Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев мактаб битирувчиларига табрик йўллади. 25 май куни мамлакатдаги 10 мингдан ортиқ мактабда «Сўнгги қўнғироқ» янграйди. Жорий йилда 392 минг нафарга яқин ўғил-қиз мактабни тамомламоқда.
«Барчангизни етуклик шаҳодатномасини қўлга олиб, мустақил ҳаётга қадам қўяётганингиз билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман», — деди давлат раҳбари.
«Сизларни замонавий таълим олиб, касб-ҳунар ўрганиб, жамиятимизда муносиб ўрин эгаллашингиз учун янгиланган Конституциямизда белгиланган беқиёс имкониятлар кутмоқда», — деди у.
«Ҳеч шубҳасиз, ўз билим ва истеъдодини ватанимизга муносиб фарзанд бўлишдек мақсадларга сарфлашга бел боғлаган сиз каби ёшлар — янги Ўзбекистоннинг олтин фонди, бебаҳо хазинасидир», — деди президент.
Шавкат Мирзиёев «бугун ватан тараққиётида миллий юксалиш даври бошланганини» таъкидлаб, таълим соҳаси ривожига оид қатор рақамларни келтирди: ўтган йили 807 та мактаб қурилиб, таъмирланди, 40 минг дона замонавий компьютер, 442 та комплект робототехника жиҳозлари ва бошқа зарур ашёлар етказиб берилди. Республикада 210 та олий ўқув юрти, 330 та касб-ҳунар мактаби, 400 га яқин коллеж ва техникумлар, 154 та университетда масофавий таълим йўлга қўйилган ва 15 та университет — масофавий таълим, мономарказлар, IT ва технопарклар ташкил этилган. Уларда ёшлар замонавий касб-ҳунарларни эгаллаб, тадбиркорлик фаолиятини ўрганмоқда.
«Бугун мактабни тугатиб чиқаётган йигит-қизларимизнинг ҳар бири эл-юртимизнинг меҳри ва эътиборида бўлади», — деди президент.
«Сиз, азиз фарзандларимизни келажакда янада улкан ва масъулиятли марралар кутмоқда. Ҳар бирингиз ҳаётда муносиб ўрнингизни топишингиз учун биз бундан кейин ҳам бор куч ва имкониятларни тўлиқ ишга соламиз», — деди у.
«Мен сиз, азиз фарзандларимдан бир нарсани сўрайман: тинимсиз ўқиб, изланиб, замонавий билимларни эгаллашдан асло тўхтаманг! Доимо вақтнинг қадрига етиб, мунтазам билим ва тажрибангизни ошириб борсангиз, қатъий белгилаб олган режа ва мақсадларингиз сари дадил ҳаракат қилсангиз, албатта, келгусида катта муваффақиятларга эришасиз», — деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил поздравление выпускникам школ. 25 мая более чем в 10 тысячах школ страны звучит «последний звонок». В этом году около 392 тысяч юношей и девушек прощаются со школой.
«От всего сердца поздравляю всех вас с получением аттестатов зрелости и вступлением в самостоятельную жизнь», — отметил глава государства.
«На пути к современным знаниям, освоению востребованных профессий, обретению достойного места в обществе вас ждут безграничные возможности, которые закреплены в нашей обновлённой Конституции», — подчеркнул он.
«Несомненно, такие молодые люди, как вы, стремящиеся использовать свои знания, таланты и потенциал, стать достойными сыновьями и дочерями Родины, являются золотым фондом, бесценным достоянием Нового Узбекистана», — добавил президент.
Шавкат Мирзиёев отметил, что «сегодня в развитии нашей Родины начался период национального подъёма» и привёл ряд цифр о развитии сферы образования: в прошлом году было построено и отремонтировано 807 школ, в этом году в школы поставлено 40 тысяч компьютеров и 442 комплекта робототехники, в стране действуют 210 вузов, 330 профессиональных школ, около 400 колледжей и техникумов, в 154 вузах организованы заочная и в 15 вузах — дистанционная формы обучения, созданы моноцентры, IT- и технопарки, где молодёжь получает современные профессии и учится вести бизнес.
«Каждый юноша и каждая девушка, окончившие сегодня школу, будут окружены вниманием и заботой народа и государства», — заверил президент.
«Вас ждут ещё более высокие и ответственные рубежи. Мы задействуем все свои силы и возможности, чтобы каждый из вас занял достойное место в жизни», — отметил он.
«Прошу вас, мои дорогие юноши и девушки: неустанно учитесь, ищите и познавайте, овладевайте современными знаниями! Если вы будете ценить своё драгоценное время, постоянно совершенствоваться, уверенно идти к своим заветным мечтам, планам и целям, то обязательно достигнете больших высот», — заключил Шавкат Мирзиёев.