Ўзбекистон темир йўллари» раҳбарининг биринчи ўринбосари Ҳикматулла Раҳметов иштирок этди.
Афғонистон томонини бош вазир ўринбосари Мулла Абдулғани Бародар, Балх вилояти губернатори Муҳаммад Юсуф Вафо, жамоат ишлари вазири Ал-ҳаж Муҳаммад Исо, жамоат ишлари вазирининг темирйўл масалалари бўйича ўринбосари Ал-ҳаж Бахтулраҳмон Шарафат ва бошқа амалдорлар иштирок этди.
Мансабдорлар ўз чиқишларида Афғонистоннинг минтақавий юк логистикасидаги муҳимлигини таъкидлади.
«Денгизга чиқиш имкони бўлмаган мамлакат Марказий Осиёни Жанубий Осиё билан ўз ҳудудидан ўтадиган автомобиль ва темирйўл йўналишлари орқали боғлашда муҳим роль ўйнайди. Шу нуқтаи назардан, ўзбек темирйўл мутахассислари томонидан тикланган Найбобод станцияси Россия, Қозоғистон, Хитой ва Европа мамлакатларидан Афғонистон орқали Покистон, Ҳиндистон ва бошқа Жанубий Осиё мамлакатларига юкларни ташиш учун муҳим марказ бўлади», — дея таъкидлади ЎТЙ.
Мозори Шариф — Кобул — Харлачи йўналиши бўйлаб Трансафғон темирйўли қурилиши лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. «Ушбу лойиҳа минтақадаги логистика алоқаларини сезиларли даражада яхшилаш ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик учун янги имкониятлар яратишга имкон беради», — дейилади хабарда.
Тадбир якунида Афғонистон томони ўзбекистонлик ҳамкасбларига 75 км узунликдаги темирйўл линияси ва Найбобод станциясида таъмирлаш-тиклаш ишлари учун миннатдорчилик билдирди. Иккала томон ҳам барча иштирокчилар учун ўзаро манфаатли бўладиган ҳамкорликни давом эттиришдан манфаатдорлигини қайд этилди.

Восстановленную железнодорожную станцию Наибабад открыли в Афганистане 7 августа. Восстановительные работы были проведены компанией «Узбекистон темир йуллари» в сотрудничестве с Термезским региональным железнодорожным узлом и компанией «Согдиана транс» на основе контракта с Афганским железнодорожным управлением, сообщила пресс-служба УТЙ.
Напомним, в ноябре 2023 года главы железнодорожных компаний Узбекистана и Афганистана договорились о ремонте участка железной дороги Хайратон — Наибабад — Мазари-Шариф. Руководство «Узбекистон темир йуллари» тогда пообещало провести ремонт «качественно и по разумной цене, предоставив скидку в 50%».
«Узбекистон темир йуллари» построила линию из Хайратона в Мазари-Шариф в ноябре 2010 года. Её протяжённость составляет 75 км, а стоимость проекта — 129 млн долларов. Дочернее предприятие «Узбекистон темир йуллари» «Согдиана транс» было создано в декабре 2011 года для эксплуатации и обслуживания этой линии в Афганистане.
В ходе церемонии на станцию Наибабад прибыли первые грузовые вагоны, «символизируя начало нового этапа в развитии транспортной инфраструктуры региона», говорится в сообщении.
На церемонии открытия восстановленной линии присутствовали специальный представитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев и первый заместитель главы «Узбекистон темир йуллари» Рахметов Хикматулла.
Афганскую сторону представляли заместитель премьер-министра Алхадж Мулла Абдул Ғани Бародар, губернатор провинции Балх Мухаммад Юсеф Вафо, министр общественных работ Ал-хадж Мохаммад Исо, заместитель министра общественных работ по железнодорожным вопросам Алхаж Бахтулрахман Шарафат и другие официальные лица.
В своих выступлениях высокопоставленные лица отметили важность Афганистана в региональной логистике грузов.
«Страна, не имея выхода к морю, играет ключевую роль в соединении Центральной Азии с Южной Азией по автомобильным и железнодорожным маршрутам, проходящим через её территорию. В этом контексте станция Наибабад, восстановленная узбекскими железнодорожными специалистами, станет важным узлом для транспортировки грузов из России, Казахстана, Китая и европейских стран через Афганистан в Пакистан, Индию и другие страны Южной Азии», — подчеркнули в УТЙ.
Особое внимание было уделено ускорению реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги по маршруту «Мазари-Шариф — Кабул — Харлачи». «Этот проект обещает значительно улучшить логистические связи в регионе и создать новые возможности для торговли и экономического сотрудничества», — говорится в сообщении.
В заключение афганская сторона выразила благодарность узбекским коллегам за ремонтно-восстановительные работы на железнодорожной линии длиной 75 километров и станции Наибабад. Обе стороны выразили взаимную заинтересованность в дальнейшем сотрудничестве, которое будет взаимовыгодным для всех участников.