Болалар дунёни шундай кўришади:
Компьютер электроникасининг жаҳондаги етакчи брендларидан бири ASUS 31 октябрь куни эълон қилинган "Мен келажак дунёсини қандай кўраман" номли болалар расмлари танлови ғолибларини эълон қилди.
Ноябрь ойи давомида мамлакатнинг 7 ёшдан 18 ёшгача бўлган ҳар қандай фуқароси ASUSдан ноутбук кўринишидаги совға эгаси бўлиш имкониятидан фойдаланиши мумкин эди. Ушбу Янги йил лойиҳасида иштирок этиш учун сиз келажак ҳақидаги тасаввурингизни чизишингиз ва болалар асарларини йиғиш учун мўлжалланган почта бўлимига сканерланган расмни юборишингиз керак эди.
Декабрь ойининг бошида ASUS вакиллари барча тақдим этилган материалларни баҳолаб, 10 та энг яхши визуализацияни танлаб олишди. Танловнинг асосий мезонларидан бири боланинг ўз ижодига киритган ғояси ва расм маъноси эди
"Ғолибларни аниқлашда биз чизмаларнинг бадиий қийматини эмас, балки иштирокчиларнинг ғояларини баҳолашга ҳаракат қилдик. Улар келажакни қандай кўришади? Улар учун ва дунё учун нима муҳим?
ASUS номидан танловнинг ҳар бир иштирокчисига миннатдорчилик билдирмоқчиман. Сизлар ажойибсизлар, илҳомлантирувчи ва истеъдодлисизлар. Сиз бизнинг келажак дунёмизсиз! Янги Йил муборак! Барча орзуларингиз амалга ошсин!" – Кирилл Погорелов, PR бўлими бошлиғи.
Танлов якунида ASUS бренд вакилларининг қалбини забт этган 10 та болалар ишини намойиш этишдан мамнун.
Ксениянинг иши чуқур маънога эга. Кимдир саноат табиатни эгаллаб олган ва одамлар омон қолиш учун индивидуал скафандрлар яратишга мажбур бўлган дунёни кўради. Баъзилар индивидуалликни кўради. Бошқалар Ксениянинг чизган расмини метафора деб ўйлашади: атрофингизда нима бўлишидан қатъи назар, инсон бўлиб қолинг, ўзингизнинг микрокосмосингизга ғамхўрлик кўрсатинг. Ҳарқалай, бу иш сизни ўйлашга мажбур қилади.
Ксения Красилникова, 9 ёшда
Арина инсоният роботлар билан уйғунликда яшашни ва коинотда ҳаракатланувчи сайёраларда бирга яшашни ўрганган футуристик дунёни тасвирлади. Сайёралар шунчаки ҳаракатланмайди, балки одамларнинг ҳаёти учун шароит яратади: улар тоза ҳаво, сув ва гуллайдиган ўсимликлар билан таъминлайди.
Композициянинг марказида ўтмиш ва келажак ўртасидаги ўтишни, шунингдек, дунёлар ва даврлар ўртасидаги боғлиқликни англатувчи дарвоза тасвирланган. Одамлар ҳам, роботлар ҳам ҳаётнинг турли шаклларининг бирлиги ва ўзаро боғлиқлигини ифодаловчи дарвозадан ўтиши мумкин
Арина Меренкова, 14 ёшда
Эвелина келажакдаги дунёни кўради, у ерда аҳоли пунктлари сезиларли даражада ўзгарган. Бинолар анча баланд бўлиб, архитектура технологик жиҳатдан ривожланган.
Дизайннинг асосий урғуларидан бири турли газлар таъсирида рангини ўзгартирган ёрқин осмон эди. Бу инсоннинг атроф-муҳитга таъсирини ва ҳатто осмон рангини ўзгартириши мумкин бўлган техноген омилларга қарши курашнинг аҳамиятини мукаммал тарзда ифодалайди.
