Юқори малакали мутахассислар мамлакатнинг жаҳон бозорида рақобатбардошлиги ва муваффақиятининг асосий шартидир. Шу боис Ўзбекистонда ёшларга талаб юқори бўлган замонавий касб-ҳунарларни беришга тайёр янги университетлар очилмоқда.
2022 йилда «Агробанк» акциядорлик тижорат банки томонидан ташкил этилган Рақамли иқтисодиёт ва агротехнологиялар университети (UDEA) абитуриентлар учун ўз эшикларини очди. Университет Ўзбекистоннинг етакчи олий ўқув юртига айланиш, таълим хизматлари ва юқори савияда илмий тадқиқотлар олиб бориш, пировардида халқаро тоифадаги мутахассисларни тайёрлашга интилмоқда.
28 апрель куни UDEA Буюк Британиянинг «Ковентри» университети билан ҳамкорликни йўлга қўйди. Британия «Ковентри» университети дастури бўйича таҳсил олаётган UDEA талабалари ва битирувчилари Ўзбекистон ҳамда халқаро меҳнат бозорида катта талабга эга бўлишади.
«Ковентри» университети QS World University Rankings 2023 маълумотларига кўра, дунёнинг топ 651−700 университетлари қаторига киради ва ўқитиш сифати ва илмий ютуқлари учун кўплаб мукофотларга сазовор бўлган. Университет қўшма ўқув дастури Ўзбекистонда ва жаҳон бозорида катта талаб эга бўдган юқори даражали мутахассисларни тайёрлашга имконият яратади.
Очиқ эшиклар кунида интирок этиш учун олдиндан рўйхатдан ўтиш талаб этилади.
Сентябрь ойида UDEA тўртта бакалавриат дастурини ишга туширмоқда:
1. Бизнес учун ахборот технологиялари;
2. Бухгалтерия ҳисоби ва аудит;
3. Халқаро молия ва банк иши;
4. Инглиз тили ва инглиз тилини чет тили сифатида ўргатиш.
Аудитория машғулотларидан ташқари тадбиркорлик маданиятини ривожланитириш ва ўз лойиҳаларини игша туширишни рағбатлантириш бўйича тадбирлар кўзда тутилган.
Бизнес учун ахборот технологиялари
Жахон статистикаси шуни кўрсатмоқдаки, Information Technology for Business йўналишидаги таълим кўп илғор IT-соҳасидаги компанияларга старт берган. Ўқиш орқали нафақат бебаҳо техник билим ва лойиҳа кўникмаларига эга бўлиш, балки бизнес асосларини тушуниш, шахслараро мулоқот кўникмаларини ўрганиш мумкин.
Универститетни битиргандан сўнг IT тизимларини лойиҳалаш, қўллаб-қувватлаш ва бошқариш йўналишида қуйилаги мутахассисликлар бўйича ишлашни танлаш мумкин бўлади:
• веб-ишланмалар;
• маълумотларни таҳлил қилиш;
• контентни бошқариш;
• бизнес таҳлили ва лойиҳаларни бошқариш.
IBM ва Capgemini каби йирик компаниялар «Ковентри» битирувчиларини қадрлашади ва уларни телекоммуникация, консалтинг, IT-ресурсларни бошқариш бўлимларига жалб қилишади.
Бухгалтерия ҳисоби ва аудит
Accounting and Finance бакалавриат дастури битирувчиларга катта имкониятлар беради. Ўқиш давомида талабалар мавзуни чуқур ўрганишади ва нафақат бухгалтерия ҳисоби асосларини, балки бутун экотизимни, унинг одамлар ҳаётига, ҳар бир ташкилотга, жаҳон бозорига ва умуман жамиятнинг хатти-ҳаракатларига таъсирини кўриб чикадилар.
Талабалар маҳаллий ва халқаро бухгалтерия ҳисоби, корпоратив молия, маълумотлар таҳлили, бизнес технологиялари бўйича тажриба орттирадилар ҳамда замонавий дастурий таъминотдан фойдаланишни ўрганадилар.
Битирувчилар ишлашлари мумкин:
• бухгалтер (ҳусусий ва давлат корхоналарида);
• аудитор;
• биржа маклери;
• ҳисоб бошқаруви бўйича мутахассис бўлиб.
Халқаро молия ва банк иши
Банк иши — Ўзбекистонда талаб катта бўлган таълим соҳасидир. International Finance and Banking дастури бу йўналишдаги билимларни кенгайтиради ва чуқурлаштиради. Молиявий моделлаштириш, таҳлилий воситалар ва рақамли технологиялар (FinTech) ёрдамида улар банк ва молия институтлари фаолиятини халқаро контекстда баҳолайдилар, молиявий тартибга солишнинг турли ёндашувларини солиштирадилар, оқилона қарорлар қабул қилишни ўрганадилар.
Ушбу йўналишни тугатгандан сўнг, битирувчи қуйидаги мутахассисликлар бўйича ишлаши мумкин:
• халқаро молиявий таҳлилчи;
• корпоратив молиявий маслаҳатчи (FinTech);
• венчур капиталисти (лойиҳалар ва стартапларга сармоядор);
• инвестицион банкир.
