Шавкат Мирзиёев 5 август куни рақобатни ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тақдимоти билан танишди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Маълум қилинишича, сўнгги беш йил ичида 25 дан ортиқ маҳсулот бўйича рақобат муҳити яхшиланган. 7 та фаолият тури бўйича рақобатни чекловчи эксклюзив ҳуқуқлар бекор қилинган. Давлат иштирокидаги корхоналар 42 фоизга камайиб, тадбиркорлик субъектлари сони 1,6 баробар кўпайган.
Ўтган йили «Рақобат тўғрисида»ги қонун янги таҳрирда қабул қилинди. Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасига қўшимча таъсирчан ваколатлар берилди. Шу асосида олиб борилган ўрганишларга кўра, айрим ташкилотларда рақобатга зид қарорлар қабул қилиш, тўғридан-тўғри шартномалар тузиш, савдода устун мавқедан фойдаланиш каби ҳолатлар бор.
Шу боис соҳадаги ишлар қамрови ва самарадорлигини ошириш мақсадида Рақобатни ривожлантириш концепцияси ишлаб чиқилди. Унда иқтисодиётда давлат иштирокини камайтириш, бозорга киришни эркинлаштириш, тадбиркорларга тенг шароитлар яратиш бўйича навбатдаги қадамлар белгиланади.
Ҳужжат тадбиркорларнинг бозорларга эркин киришини қийинлаштирувчи норматив-ҳуқуқий моддалар ва ортиқча талабларни бекор қилиши режалаштирилмоқда.
Тартибга солиш юкини қисқартиришга қаратилган енгилликлар жорий этилади, жумладан, рухсат берувчи жараёнлар ва лицензиялар жавобгарликни мажбурий суғурталаш билан алмаштирилади.
Табиий монополия соҳаларида мустақил бозор регуляторлари жорий этилади. Табиий монополия соҳалари билан ўзаро боғланган ва рақобатни ривожлантириш имконияти бўлган товар бозорларида табиий монополия субъектлари иштироки чекланади.
Бундан ташқари, тўғридан-тўғри амалга ошириладиган давлат харидлари кўлами қисқартирилиб, давлат харидлари рақобатли усулларга тўлиқ ўтказилади. Рақобатни чекловчи индивидуал хусусиятга эга давлат ёрдами, шу жумладан, эксклюзив ҳуқуқ, имтиёз, преференция ва енгилликлар бекор қилинади.
Давлат органлари ахборот тизимларини ўзаро интеграция қилиш орқали ижтимоий аҳамиятга эга маҳсулотлар нархлари шаклланиши занжирининг барча бўғинларини рақамли мониторинг қилиш йўлга қўйилади. Рақобатга қарши келишув ва хатти-ҳаракатлар, тил бириктириш ҳолатлари ҳақида маълумот тақдим этган шахсларни ошкор этмаслик ва мукофотлаш тизими жорий этилади.
Концепцияни амалга ошириш натижасида энергетика, нефть-газ, сув хўжалиги, йўл қурилиши, темир йўл ва аэропорт хизматлари каби қатор соҳаларда 17 турдаги давлат монополиясини босқичма-босқич тугатиш чоралари кўрилади
Бундан ташқари, давлат харидларида рақобатга зид ҳаракатларнинг олди олиниб, бу жараёнларнинг шаффофлиги таъминланади. Товар-хомашё биржаларида таклифлар кўпайтирилиб, харидорларнинг танлаш имконияти кенгайтирилади.
Президент иқтисодиётдаги давлат улушини қисқартириш, айрим функцияларни босқичма-босқич хусусий секторга ўтказиш зарурлигини таъкидлади. У товар, молия ва рақамли бозорларда рақобат ҳолатини доимий таҳлил қилиб, тартибларни такомиллаштириш бўйича таклифлар киритиб бориш вазифасини қўйди.
Охирги уч йил давомида жойларда рақобат қонунчилигига зид бўлган 2000 дан ортиқ хатти-ҳаракатлар аниқланган. Аксарият ҳолларда бу маҳаллий ҳокимликлар ва вазирликларнинг ҳужжатлари ҳисобланади. Шу боис Рақобат қўмитасининг ҳудудий бошқармалари ишини жонлантириш, кадрлар малакасини ошириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 августа ознакомился с презентацией мер, направленных на развитие конкуренции, сообщила пресс-служба главы государства.
Сообщается, что за последние пять лет улучшилась конкурентная среда по более чем 25 товарам. Отменены ограничивавшие конкуренцию эксклюзивные права по 7 видам деятельности. Количество предприятий с государственным участием сократилось на 42%, а число субъектов частного предпринимательства увеличилось в 1,6 раза.
В прошлом году был принят закон «О конкуренции» в новой редакции. Комитету по развитию конкуренции и защите прав потребителей были предоставлены дополнительные действенные полномочия. Согласно проведённым на этой основе изучениям, в некоторых организациях наблюдаются такие явления, как принятие антиконкурентных решений, заключение прямых договоров, использование доминирующего положения в торговле.
В связи с этим разработана Концепция развития конкуренции для расширения охвата и повышения эффективности работы в данной сфере. В этой концепции определяются дальнейшие задачи по сокращению участия государства в экономике, либерализации доступа к рынку и созданию равных условий для предпринимателей.
Документом планируется отменить нормативно-правовые положения и избыточные требования, затрудняющие свободный доступ предпринимателей к рынкам.
Предусматривается введение послаблений, направленных на снижение регуляторной нагрузки. В частности, разрешительные процедуры и лицензии будут заменены обязательным страхованием ответственности.
В сферах естественных монополий будут внедрены независимые рыночные регуляторы. На товарных рынках, связанных с естественными монополиями и на которых имеется возможность для развития конкуренции, будет ограничено их участие.
Председатель Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Халилилло Турахужаев.
Кроме того, планируется сократить масштабы прямых государственных закупок, они будут полностью переведены на конкурентные методы. Предусматривается отмена предоставления государственной помощи индивидуального характера, ограничивающей конкуренцию, включая эксклюзивные права, льготы, преференции и послабления.
Путём взаимной интеграции информационных систем государственных органов будет налажен цифровой мониторинг всех звеньев цепочки ценообразования социально значимой продукции. Будет внедрена система неразглашения и поощрения лиц, предоставивших информацию о случаях антиконкурентных соглашений и действий, сговоров.
В результате реализации концепции ожидается принятие мер по поэтапной ликвидации 17 видов государственной монополии в ряде сфер, таких как энергетика, нефтегазовый сектор, водное хозяйство, дорожное строительство, железнодорожное и аэропортовое обслуживание.
Более того, намечено пресекать антиконкурентные действия в госзакупках и обеспечить прозрачность этих процессов. На товарно-сырьевых биржах увеличат предложение, расширят возможности выбора для покупателей.
Президент отметил необходимость сокращения доли государства в экономике, поэтапной передачи отдельных функций частному сектору. Он поставил задачу постоянно анализировать состояние конкуренции на товарных, финансовых и цифровых рынках, вносить предложения по совершенствованию процедур.
За последние три года на местах выявлено свыше 2000 актов, противоречащих законодательству о конкуренции. В большинстве случаев это документы местных хокимиятов и министерств. В связи с этим поручено активизировать работу территориальных управлений Комитета по развитию конкуренции, повысить квалификацию кадров.