13 июль куни IT Park University Open Day тадбирида ўз эшикларини ҳамма учун кенг очди. 200 дан ортиқ абитуриентлар, уларнинг ота-оналари, IТ мутахассислари ва талабалар университетнинг замонавий таълим дастурлари ҳақида маълумот олиш, халқаро экспертлар билан суҳбатлашиш ва ишга жойлашиш имкониятларини ўрганиш учун йиғилди. Жараённи сизга ҳикоя қиламиз.
Дастур жуда бой тайёрланганди. Тадбирнинг асосий хусусияти йирик IT компаниялари: EPAM, IT Park Uzbekistan, Рақамли технологиялар вазирлиги, IT-Bilim, IT Community of Uzbekistan и WTraining`дан таниқли спикерларнинг ҳамкорлиги бўлди. 10 дан ортиқ эксперт IT соҳаси келажагидаги ўзгаришлар, муваффақиятли карьера сирлари ва амалий таълимнинг фойдаси ҳақида маълумот берди, шунингдек, рақамли муҳитда ишлашнинг афзалликлари ва камчиликлари муҳокама қилинди.
Тадбирнинг расмий қисми рақамли технологиялар вазири Шерзод Хотамович Шерматов ва вазир ўринбосари Рустам Каримжонов томонидан очиб берилди.
«IT Park University глобал EPAM компанияси билан ҳамкорлиги туфайли ҳам ноёбдир. Таълим фақат назарияга эмас, балки амалиётга қаратилган ва етакчи экспертлар томонидан бошқарилади. Бу университет сизнинг келажагингиз учун катта имкониятлар очади», — деди вазир Шерзод Хотамович Шерматов.
IT Park University бош директори Баҳодир Аюпов ўз чиқишида келгуси йилларда IT соҳасидаги ўзгаришларни муҳокама қилди. У 2025 йилга бориб, IT мутахассисларига бўлган талаб бозорда 8 баробар кўпайишини таъкидлади.
EPAM компаниясининг вакиллари Наталья Ни ва Иззатхон Шамсиев IT Community`да иштирок этишнинг аҳамияти ҳақида гапириб, қандай қилиб нетворкинг орқали халқаро компания аъзоси бўлганлигини баҳам кўрди ва муваффақиятга эришиш учун нима қилиш кераклиги ва IT соҳасидаги хавфларни қандай четлаб ўтиш ҳақида қимматли маслаҳатлар берди.
IT Community раҳбари Шавкат Каримов ўз тақдимотида бўлажак мутахассисларга амалий маслаҳатлар бериб, интерактив ўйинлар ўтказди.
Танаффус вақтида хоҳловчилар имтиҳонда бепул қатнашиш имконини берувчи промо кодлар олди ва IT Park University`нинг афзалликлари билан батафсил танишди.
Иккинчи курс талабаси Нигора Мамадалиева тадбир доирасида бошланғич мутахассис сифатида жонли мисол бўлди. У Испанияда ўтган халқаро стажировка ҳақида ва университетнинг талабалар учун имкониятлари ҳақида гапирди.
Охирги спикерлар — IT-Bilim`дан Диана Гаинуллина ва WTraining`дан Руслан Андреев компанияларнинг ходимлар учун маҳаллий ва халқаро бозордаги талабларини тақдим этди.
Панель муҳокамаси тадбирнинг асосий қисми бўлди, унда экспертлар Ўзбекистонда IT келажагини муҳокама қилди. Эътибор сифатли таълим, карьера имкониятлари ва инновациялар каби масалаларга қаратилди. Ёш мутахассисларни ривожлантиришда таълим муассасалари ва IT компаниялари ўртасидаги ҳамкорликнинг аҳамияти таъкидланди.
IT Park University`га кириш ҳужжатларини топшириш муддати август охирида тугайди.
Имтиҳонлардан ўтинг ва замонавий таълим муҳитининг бир қисми бўлинг:
- амалиётга йўналтирилган таълим шакли;
- 70% ўқитувчилар амалдаги мутахассислар;
- Таълим давомида халқаро стажировкалар.
Талабалар имкониятлари ҳақида баътафсил маълумотларни IT Park University`нинг Instagram сахифасидан ва расмий сайтидан олса бўлади.

13 июля IT Park University открыл свои двери для желающих на масштабном и ярком мероприятии Open Day. Более 200 абитуриентов, их родителей, IT-специалистов и студентов пришли, чтобы узнать о современных образовательных программах университета, пообщаться с международными экспертами и узнать о перспективах трудоустройства. Сотрудники IT Park University, рассказали как это было.
IT Park University подготовил насыщенную программу. Главной особенностью мероприятия стала коллаборация именитых спикеров из крупных IT-компаний: EPAM, IT Park Uzbekistan, Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан, IT Bilim, IT Community of Uzbekistan и W Training. Более 10 экспертов рассказали о будущих изменениях в сфере IT, секретах успешной карьеры и пользе практико-ориентированного образования, а также обсудили плюсы и минусы работы в цифровой среде.
Официальную часть мероприятия открыл министр цифровых технологий Шерзод Хотамович Шерматов и заместитель министра Рустам Каримжонов.
«IT Park University уникален благодаря сотрудничеству с глобальной компанией EPAM. Обучение сфокусировано не только на теории, но и на практике, под руководством ведущих экспертов. Этот университет открывает большие возможности для вашего будущего», — Шерзод Хотамович Шерматов, министр цифровых технологий.
Генеральный директор IT Park University Баходир Аюпов в своей речи затронул тему изменений в IT-сфере в ближайшие годы. Он поделился прогнозом о том, что к 2025 году востребованность IT-специалистов на рынке труда вырастет более чем в восемь раз.
Представители компании EPAM, Наталья Ни и Иззатхон Шамсиев, рассказали о важности участия в IT-комьюнити: как нетворкинг сделал их частью международной компании. Они дали ценные советы о том, что необходимо делать для достижения успеха и как обойти подводные камни IT-сферы.
Руководитель IT-Community Шавкат Каримов поделился своей историей и дал практические советы будущим специалистам, подкрепив их интерактивными играми.
Во время перерыва все желающие получили промокоды, дающие возможность бесплатно пройти экзамены, и смогли подробно ознакомиться с преимуществами IT Park University.
Нигорахон Мамадалиева, студентка второго курса, стала живым примером начинающего специалиста в рамках мероприятия. Она рассказала о том, как прошла международная стажировка в Испании и какие возможности открывает университет для студентов.
Последние спикеры, Диана Гайнуллина из IT-Bilim и Руслан Андреев из WTraining, рассказали о требованиях компаний к сотрудникам на локальном и международном рынках.
Кульминацией мероприятия стала панельная дискуссия, где эксперты обсудили будущее IT в Узбекистане. В центре внимания были вопросы качественного образования, карьерных возможностей и инноваций, подчёркивая важность сотрудничества между учебными заведениями и IT-компаниями для развития молодых специалистов.
Время подачи документов на поступление в IT Park University завершается в конце августа.
Можно пройти вступительные экзамены и стать частью современной образовательной среды:
• практикоориентированная форма обучения;
• 70% преподавателей действующие специалисты;
• международные стажировки в рамках учёбы.
Подробнее можно узнать об условиях и особенностях студенческой жизни в IT Park University в Instagram и на сайте университета.