Эвелина Фаизираҳманова, 13 ёшда
Рания келажак дунёсини шундай тасаввур қиладики, унда шаҳарлар сув остида қолади. Иш стимпанк услубида амалга оширилган. Фантастиканинг ушбу жанри мукаммалликка эришилган механик ва электрон бўлмаган ретро технология билан ажралиб туради. Раниянинг чизмаси энг майда деталларнинг нозик ишлаб чиқилганлиги туфайли сизни киберпанк субкултурасига чўмдиради ва Жюль Верн асарлари атмосферасидаги каби уйғунликни яратади.
Рания Копбоева, 14 ёшда
Сафина келажакдаги дунёни автоматлаштириш ва инсонпарварлик ғояларини етказади. Марказда болаларнинг қўллари сайёрани ушлаб туради. Ўнгда ва чапда бинолар, йўллар ва келажак транспорти. Дунё бир жойда турмайди – у ривожланади ва автоматлаштирилган келажак муқаррар. Сафинанинг сўзларига кўра, ноодатий шаклдаги бинолар ва янги транспорт турлари пайдо бўлади, масалан, сизни манзилингизга бир зумда етказадиган ҳаво таксиси. Аммо буларнинг барчаси билан Сафина келажакда сайёрамиз хавфсиз ва яшаш учун қулай бўлиб қолишига умид қилмоқда. Сайёрани ушлаб турган қўллар эса ҳамма нарса бизнинг қўлимизда эканлигининг рамзи: бизда мавжуд бўлган нарсаларни сақлаб қолиш ва янги уфқларни забт этишни англатади.
Сафина Амирова, 14 ёшда
Артём танловнинг энг ёш иштирокчиларидан бири. Келажакда у космоснинг одамлар томонидан тўлиқ забт этилишини кўради. Унинг келажак дунё ҳақидаги қарашлари одамларнинг табиат ва технологияни мужассам тарзда уйғунлаштириш қобилиятини мукаммал тарзда ифодалайди: космосда кичик экотизимларни яратиш, коинотда одамларнинг биргаликда яшаши учун йиллар давомида тўпланган билимлардан фойдаланишни тасвирлайди. Асар ёруғ келажакка умид уйғотади, унинг яратилишида келажакда Артёмнинг ўзи ҳам ҳисса қўшишига ишонамиз.
Артём Томин, 7 ёшда
Екатеринанинг фикрича, келажакда сув бутун сайёрани забт этади ва одамлар у ерда ўз уйларини қуриб, сув остига кўчиб ўтишга мажбур бўладилар. Расмда воқеалар ривожининг энг реал сценарийси кўрсатилган, шу билан бирга у сувнинг одамлар учун хавф туғдириши шарт эмас, балки ҳаёт ва ривожланиш манбаи бўлиши кераклигини кўрсатади. Екатерина инсоният янги шароитларда омон қола олиши ва ривожланишига ишонади.
Екатерина Ким, 9 ёшда
Ҳалима ўз ижоди орқали қиёсий таҳлил қилиб, инсониятни қийин танловга чорлаётгандек туюлади. Биз қабул қиладиган қарорларимизга қараб, келажак хаос ва ҳалокатга тўла қоронғу ва хавфли дунёга айланиши мумкин. Бошқа томондан, инсоният ҳаракатларининг натижаси кашфиётлар ва имкониятларга тўла муқобил реаллик бўлиши мумкин. Визуал контраст орқали Ҳалима тўғри йўл танлаш ва яхши келажак яратиш учун ҳаракат қилиш муҳимлигини таъкидлай олди.
Ҳалима Воҳидова, 13 ёшда
Давид ўз чизмаси ёрдамида бутун дунё бўйлаб одамларни ҳайвонларга инсоний муносабатда бўлишга чақиради. Ўз ишида у нафақат муаммо ҳақида гапиради, балки унга дизайн ечимларини таклиф қилади. Бундай кенг қамровли қараш келажак авлод инсониятига катта умид бахш этади. Давид ўз ғоясини иложи борича аниқ кўрсатишга ва уни амалга ошириш вариантларини кўрсатишга муваффақ бўлди.
