Шавкат Мирзиёев Россия президенти Владимир Путинга Дарбанд ва Махачқалъа (Доғистон) шаҳарларида террорчилик ҳаракатлари оқибатида кўплаб ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари ходимлари ва фуқаролар қурбон бўлгани муносабати билан ҳамдардлик билдирди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов маълум қилди.
Ўзбекистон етакчиси Доғистондаги террорчилик ҳужумларини қатъий қоралади ҳамда ушбу таҳдидларга қарши курашда тегишли тузилмаларнинг фаол ҳамкорлигини давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
«РИА Новости» хабарига кўра, якшанба куни кечқурун бир гуруҳ қуролланган шахслар Дарбанд шаҳридаги синагога ва черковга қарата ўқ узган. Оқибатда биноларда ёнғин келиб чиққан. Деярли бир вақтнинг ўзида Махачқалъадаги синагога, православ черкови ва йўл-патруль хизмати постига ҳужум қилинган.
Ҳужумларда 15 дан ортиқ полициячи, шунингдек, бир неча тинч аҳоли, жумладан, бир руҳоний вафот этди. Ҳуқуқ-тартибот органларининг 10 дан ортиқ ходими жароҳатланди.
Таъкидланишича, 6 нафар жангари ўлдирилгани хабар қилинди. Доғистоннинг Сергокалинский тумани раҳбари Магомед Омаров қўлга олинди, унинг икки ўғли терактларга алоқадор бўлиши мумкин.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил телеграмму президенту РФ Владимиру Путину с соболезнованиями в связи с террористическими актами в Дербенте и Махачкале (Дагестан), приведшими к многочисленным жертвам среди сотрудников правоохранительных органов и гражданских лиц. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Шавкат Мирзиёев «решительно осудил теракт в Дагестане и выразил готовность к продолжению активного взаимодействия соответствующих структур в борьбе с этими вызовами», говорится в сообщении.
По данным РИА Новости, вечером в воскресенье группа вооружённых людей обстреляла синагогу и церковь в Дербенте. В результате в зданиях начался пожар. Почти одновременно стало известно о нападении на синагогу, православный храм и пост ДПС в Махачкале. Кроме того, была обстреляна машина с полицейскими на площади в центре села Сергокалы неподалёку от Дербента.
Жертвами терактов стали более 15 сотрудников полиции, погибли также несколько гражданских лиц, в том числе священник. Более 10 сотрудников правоохранительных органов ранены.
Сообщается о ликвидации шести боевиков. Известно о задержании главы Сергокалинского района Дагестана Магомеда Омарова, два сына которого могли быть причастны к терактам.