Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ва Coca-Cola Uzbekistan ҳамкорлигида 5 июнь Бутунжаҳон атроф-муҳитни муҳофаза қилиш куни муносабати билан экологик тадбирлар ташкил этилди. Ушбу тадбирлар доирасида 4 июнь куни учта замонавий йўналиш: соғлом турмуш тарзи, атроф-муҳитга ғамхўрлик ҳамда айланма иқтисодиёт тамойилларини ўзида мужассам этган югуриш ва чиқиндиларни йиғиш бўйича эко-пойга ташкил этилди.
coca-cola uzbekistan, pet2natureuz, реклама
Тадбир икки ойдан ортиқ вақт давомида Тошкент олий ўқув юртлари ўртасида ўтказилаётган #PET2NATUREUZ челленжининг навбатдаги босқичи бўлди. Эко-челленж ва плоггинг давомида йиғилган пластмасса қайта ишлаш ва Қорақалпоғистондаги ёввойи ҳайвонларни суғоришга ишлатиладиган геомембрана ишлаб чиқариш учун фойдаланилади. Ушбу материал чўлдаги ёввойи ҳайвонларга сув ичишларида ёрдам беради. Геомембрана Қорақалпоғистондаги қўриқхоналардан бирига 17 июнь куни нишонланадиган Умумжаҳон чўлланиш ва қурғоқчиликка қарши курашиш куни муносабати билан ўрнатилади.
Келгусида ушбу тадбирлар Орол денгизининг экологик фалокат зонасидаги табиат-муҳитнинг кичик майдонини яхшилайди ва яшил технологиялар, табиатдаги сув ресурсларини қайта ишлаш ва қайта тиклашнинг кенг имкониятларини намойиш этади.
Челленжда иштирок этган университетлар ва иштирокчиларга ташаккурномалар топширилди. Бундан ташқари, барча иштирокчи университетларда қайта ишланган пластмассадан скамейкалар ўрнатилади, улар челленж ҳамкори Sanfa томонидан ишлаб чиқарилади. Челленж ғолиби — Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети бош соврин — янги ўқув йилида университет талабалари учун ўтказилиши режалаштирилаётган Movie Night by Coca-Cola учун сертификат билан тақдирланди.
«Coca-Cola`нинг мақсади дунёни янгилаш ва уни яхши томонга ўзгартиришдир. Биз бу мақсадимизга дунё миқёсида 137 йил ва Ўзбекистонда 30 йил давомида содиқ қолдик. Жаҳон атроф-муҳитни муҳофаза қилиш кунида Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги, „Экомактаб“ нодавлат нотижорат ташкилоти ва БМТ`нинг Ўзбекистондаги Тараққиёт дастурига атроф-муҳитни яхшилаш, чиқиндиларни тўплаш ва қайта ишлаш, шунингдек, чекка ҳудудларда ичимлик суви билан таъминлаш ва сувни табиатга қайтаришга қаратилган лойиҳаларни амалга оширишдаги ҳамкорлик ва қўллаб-қувватловлари учун миннатдорчилик билдираман. Экология соҳасида инновацион ечимларни татбиқ этгани учун Sanfa Products компаниясига эса алоҳида миннатдорчилик билдираман», — деди Coca-Cola Icecek компаниясининг Ўзбекистондаги бош менежери Эзел Агаоглу.
Шунингдек, тадбирда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги мақсадларга эришишда давлат ташкилотлари, бизнес ва жамият ҳамкорлиги муҳим эканлиги таъкидланди. Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги, Coca-Cola Uzbekistan, Ёшлар ишлари агентлиги ва Coca-Cola компаниясининг Go Wasteless лойиҳаси ҳамкорлиги экологик барқарорликни таъминлашдаги ўзаро ҳамкорлик ва ижобий ўзгаришларни амалга оширишдаги мустаҳкам платформа вазифасини бажарди.
Бутунжаҳон атроф-муҳитни муҳофаза қилиш кунида Coca-Cola Uzbekistan Ер сайёрасини яхшилашга ёрдам берадиган барқарор ечимларни ишлаб чиқишда эришилган муҳим ютуқларни нишонламоқда.
2018 йилда компания пластик чиқиндилар билан боғлиқ долзарб муаммоларни ҳал қилиш бўйича ўз масъулиятини англаган ҳолда, айланма иқтисодиёт тамойилларини жорий этиш орқали чиқиндиларни бошқаришни тизимли равишда ўзгартиришга қаратилган улкан «Чиқиндисиз дунё» стратегиясини эълон қилди.
2018 йилдан ҳозирги кунгача Coca-Cola бутун дунё бўйлаб компания томонидан ишлаб чиқарилган барча маҳсулотларнинг 61% эквивалентига тенг бўлган қадоқларни йиғиш ва қайта ишлашни тарғиб қилмоқда, қадоқлашда 25% қайта ишланган материал ишлатилади, ишлатилган қадоқларнинг 15% қайта ишланган пластик, шунингдек, Coca-Cola маҳсулотлари қадоқларнинг 90% қайта ишланган маҳсулотдан тайёрланади. Ўзбекистонда Coca-Cola томонидан ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг барча қадоқлари 100 фоиз қайта ишланган материалдан тайёрланади.
