2023 йилда дунёда экологик тоза технологияларга киритиладиган инвестициялар 1,7 трлн долларгача ошади. Халқаро энергетика агентлиги (ХЭА) прогнозида бу ҳақда сўз боради. Гап қайта тикланадиган энергия манбалари, электромобиллар, атом энергияси, кам эмиссияли ёқилғилар ва бошқа «яшил» технологиялар ҳақида бормоқда.
Анъанавий энергетикага — кўмир, газ ва нефтга инвестициялар 1 трлн доллардан сал кўпроқни ташкил қилади. ХЭА прогнозига кўра, энергетика соҳасига инвестицияларнинг умумий ҳажми жорий йилда 2,8 трлн долларни ташкил этади.
«Қазиб олинувчи ёқилғиларга сармоя қилинган ҳар бир долларга ҳозирда тоза энергияга 1,7 доллар тўғри келмоқда. Беш йил олдин бу кўрсаткич бирга бир нисбатда эди. Эътиборга молик мисоллардан бири қуёш энергетикасига сармоя киритиш бўлиб, у илк бор нефть қазиб олишга киритилаётган инвестициялардан ошади», деди ХЭА ижрочи директори Фатих Бирол.
Агентлик 2023 йилда қуёш энергияси ишлаб чиқаришга 380 млрд доллар сармоя киритилишини кутмоқда.
ХЭАнинг қайд этишича, сўнгги йилларда яшил энергияга сармоя киритишни бир қатор омиллар, хусусан, АҚШ, Европа, Япония, Хитой ва бошқа мамлакатларда секторни сиёсий қўллаб-қувватлашнинг кучайиши, шунингдек, айниқса Россиянинг Украинага бостириб кириши фонида қазиб олинадиган ёқилғи нархларининг ўзгарувчанлиги рағбатлантирмоқда.
2021 йилдан бери тоза энергияга инвестициялар ўсишининг 90 фоиздан ортиғи ривожланган иқтисодиётлар ва Хитойга тўғри келди. Агентлик маълумотларига кўра, кўплаб ривожланаётган мамлакатларда қайта тикланадиган энергияга инвестициялар юқори фоиз ставкалари, ноаниқ сиёсат асослари, заиф тармоқ инфратузилма, коммунал хизматлардаги молиявий қийинчиликлар ва капиталнинг юқори нархи билан чекланмоқда.

Инвестиции в экологически чистые технологии в мире в 2023 году вырастут до 1,7 трлн долларов. Об этом говорится в прогнозе Международного энергетического агентства (МЭА). Речь идёт о возобновляемых источниках энергии (ВИЭ), электромобилях, атомной энергетике, топливе с низким уровнем выбросов и других «зелёных» технологиях.
Вложения в традиционную энергетику — уголь, газ и нефть — составят чуть более 1 трлн долларов. Общий объем инвестиций в энергетический сектор, по прогнозу МЭА, в этом году составит 2,8 трлн долларов.
«На каждый доллар, вложенный в ископаемое топливо, сейчас приходится около 1,7 доллара на чистую энергию. Пять лет назад это соотношение было один к одному. Одним из ярких примеров являются инвестиции в солнечную энергетику, которые впервые превысят объем инвестиций в добычу нефти», — заявил исполнительный директор МЭА Фатих Бироль.
Агентство ожидает, что в 2023 году в солнечную генерацию будет вложено 380 млрд долларов.
МЭА отмечает, что вложения в «зелёную» энергетику в последние годы стимулировались целым рядом факторов, в том числе усилением политической поддержки сектора в США, Европе, Японии, Китае и других странах, а также неустойчивыми ценами на ископаемое топливо, особенно на фоне вторжения России в Украину.
Более 90% прироста инвестиций в чистую энергетику с 2021 года наблюдается в странах с развитой экономикой и в Китае. Во многих развивающихся странах инвестиции в ВИЭ, по оценке агентства, сдерживаются более высокими процентными ставками, неясные основами политики, слабой сетевой инфраструктурой, финансовыми трудностями коммунальных служб и высокой стоимостью привлечения капитала.