Давид Кириллов, 11 ёшда
Ислом ўз ижодида Ўзбекистон пойтахтининг келажагини ўзида мужассам этган. У расм орқали иморатлари янада баланд бўлиб, машиналар қушдек учадиган, орзулар рўёбга чиқадиган шаҳарга айланадиган Тошкентни аниқ тасвирлайди.
Ислом Акрамов, 10 ёшда
7 декабрь куни танлов ғолибларига тантанали равишда совғалар топшириш маросими бўлиб ўтди. Ҳар бир финалчи АSUS Vivobook 16 ноутбукини олди.
"Тафаккур тараққиётнинг калитидир, шунинг учун ҳар доим ўзгача фикр юритишга ҳаракат қилинг ва ҳеч қачон янги ғояларни излашдан тўхтаманг. Қизиқувчан бўлинг, атрофингиздаги дунёни ўрганинг ва хато қилишдан қўрқманг!", – дея таъкидлади ASUS вакиллари.
Келажакдаги дунё учун ижодкорлик асосий роль ўйнайди, шунинг учун болаларнинг чексиз фикрлаш қобилиятини ривожлантириш ва уларга янги уфқларни очишга ёрдам бериш муҳимдир. ASUS келажак авлодлар салоҳиятига ишонади ва уларнинг муваффақиятга эришиш истагини қўллаб-қувватлайди.
ASUS Ўзбекистоннинг барча аҳолисини яқинлашиб келаётган Янги йил билан табриклайди ва сеҳрли байрам ҳар бир хонадонга қувонч, фаровонлик ва кўплаб қувончли лаҳзалар олиб келишини тилайди.

ASUS подвел итоги конкурса детского рисунка
Один из ведущих мировых брендов компьютерной электроники ASUS представил победителей конкурса детского рисунка «Как я вижу мир будущего», который был анонсирован 31 октября.
В течение всего ноября любой житель страны в возрасте от 7 до 18 лет мог использовать шанс стать обладателем подарка от ASUS в виде ноутбука. Чтобы поучаствовать в этом новогоднем проекте, необходимо было нарисовать свое видение будущего и отправить отсканированный рисунок на почту для сбора детских работ.
В начале декабря представители ASUS оценили все присланные материалы и отобрали 10 лучших визуализаций. Одним из ключевых критериев выбора стали идея и смысл, которые заложил ребенок в свое творчество.
«При выборе победителей мы старались оценивать не столько художественную ценность рисунков, сколько именно идеи участников. Каким они видят будущее? Что важно для них и для мира?
От имени компании ASUS я хочу сказать спасибо каждому участнику конкурса. Вы удивительные, вдохновляющие, талантливые. Именно вы и есть наш мир будущего! С наступающим Новым годом! Пусть сбудутся все мечты!» — Кирилл Погорелов, глава департамента PR.
В завершение конкурса ASUS с радостью показывает 10 детских работ, тронувших сердца представителей бренда.
Работа Ксении обладает глубоким смыслом. Кто-то увидит мир, в котором промышленность взяла верх над природой, и люди вынуждены создавать индивидуальные скафандры для выживания. Некоторые разглядят индивидуализм. Иным покажется, что рисунок Ксении — метафора: что бы ни происходило вокруг, оставайтесь человеком, берегите свой собственный микрокосмос. В любом случае работа заставляет сильно задуматься.
Ксения Красильникова, 9 лет
Арина изобразила футуристический мир, где человечество научилось жить в гармонии с роботами и совместно существовать на парящих в космосе планетах. Планеты не просто парят, а создают условия для жизни людей: обеспечивают чистым воздухом, водой и цветущей растительностью.
В центре композиции изображены врата, символизирующие переход между прошлым и будущим, а также связующее звено между мирами и эпохами. Через Врата могут проходить как люди, так и роботы, олицетворяя единство и взаимосвязь разных форм жизни.
Арина Меренкова, 14 лет
Эвелина видит такой мир будущего, где населенные пункты значительно изменились. Здания стали намного выше, а архитектура — более технологичной.