Инглиз тили ва инглиз тилини чет тили сифатида ўргатиш
Буюк Британияда яшаш ва ўқиш — инглиз тилини ўрганиш ва амалиётда қўллаш учун ажойиб имкониятдир. English Language and TEFL йўналиши битирувчилари бутун дунё бўйлаб инглиз тилидан дарс беришлари мумкин. Талабалар ҳар томонлама ривожланади, танқидий ва аналитик фикрлаш, ёзма ва оғзаки мулоқот қилиш кўникмаларини ўргатади.
Ўқишни тугатгандан сўнг, талаба карьерасини қуйидагича давом эттириши мумкин:
• инглиз тили ўқитувчиси;
• ўқув дастурлари дизайнери;
• профессионал таржимон.
Янги дастур бўйича таҳсил олаётган UDEA талабалари ва битирувчилари Ўзбекистон ва ундан ташқарида кадрлар бозорида катта талабга эга бўладилар. Ўқишни тугатгандан сўнг, талабалар «Ковентри» университетининг дипломига эга бўлишади.

Высококвалифицированные специалисты — обязательное условие конкурентоспособности и успеха страны на мировом рынке. Именно поэтому в Узбекистане открываются новые вузы, готовые дать молодёжи современные востребованные профессии.
В 2022 году для абитуриентов открыл двери Университет цифровой экономики и агротехнологий (UDEA), созданный акционерно-коммерческим банком «Агробанк». Университет стремится стать ведущим вузом республики, предоставлять образовательные услуги и научные исследования высокого уровня, и в конечном итоге готовить специалистов международного класса.
28 апреля UDEA установил партнёрские отношения с университетом Ковентри Великобритании. Студенты и выпускники UDEA, обучающиеся по программе британского университета Ковентри, будут пользоваться большим спросом на рынке труда Узбекистана и за его пределами.
Университет Ковентри (Coventry University) по данным QS World University Rankings 2023 входит в топ 651−700 университетов мира, и отмечен множеством наград за качество преподавания и научные достижения. Совместная программа обучения позволит подготовить востребованных специалистов, которые будут пользоваться большим спросом в Узбекистане и на мировом рынке.
27 мая с 10 до 16 часов в UDEA состоится День открытых дверей. С 11:00 до 14:00 абитуриентов ожидает презентация учебных программ Ковентри, а также экскурсия по кампусу. В этот же день можно подать документы на поступление. Необходима предварительная регистрация.
В сентябре UDEA запускает четыре программы бакалавриата:
Информационные технологии для бизнеса.
Бухгалтерский учёт и финансы.
Международные финансы и банковское дело.
Английский язык и преподавание английского языка как иностранного.
Помимо аудиторных занятий предусмотрены активности для развития предпринимательской культуры и стимулирования запуска собственных проектов.
Информационные технологии для бизнеса
Мировая статистика показывает, что образование в сфере Information Technology for Business дало старт многим ведущим компаниям IT-индустрии. Обучаясь, можно приобрести не только бесценные технические знания и проектные навыки, но и углубиться в понимание основ бизнеса, отточить мастерство межличностного общения.
После окончания университета можно выбрать работу в проектировании, поддержке и управлении IT-системами в качестве специалистов:
- веб-разработки;
- анализа данных;
- управления контентом;
- бизнес-анализа и менеджмента проектов.
Крупные компании, например, IBM и Capgemini ценят выпускников Ковентри и привлекают их в отделы телекоммуникаций, консалтинга, управления IT-ресурсами.
Бухгалтерский учёт и финансы
Программа бакалавриата Accounting and Finance даёт выпускникам огромные возможности. Во время учёбы студенты глубоко погружаются в тему и изучают не только основы бухгалтерского учёта, но всю экосистему, её влияние на жизнь людей, на каждую организацию, мировой рынок и поведение общества в целом.
Учащиеся приобретают опыт в локальном и международном бухгалтерском учёте, корпоративных финансах, аналитике данных, бизнес-технологиях, учатся пользоваться современными программными обеспечениями.
Выпускники смогут работать:
- бухгалтерами (в частных и государственных организациях);
- аудиторами;
- биржевыми маклерами;
- специалистами по управленческому учету.
Международные финансы и банковское дело
Банковское дело — востребованное в Узбекистане направление образования. Программа International Finance and Banking расширяет и углубляет знания в этой сфере. С помощью финансового моделирования, аналитических инструментов и цифровых технологий (FinTech) они оценивают деятельность банковских и финансовых учреждений в международном контексте, сравнивают разные подходы к финансовому регулированию, учатся принимать рациональные решения.
После окончания этого направления выпускник сможет проявить себя как:
- международный финансовый аналитик;
- корпоративный финансовый консультант (FinTech);
- венчурный капиталист (инвестор в проекты и стартапы);
- инвестиционный банкир.
Английский язык и преподавание английского языка как иностранного
Жить и учиться в Великобритании — отличная возможность изучать и практиковать английский язык. Выпускники English Language and TEFL смогут преподавать английский язык по всему миру. Студенты развиваются всесторонне, тренируют навыки критического и аналитического мышления, письменного и устного общения.
После окончания университета можно продолжить карьеру как:
- преподаватель английского языка;
- дизайнер обучающих программ;
- профессиональный переводчик.
Студенты и выпускники UDEA, обучающиеся по новой программе, будут пользоваться большим спросом на кадровом рынке Узбекистана и за его пределами. По окончании учёбы студенты получат диплом университета Ковентри.