Ўзбекистонда Coca-Cola фонди 12 йилдан ортиқ вақт давомида барқарор ривожланиш лойиҳаларини амалга оширишда БМТТД билан яқин ҳамкорлик қилиб келмоқда. Шу вақт ичида Coca-Cola фондининг молиявий кўмагида БМТТД Ўзбекистоннинг чекка ҳудудларида сув танқислиги муаммоларини ҳал қилишга қаратилган бир қанча лойиҳаларни амалга оширди.
Сув ресурсларининг хавфсизлигини яхшилаш Coca-Cola компанияси учун устувор мақсадлардан биридир, чунки сув, бу — ҳаёт манбаи, ундан ишлаб чиқариладиган ичимликлар жамиятлар ва унда яшовчилар учун зарурдир. 2015 йилдан бери компания ҳар йили 100 фоиз сув таъминотини бойитиш ва 2021−2030 йиллар оралиғида бутун дунё бўйлаб табиат ва жамиятларга жами 2 трлн литр сувни қайтаришни режалаштирмоқда.

Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана и Coca-Cola Uzbekistan объединили усилия в организации экологической инициативы в честь Всемирного дня окружающей среды, который отмечается 5 июня. В рамках этой активности 4 июня был организован эко-забег плоггинг — комбинация бега и сбора отходов, которая объединяет три современные тенденции:
• здоровый образа жизни;
• заботу об окружающей среде;
• принципы циркулярной экономики.
coca cola uzbekistan, pet2natureuz, реклама
Мероприятие стало следующим этапом эко-челленджа #PET2NATUREUZ, проводимого среди столичных вузов на протяжении более двух месяцев.
Собранный во время эко-челленджа и плоггинга пластик пойдёт на переработку и производство геомембраны для водопоев диких животных в Каракалпакстане. Этот материал поможет диким животным получить доступ к воде в пустыне. Геомембрана будет установлена в одном из заповедников Каракалпакстана ко Всемирному дню борьбы с опустыниванием и засухой, отмечаемому 17 июня.
Все эти мероприятия в последующем помогут улучшить небольшую территорию природной среды в зоне экологической катастрофы Аральского моря и продемонстрировать широкие возможности зелёных технологий, вторичной переработки и восстановления водных ресурсов в природе.
Вузы, участвовавшие в эко-челлендже, были награждены благодарственными сертификатами. Кроме того, во всех вузах-участниках будут установлены скамейки из переработанного пластика, которые будут произведены партнёром эко-челленджа — компанией Sanfa. Победителю эко-челленджа — Университету мировой экономики и дипломатии также был вручён главный приз — сертификат на Movie Night by Coca-Cola, который планируется провести в новом учебном году для студентов университета.
«Миссия Coca-Cola — освежать мир и менять его к лучшему. Мы остаёмся верными этой цели в течение 137 лет в мире и уже 30 лет в Узбекистане. Во Всемирный день окружающей среды я хочу поблагодарить Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Агентство по делам молодёжи, ННО Ekomaktab и Программу развития ООН в Узбекистане за партнёрство и поддержку в осуществлении проектов по улучшению окружающей среды, направленных на сбор и переработку отходов, а также обеспечение доступа к питьевой воде в отдалённых районах и возвращение воды в природу. Отдельная благодарность компании Sanfa Products за внедрение инновационных решений в сфере экологии», — поделился Эзель Агаоглу, генеральный директор Coca-Cola Icecek в Узбекистане.
Мероприятие также подчеркнуло важность партнёрства между государственными организациями, бизнесом и обществом для достижения общих целей в области охраны окружающей среды. Сотрудничество Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана, Coca-Cola Uzbekistan, Агентства по делам молодёжи и проекта фонда Coca-Cola Go Wasteless продемонстрировало сильную платформу для взаимодействия и воплощения позитивных изменений в области экологической устойчивости.
Во Всемирный день окружающей среды компания Coca-Cola Uzbekistan отмечает значительный прогресс, достигнутый в разработке устойчивых решений, которые способствуют улучшению состояния планеты.
В 2018 году компания, признавая свою ответственность за решение сложных проблем с пластиковыми отходами, объявила об амбициозной стратегии «Мир без отходов», направленную на системные изменения в управлении отходами посредством внедрения принципов экономики замкнутого цикла.
С 2018 года по сегодняшний день Coca-Cola во всем мире способствовала сбору и переработке упаковке равной 61% всей продукции, производимой компанией, 25% переработанного материала используется в упаковке, 15% используемой упаковки производится из вторичного пластика, 90% упаковки, используемой для продукции Coca-Cola, подлежит вторичной переработке. В Узбекистане упаковка для всей продукции, производимой компанией Coca-Cola, является 100-процентно перерабатываемой.
В Узбекистане фонд Coca-Cola уже более 12 лет тесно сотрудничает с ПРООН в рамках реализации проектов устойчивого развития. За это время при финансовой поддержке фонда Coca-Cola ПРООН реализовал несколько проектов, направленных на решение проблем нехватки воды в отдалённых регионах Узбекистана.
Повышение безопасности водных ресурсов является приоритетом для компании Coca-Cola, поскольку вода необходима для жизни, напитков, которые она производит, и сообществ, в которых она работает. С 2015 года компания ежегодно превышает цель по 100-процентному восполнению запасов воды и планирует вернуть природе и сообществам по всему миру в период 2021—2030 годов в общей сложности 2 трлн литров воды.