Қозоғистонда июль ойидан бошлаб Меҳнат кодексига тўрт кунлик иш ҳафтаси тушунчаси киритилади, деб ёзади Tengrinews.kz.
Ҳозирда қонунчиликда беш кунлик ва олти кунлик иш ҳафтаси, шунингдек, тўлиқ бўлмаган иш ҳафтаси (давомийлик томонларнинг келишуви билан белгиланади) тушунчалари бор.
Қозоғистон Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлигининг аниқлик киритишича, бу июлдан бошлаб иш ҳафтаси тўрт кунлик бўлади, дегани эмас. Гап иш графигини ўзгартириш имконияти ҳақида кетяпти.
Меҳнат кодексининг янги моддасига кўра, томонлар келишувига биноан меҳнат шартномасида беш кунлик ёки олти кунлик иш ҳафтасига алмаштириш ҳуқуқи билан тўрт кунлик иш ҳафтасини белгилашга рухсат беради.
«Ушбу амалиёт якка тартибдаги иш берувчилар томонидан аллақачон амалга оширилмоқда ва халқаро меҳнат стандартларига мос келади», — деди Меҳнат вазирлиги матбуот котиби Сакен Дилдахмет.
Ушбу режимнинг жорий этилиши ишлаб чиқариш жараёнини ҳисобга олган ҳолда, ходимга шахсий ва оилавий эҳтиёжлар билан шуғулланиш бўйича мажбуриятларнинг комбинациясини таъминлаш имконини беради, дея тушунтирди у.
«Ушбу режимда ишлаш ходим учун йиллик ҳақ тўланадиган меҳнат таътилининг давомийлиги, иш стажини ҳисоблаш ва Меҳнат кодекси, меҳнат, жамоа шартномалари ва битимларида белгиланган меҳнат соҳасидаги бошқа ҳуқуқларни чеклашга олиб келмайди», — дея қўшимча қилди Меҳнат вазирлиги вакили.
Кўпгина мамлакатларда тўрт кунлик иш ҳафтасини жорий этиш муҳокама қилинмоқда. Ўтган йили Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ректори Адхам Бекмуродов томонидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигида ўтказилган жамоатчилик кенгаши йиғилишида Ўзбекистонда тўрт кунлик иш ҳафтасини жорий қилиш таклифи берилганди.

В Казахстане с июля в Трудовой кодекс вводится понятие четырёхдневной рабочей недели, сообщает Tengrinews.kz.
Сейчас законодательством предусмотрена пятидневная или шестидневная рабочая неделя, а также неполная рабочая неделя (продолжительность определяется по соглашению сторон).
В Министерстве труда и социальной защиты населения Казахстана уточнили, что нововведение не означает, что с июля рабочая неделя станет четырёхдневной. Речь идёт о возможности чередования рабочего графика.
Статья «Режим рабочего времени» Трудового кодекса дополняется положением, согласно которому по соглашению сторон в трудовом договоре допускается установление четырёхдневной рабочей недели с правом чередования с пятидневной или шестидневной рабочей неделей.
Такая практика уже применяется отдельными работодателями и соответствует международным стандартам в области труда, отметил пресс-секретарь Минтруда Сакен Дилдахмет.
Введение данного режима позволит с учётом производственного процесса обеспечить работнику сочетание обязанности по работе с личными и семейными нуждами, пояснил он.
«Работа в таком режиме не влечёт для работника ограничений в продолжительности оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, исчисления трудового стажа и других прав в сфере труда, установленных Трудовым кодексом, трудовым, коллективным договорами и соглашениями», — добавил представитель Минтруда.
Внедрение четырёхдневной рабочей недели обсуждается во многих странах. В прошлом году эксперты Института прогнозирования и макроэкономических исследований публиковали анализ возможности применения четырёхдневной рабочей недели в Узбекистане.