Одним из основных акцентов рисунка стали яркие, меняющие свой цвет из-за различных газов небеса. Это отлично символизирует как влияние человека на окружающую среду, так и важность борьбы с техногенными факторами, способными изменить даже цвет неба.
Эвелина Файзирахманова, 13 лет
Рания представила мир будущего, в котором города находятся под водой. Работа выполнена в стиле стимпанка. Этот жанр научной фантастики характеризуется доведенными до совершенства ретро-технологиями — механическими и неэлектронными. Рисунок Рании погружает в субкультуру киберпанка благодаря тонкой проработке мельчайших деталей и вызывает ассоциации с атмосферой произведений Жюля Верна.
Рания Копбаева, 14 лет
Сафина транслирует идеи автоматизации мира будущего и гуманизма. В центре изображены детские ручки, держащие планету. Справа и слева — здания, дороги и транспорт будущего. Мир не стоит на месте — он развивается и автоматизированное будущее неизбежно. По мнению Сафины, появятся здания необычных форм, новые виды транспорта, к примеру, воздушное такси, которое вмиг доставит до пункта назначения. Но при всем этом, Сафина надеется, что в будущем наша планета останется безопасной и пригодной для жизни. И ручки, держащие планету — символ того, что все в наших руках: и сохранить то, что имеем сейчас, и покорять новые горизонты.
Сафина Амирова, 14 лет
Артём — один из самых юных участников конкурса. В будущем он видит полное покорение людьми космоса. Его видение мира будущего отлично передает умение людей гармонично комбинировать природу и технологии: создавать маленькие экосистемы в космосе, использовать накопленные годами знания для сосуществования людей во вселенной. Работа полна надежды на светлое будущее, к созданию которого — мы убеждены — сам Артём тоже приложит руку.
Артём Томин, 7 лет
Екатерина считает, что в будущем вода покорит всю планету, и люди будут вынуждены переселиться под воду, построив там свои жилища. На рисунке виден максимально реалистичный вариант развития событий, при этом он демонстрирует, что вода вовсе не обязательно должна стать угрозой для людей, а источником жизни и развития. Екатерина уверена в том, что человечество сможет выжить и процветать в новых условиях.
Екатерина Ким, 9 лет
Халима через свою работу словно проводит сравнительный анализ и предлагает человечеству сделать непростой выбор. В зависимости от принятых нами решений, будущее может представлять собой мрачный и опасный мир, где царят хаос и разрушение. С другой стороны, результатом действий человечества может стать альтернативная реальность, полная открытий и возможностей. С помощью визуального контраста Халима смогла подчеркнуть важность выбора правильного пути и усилий для создания лучшего будущего.
Халима Вохидова, 13 лет
Давид с помощью своего рисунка призывает людей к гуманному отношению к животным всего мира. В своей работе он не просто рассказывает о проблеме, но и предлагает проектные пути ее решения. Такое комплексное видение вселяет большую надежду на человечность будущих поколений. У Давида получилось максимально конкретно продемонстрировать свою идею и показать варианты ее реализации.
Давид Кириллов, 11 лет
Ислом в своей работе воплощает будущность столицы Узбекистана. Через рисунок он отчетливо транслирует Ташкент, который станет городом, где здания растут все выше и выше, машины летают как птицы, а мечты становятся реальностью.
Ислом Акрамов, 10 лет
7 декабря состоялась торжественная церемония вручения подарков победителям конкурса. Каждый финалист получил ноутбук ASUS Vivobook 16.
«Мышление — это ключ к развитию и прогрессу, поэтому всегда старайтесь думать нестандартно и не прекращайте искать новые идеи. Будьте любопытными, исследуйте мир вокруг вас и не бойтесь ошибаться!», — отметили представители ASUS.
Для будущего мира творчество и креативность играют ключевую роль, поэтому важно развивать умение детей мыслить нестандартно и помогать им открывать новые горизонты. ASUS верит в потенциал будущих поколений и поддерживает их стремление к успеху.
ASUS поздравляет всех жителей Узбекистана с наступающим Новым годом и желает, чтобы волшебный праздник принес радость, благоденствие и множество счастливых моментов в каждый дом.