Ўзбекистон Марказий банки раиси Мамаризо Нурмуратов 2 июнь куни регуляторнинг 2022 йилги фаолияти юзасидан Сенат олдидаги ҳисоботи бўйича чиқишида АҚШ долларидаги банк депозитлари даражасининг пасайишига изоҳ берди.
Сенатор Шавкат Жалолов йил бошидан буён аҳолининг банклардаги омонатлари ҳажми 1,7 баробар ошганини таъкидлади. Шу билан бирга, депозитлар таркибида бир йилдан ортиқ муддатга қўйилган хорижий валютадаги депозитлар қолдиғи 2021 йилга нисбатан 9 фоизга камайган бўлса, талаб қилиб олингунча депозитлар 9 фоизга ошган. Унинг фикрича, аҳолининг аксарияти валютани ўз уйида сақлайди ва «банк омонатларига қизиқмаётганга ўхшайди». У Марказий банк раҳбаридан аҳолининг банкларга ишончи даражасини баҳолашни сўради.
«Буни иккита факт билан изоҳлаш мумкин. Долларизация даражаси [пасайгани] ҳақида аллақачон гапириб ўтдим. Валюта курсининг кичик даражада тебраниши сақланиб қолиши ва [сўмли] депозитлар бўйича ставкаларнинг 20−21 фоиз даражасида жозибадор экани аҳолида хорижий валютадаги депозитлардан маблағларни олиб, сўм депозитларига ўтказишга қизиқишни оширмоқда. Биз буни амалда кўриб турибмиз», — деди Марказий банк раиси.
Мамаризо Нурмуратов буни яхши тенденция деб атади.
«Бизнинг ҳисоб-китобларга кўра, аҳоли қўлида деярли 12 миллиард доллар бор. Биз бу маблағларнинг барчасини жалб қила олмаймиз. Аммо банкларга пул ўтказиш тенденцияси кузатилмоқда, долларни сўмга ўтказиб, муддатли депозитларга жойлаштириш жараёни бошланди. Бу бизни хурсанд қилади. Бу банкларнинг ресурс базаси учун ҳам фойдали, уларнинг сўмда кредит бериш имкониятларини оширади», — деди у.
Талаб қилиб олингунча депозитлар ҳажмининг ошишига келсак, унинг сўзларига кўра, геосиёсий вазият туфайли Ўзбекистонда ҳисобварақ очган норезидентлар сони 60 мингдан ошди. Улар банк ҳисобларига 892 миллион доллар эквивалентида маблағ жойлаштирган.
Марказий банк маълумотларига кўра, миллий валютадаги муддатли депозитлар бўйича реал фоиз ставкалари (инфляцияга нисбатан) жисмоний ва юридик шахслар учун мос равишда 7,1 фоиз ва 4,1 фоиз даражасида бўлди. Натижада банклардаги сўм депозитлари қолдиғи 2021 йилга нисбатан қарийб 1,4 баробарга ошиб, 131,8 триллион сўмни ташкил этди.
Шу билан бирга, жисмоний шахслар депозитлари қолдиғи 1,5 баробарга — 45,2 триллион сўмгача, юридик шахсларнинг омонатлари қолдиғи эса 1,3 баробарга (86,6 триллион сўмгача) ошди.
«Бу, ўз навбатида, халқаро молия бозорларида молиявий ресурслар нархи ошиб бораётган шароитда банклар томонидан иқтисодиётни узлуксиз молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича ички имкониятларни кенгайтиради. Миллий валютадаги депозитларнинг жозибадорлиги ва курснинг нисбатан барқарорлиги долларлашув даражасини пасайтиришга ижобий таъсир кўрсатмоқда», — дейилади ҳисоботда.

Председатель Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов в выступлении перед Сенатом с отчётом о деятельности регулятора за 2022 год 2 июня объяснил снижение уровня банковских вкладов в долларах США.
Сенатор Шавкат Джалолов отметил, что с начала года объём депозитов населения в банках вырос в 1,7 раза. При этом в структуре депозитов остаток валютных вкладов на срок более одного года по сравнению с 2021 годом сократился на 9%, а вклады до востребования увеличились на 9%. По его мнению, большая часть населения хранит валюту дома и «как будто не заинтересована в банковских депозитах». Он попросил главу ЦБ оценить уровень доверия людей к банкам.
«Это можно прокомментировать двумя фактами. Я уже отмечал про [снижение] уровня долларизации. Сохранение незначительного колебания валютного курса и привлекательность ставок по [сумовым] депозитам на уровне 20−21% повышают интерес населения к снятию средств с валютных вкладов и переносу их в сумовые депозиты. Мы видим это на практике», — сказал председатель Центробанка.
Мамаризо Нурмуратов назвал это хорошей тенденцией.
«По нашим расчётам, на руках у населения» имеется почти 12 млрд долларов. Мы не можем привлечь все эти средства. Но наблюдается тенденция переводить деньги в банки, начался процесс перевода долларов в сумы и их размещения в срочные депозиты. Это нас радует. Это также хорошо для ресурсной базы банков, оно увеличит их возможности по предоставлению кредитов в сумах", — заявил он.
Что касается увеличения объёмов депозитов до востребования, то, по его словам, из-за геополитической ситуации количество нерезидентов, открывших счета в Узбекистане, превысило 60 тысяч. Они разместили на своих банковских счетах средства, эквивалентные 892 млн долларов.
По данным Центробанка, реальные процентные ставки по срочным депозитам в национальной валюте (по отношению к уровню инфляции) сложились на уровне 7,1% и 4,1% для физических и юридических лиц соответственно. В результате остаток сумовых депозитов в банках увеличился почти в 1,4 раза по сравнению с 2021 годом — до 131,8 трлн сумов.
При этом остаток депозитов физлиц увеличился в 1,5 раза — до 45,2 трлн сумов, а юрлиц — в 1,3 раза (до 86,6 трлн сумов).
«Это, в свою очередь, расширяет внутренние возможности непрерывной финансовой поддержки экономики банками в условиях удорожания финансовых ресурсов на международных финансовых рынках. Повышение привлекательности депозитов в национальной валюте и относительная стабильность обменного курса положительно сказываются на снижении уровня долларизации», — следует из отчёта.
В 2022 году уровень долларизации кредитов экономике снизился на 2 п. п. — до 45,6%, а уровень долларизации депозитов сократился на 4,7 п.п. — до 34,2%.