Шавкат Мирзиёев Россия президенти Владимир Путинга Дарбанд ва Махачқалъа (Доғистон) шаҳарларида террорчилик ҳаракатлари оқибатида кўплаб ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари ходимлари ва фуқаролар қурбон бўлгани муносабати билан ҳамдардлик билдирди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов маълум қилди.
Ўзбекистон етакчиси Доғистондаги террорчилик ҳужумларини қатъий қоралади ҳамда ушбу таҳдидларга қарши курашда тегишли тузилмаларнинг фаол ҳамкорлигини давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
«РИА Новости» хабарига кўра, якшанба куни кечқурун бир гуруҳ қуролланган шахслар Дарбанд шаҳридаги синагога ва черковга қарата ўқ узган. Оқибатда биноларда ёнғин келиб чиққан. Деярли бир вақтнинг ўзида Махачқалъадаги синагога, православ черкови ва йўл-патруль хизмати постига ҳужум қилинган.
Ҳужумларда 15 дан ортиқ полициячи, шунингдек, бир неча тинч аҳоли, жумладан, бир руҳоний вафот этди. Ҳуқуқ-тартибот органларининг 10 дан ортиқ ходими жароҳатланди.
Таъкидланишича, 6 нафар жангари ўлдирилгани хабар қилинди. Доғистоннинг Сергокалинский тумани раҳбари Магомед Омаров қўлга олинди, унинг икки ўғли терактларга алоқадор бўлиши мумкин.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has sent a telegram of condolences to president of Russian Federation Vladimir Putin in connection with terrorist attacks in Derbent and Makhachkala (Dagestan) on Sunday, president’s spokesman Sherzod Asadov said. The attacks on two churches, two synagogues and the police resulted in numerous casualties among law enforcements officers and civilians.
Shavkat Mirziyoyev “strongly condemned the terrorist attacks in Dagestan and expressed readiness to continue active cooperation with related organizations in combating these challenges”, the statement said.
According to RIA Novosti, Russian news agency, a group of armed individuals opened fire on a synagogue and a church in Derbent Sunday evening, causing fire in the buildings.
At the same time attacks were organized on a synagogue, a church, and a traffic police post in Makhachkala. In addition, a car carrying police officers was shot at in the center of Sergokaly village near Derbent.
The attacks claimed lives of more than 15 police officers and several civilians, including a priest. Over 10 law enforcement officers were injured.
Six attackers have been killed, according to the reports. The head of Sergokalinsk district of Dagestan Magomed Omarov, whose two sons might have been involved in the attacks, was arrested.