Франциянинг Renault компанияси автомобилларини Ўзбекистонда йиғиш бутловчи қисмларни етказиб беришдаги муаммолар туфайли вақтинча тўхтатилди. Бу ҳақда Ўзбекистоннинг Франция ва Португалиядаги элчиси Сардор Рустамбаев 23 апрель куни Парижда бўлиб ўтган «Ўзбекистонлик» халқаро форуми доирасида журналистларга маълум қилди, деб хабар беради «Газета.uz» мухбири.
Элчининг сўзларига кўра, Renault дастлаб Жиззахдаги Peugeot Citroёn учун махсус қурилган заводга сармоя киритмоқчи бўлган, бироқ Волксwаген уни ортда қолдирган. Шундан сўнг, Renault «бозорнинг жозибадорлигидан келиб чиқиб» маҳаллий ҳамкорлар билан биргаликда йиғиш заводини ташкил этиб, лойиҳани «нолдан» (гринфилд лойиҳаси) амалга оширди.
«Renault`нинг Ўзбекистондаги лойиҳаси компаниянинг Россия Федерацияси ва бошқа мамлакатлардаги ишлаб чиқариш қувватлари билан чамбарчас боғлиқ эди. Чунки биринчи босқичда биз Ўзбекистонда эҳтиёт қисмлар етказиб бериш билан автомобиль йиғилишини ташкил этишга келишиб олдик… Маълумки, Renault Россия бозорини тарк этишга қарор қилди, бу эса афсуски, бу ердаги автомобилларни йиғишга таъсир кўрсатди», — деди Сардор Рустамбаев.
Элчининг таъкидлашича, ҳозир Ўзбекистон ва Франция томонлари «узилиб қолган глобал таъминот занжирларини тиклаш» масаласини муҳокама қилмоқда.
«Газета.uz» манбасининг хабар беришича, заводларни Россиядан Ўзбекистонга кўчириш имконияти ҳам кўриб чиқилмоқда. 2022-йил май ойида Renault гуруҳининг Россиядаги активлари Россия Федерациясининг давлат мулкига айланди. Бунда, «Рено Россия»нинг 100 фоиз акциялари Москва ҳокимиятига ўтказилди, АвтоВАЗ автоконсернининг 67,69 фоиз акциялари «НАМИ» федерал давлат унитар корхонаси мулкига айланди.
Renault`нинг маҳаллий ҳамкори ва расмий дистрибютори сифатида фаолият юритувчи Roodell «Газета.uz»га француз маркали автомобилларни йиғиш «таъминот билан боғлиқ муаммолар туфайли тўхтатилганини» тасдиқлади. «Биз Roodell автомобилларининг расмий дистрибютори бўлишда давом этамиз ва хизмат кўрсатамиз. Бундан ташқари, бизда ҳали ҳам сотув учун автомобиллар бор», — дейилади компания хабарида.
Roodell`нинг қўшимча қилишича, Lada етказиб бериш ҳам тўхтатилган, бироқ «сотишдан кейинги хизмат кўрсатиш давом этмоқда».
«Машиналар тайёр бўлиши биланоқ сизга хабар берамиз. Ҳозир биз фақат Kia ва Chery автомобилларини йиғамиз», — деди дистрибютор вакили.
Сардор Рустамбаев 2018-йилда ишга туширилмаган Peugeot Citroёn автомобиль заводи қурилиши ҳақида ҳам фикр билдирди.
«Завод пойдеворига капсула қўйиш маросими бўлиб ўтди, бироқ муаммо икки томонлама техник ҳужжатларни топширишда эди. Шу билан бирга, Ўзбекистон ўз зиммасига олган барча мажбуриятларни бажарганини — «Жиззах» ЭИЗда тўлиқ замонавий ишлаб чиқариш қувватларини барпо этганини алоҳида таъкидлаш лозим. Завод ҳатто Peugeot Citroёn рангларига бўялган. Унинг ўрнини яна бир йирик француз автомобиль ишлаб чиқарувчиси эгаллагани қувонарли «, — деди у.
«Газета.uz» манбасининг қўшимча қилишича, Peugeot Citroёn автомобиллари учун эҳтиёт қисмларни Россия орқали етказиб бериш режалаштирилган, бироқ компаниянинг Россиядаги шўба корхонаси «Париждаги офис билан келишмовчиликка учраган».
2017-йилнинг май ойида «Ўзавтосаноат» акциядорлик жамияти ва Франциянинг Peugeot Citroёn концерни ўртасида Peugeot ва Citroёn брендлари остида тўлиқ саноат циклида енгил тижорат автомобилларини ишлаб чиқариш бўйича «Uzbekistan Peugeot Citroёn Automotive» қўшма корхонасини ташкил этиш бўйича келишув имзоланган эди. Ўша йилнинг июль ойида «Жиззах» эркин иқтисодий зонасидаги «UzPCA» ишлаб чиқариш мажмуаси пойдеворига капсула қўйиш маросими бўлиб ўтди.
