Жорий ҳафта 73 ёшида вафот этган профессор Қудрат Ирназаров номи ўзи ишлаган Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети кафедраси ва аудиторияларидан бирига берилади. Бу ҳақда университет ректори Шерзодхон Қудратхўжа маълум қилди.
«Яқинда Туркияга борганимда мен эътибор бергандим. Улар шундай бир жон фидо устозларга аудиориялар номини қўйишаркан. Мен ўйладим биз ҳам одамларимизнинг қадрига етишимиз лозим. Бугун мен ўзимнинг ҳамкасбларим билан маслаҳатлашиб қарорга келдим-ки, Қудрат Тўғонович Ирназаровнинг улкан хизматлари, у кишининг оталари Туғон Аканинг журналистикамиз олдидаги беқиёс хизматларини инобатга олиб „Жамоатчилик билан алоқалар“ кафедрасига Қудрат Ирназаров номини қўйсак ва университетдаги бир кўркам аудиторияни атаб Қудрат Ирназаров номини берсак деган фикрни билдирганимда, ҳамманинг кўзида нур пайдо бўлди», — деб ёзди ректор.
Шерзодхон Қудратхўжа Қудрат Ирназаров 2008 йилда Ўзбекистон Миллий университети (собиқ Тошкент давлат университети) журналистика факультети декани бўлиб ишлаганида уни Интернет журналистикаси кафедрасига мудир этиб ишга олганини эслади.
«Кўп йиллар Қудрат ака билан ёнма-ён ишладим. Уни қандай ҳарактерга эга эканлигини тушундим. Уни олийжаноб шахслигини билдим. Принципиал деканлигини билдим. Унча-бунчага эгилмасди. Ва шундй хотима топди. Қудрат ака билан Илмий кенгашларда ўтирар эдик. Қудрат аканининг характерларига мен қойил қолар эдим. Олимлигига, бегидир, ишонувчан инсонийлигига қойил қолардим», — деб ёзди ректор.

Именем профессора Кудрата Ирназарова, который скончался на этой неделе на 73-м году жизни, будут названы кафедра и одна из аудиторий Университета журналистики и массовых коммуникаций, где он работал. Об этом сообщил ректор вуза Шерзодхон Кудратходжа.
«Когда я недавно был в Турции, обратил внимание, что в турецких вузах есть традиция называть аудитории именами заслуженных наставников. Так они выражают уважение к труду учителя. И мы должны ценить своих наставников. Сегодня, посовещавшись с коллегами, учитывая огромные заслуги Кудрата Тугановича Ирназарова и его отца Тугана Ирназарова (основателя факультета журналистики ТашГУ), мы решили назвать именем Кудрата Ирназарова кафедру „Связи с общественностью“ и одну из аудиторий университета», — написал ректор.
Шерзодхон Кудратходжа вспомнил, как Кудрат Ирназаров в 2008 году, будучи деканом Факультета журналистики Национального университета Узбекистана (бывший Ташкентский госуниверситет), принял его на работу заведующим кафедрой интернет-журналистики.
«Мы много лет проработали бок о бок с Кудратом Тугановичем. Я понял, какой у него непростой характер. Я узнал его как очень благородную личность. Я знал его как принципиального и несгибаемого декана. Мы сидели на научных советах с ним. Я восхищался его харизмой, его учёностью, его бесстрашием. И мне больно писать о нём в прошедшем времени», — написал ректор.