Марказий банк маълумотларига кўра, 2023 йил 1 апрель ҳолатига Ўзбекистоннинг расмий захира активлари март ойида 1,47 млрд долларга (+4,3 фоиз) кўпайиб, 35,44 млрд долларни ташкил қилди.
Хорижий валюта захиралари деярли ўзгармаган ҳолда — 10,11 млрд доллар (+42,8 млн доллар) даражасида қолди.
Захираларнинг ошиши, асосан, олтин захираси қийматининг 1,41 млрд долларга ошиб, 24,25 млрд долларга етиши ҳисобига содир бўлди. Шу билан бирга, олтиннинг физик ҳажми 0,3 млн троя унцияга (9,3 тонна) камайиб, 12,3 млн троя унциясини (тахминан 382,5 тонна) ташкил этди.
Март ойида олтин котировкалари 2022 йил 18 апрелдан бери биринчи марта бир троя унцияси учун 2000 доллардан ошди. Қимматбаҳо метал АҚШ ва Европада банк секторидаги инқироз ва молия компаниялари акцияларининг қулаши фонида қимматлашмоқда. Frank Media`нинг MarketWatch маълумотларига таяниб хабар беришича, олтин нархи бўйича мутлақ рекорд 2020 йил 6 августда бир унция учун 2069,4 долларни ташкил этган.
Мавжуд захиралар мамлакатнинг 2022 йилги импортидаги кўрсаткич — 30,67 млрд доллардан ошади. Халқаро ташкилотларнинг ривожланаётган мамлакатлар учун берган тавсияларига кўра, захиралар камида уч ойлик импортни қоплаши керак.

Официальные резервные активы Узбекистана на 1 апреля 2023 года составили 35,44 млрд долларов, увеличившись за март сразу на 1,47 млрд долларов (+4,3%), следует из данных Центрального банка.
Резервы в иностранной валюте практически не изменились — 10,11 млрд долларов (+$42,8 млн).
Рост резервов произошёл в основном за счёт увеличения стоимости золотого запаса на 1,41 млрд долларов — до 24,25 млрд долларов. При этом физический объём золота снизился на 0,3 млн тройских унций (9,3 тонны) — до 12,3 млн тройских унций (около 382,5 тонны).
В марте котировки золота превысили 2000 долларов за тройскую унцию — впервые с 18 апреля 2022 года. Драгоценный металл дорожает на фоне кризиса в банковском секторе США и Европы и обвала акций финансовых компаний. Как сообщает Frank Media со ссылкой на данные MarketWatch, абсолютный рекорд на цены золота был зафиксирован 6 августа 2020 года на уровне 2069,4 доллара за унцию.
Имеющиеся резервы превышают объём импорта страны за 2022 год, который составил 30,67 млрд долларов. Согласно рекомендациям международных организаций для развивающихся стран, резервы должны покрывать хотя бы трёхмесячный объём импорта.