Завод 2018-йил 10-декабрда ишга туширилиши режалаштирилган эди. Аммо 18-декабрь куни «Ўзавтосаноат» PSA Groupe билан биргаликда «кутилмаган ўзгаришлар туфайли» автомобиль заводи лойиҳасини қайта кўриб чиқишини маълум қилди.
2019-йилнинг февраль ойида «Ўзавтосаноат» бошқаруви раиси ўринбосари Азизбек Шукуров «Uzbekistan Peugeot Citroёn Automotive» заводи технологик масалаларни ҳисобга олмаганда, деярли тайёр эканини маълум қилганди. 2020-йил март ойида лойиҳа ёпилгани ва Жиззахда қурилган завод негизида Volkswagen автомобилларини ишлаб чиқариш ташкил этилгани маълум бўлди.

Сборка автомобилей французской компании Renault в Узбекистане временно приостановлена из-за проблем с поставками комплектующих. Об этом журналистам на полях международного форума O’zbekistonlik 23 апреля в Париже сообщил посол Узбекистана во Франции и Португалии Сардор Рустамбаев, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По словам посла, компания Renault изначально собиралась инвестировать в завод в Джизаке, ранее специально построенный для Peugeot Citroёn, но её опередил концерн Volkswagen. После этого Renault, «исходя из привлекательности нашего рынка», реализовала проект «с нуля» (greenfield project), наладив совместно с местными партнёрами цех по крупноузловой сборке.
«Проект Renault в Узбекистане был тесно связан с производственными мощностями компании в Российской Федерации и других странах. Потому что на первом этапе мы договорились наладить крупноузловую сборку в Узбекистане с поставками части комплектующих оттуда… Как вы уже знаете, Renault решила покинуть российский рынок, что, к сожалению, повлияло на сборку автомобилей у нас», — сказал Сардор Рустамбаев.
Посол отметил, что сейчас узбекская и французская стороны обсуждают «восстановление прерванных глобальных цепочек поставок».
По данным источника «Газеты.uz», также рассматривается вариант возможного переноса заводов из России в Узбекистан. В мае 2022 года российские активы группы Renault перешли в государственную собственность РФ: 100% акций «Рено Россия» перешло правительству Москвы, 67,69% акций автоконцерна АвтоВАЗ — в собственность ФГУП «НАМИ».
Компания Roodell, которая выступает местным партнёром и официальным дистрибьютером Renault, подтвердила «Газете.uz», что сборка автомобилей французской марки «приостановлена ввиду проблем с поставками». «Мы продолжаем являться официальным дистрибьютором автомобилей Roodell и осуществлять сервис. Помимо этого, у нас ещё остались автомобили на продажу», — отметили в компании.
В Roodell добавили, что поставки Lada также приостановлены, но «продолжается послепродажное обслуживание».
«Как появятся автомобили, мы сообщим. Сейчас сборка только автомобилей Kia и Chery», — заявил представитель дистрибьютора.
Сардор Рустамбаев также прокомментировал строительство автомобильного завода Peugeot Citroёn, который так и не был запущен в 2018 году.
«Состоялась церемония закладки капсулы в фундамент строительства завода, но проблема была в передаче двухсторонних технических документов. При этом важно отметить, что Узбекистан выполнил все взятые на себя обязательства — полностью построил современные производственные мощности в СЭЗ „Джизак“. Завод даже был покрашен в цвета Peugeot Citroёn. Отрадно, что на его место пришёл другой крупный французский автоконцерн», — заявил он.
Источник «Газеты.uz» добавил, что поставки запчастей для автомобилей Peugeot Citroёn планировалось осуществлять через Россию, однако у российской «дочки» компании «возникло недопонимание с парижским офисом».
В мае 2017 года между «Узавтосаноат» и французским концерном Peugeot Citroёn было подписано соглашение о создании совместного предприятия Uzbekistan Peugeot Citroёn Automotive по производству лёгких коммерческих автомобилей по полному промышленному циклу под брендами Peugeot и Citroёn. В июле того же года состоялась церемония закладки капсулы в фундамент производственного комплекса UzPCA в свободной экономической зоне «Джизак».
Завод планировалось запустить 10 декабря 2018 года. Но 18 декабря «Узавтосаноат» сообщил, что совместно с PSA Groupe пересмотрит проект автозавода «из-за непредвиденных изменений исходных данных».
В феврале 2019 года заместитель председателя «Узавтосаноат» Азизбек Шукуров заявлял, что завод Uzbekistan Peugeot Citroёn Automotive практически готов, за исключением технологических моментов. В марте 2020 года стало известно, что проект закрыт, а на базе построенного завода в Джизаке было организовано производство автомобилей Volkswagen.