17 февраль куни Тошкент халқаро аэропортида ўтказилган матбуот анжуманида Uzbekistan Аirports акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Раъно Жўраева 2022 йил якунларини сарҳисоб қилди ва 2023 йилга мўлжалланган режалар ҳақида сўз юритди.
Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ICAO) маълумотларига кўра, 2022 йил охирига келиб глобал йўловчи ташиш ҳажми пандемиядан олдинги 2019 йилга нисбатан 70 фоизга тикланган. Ўзбекистонда йўловчи ташиш ҳажми эса пандемиядан олдинги йилга нисбатан 22 фоизга ошиб, 7,9 миллион йўловчини ташкил қилди. 2022 йилда ўсиш 2021 йилга нисбатан 46 фоизга ошган.
2022 йилда Uzbekistan Аirways парвозлар частотаси ва йўналишлар сони кўпайиши ҳисобига ички рейсларда 2019 йилга нисбатан 30 фоизга — 1,7 миллион йўловчига хизмат кўрсатилди. 2021 йилга нисбатан эса ички йўловчи ташиш ҳажмининг ўсиши 82 фоизни ташкил этди.
«2023 йилда йўловчи ташиш ҳажмини 9,29 миллион кишига етказиш (2022 йилга келиб 18 фоизга ўсиш) режалаштирилган. Бундай кўрсаткичлар янги резидент авиакомпаниялар (Panorama Airways, Centrum Air, Air Samarkand, Sayohat Air, Semurg, Silk Avia) ташкил этилиши ва уларнинг паркини 34 та самолётга кўпайтириш, шунингдек, янги 20 та хорижий авиакомпанияни жалб этиш бўйича олиб борилаётган ишлар натижасида кутилмоқда», — деди компания раҳбари.
2022 йилда Ўзбекистон аэропортларига 28 та янги авиакомпания жалб қилинди, парвозлар тармоғи эса 73 та йўналишга кенгайтирилди. 2022 йилда йўналишлар қуйидагича тақсимланди: 47 фоиз — МДҲ мамлакатларига, 31 фоиз — Яқин Шарқ мамлакатлари, 15% фоиз — Осиё ва 7 фоиз — Европа мамлакатлари.
Раъно Жўраеванинг сўзларига кўра, юк ташуви бўйича ҳам кўрсаткичларнинг ўсиши кузатилмоқда. 2022 йилда Ўзбекистон аэропортларида 80,1 минг тонна юк ва почта жўнатмаларига хизмат кўрсатилди, бу эса 2019 йилга нисбатан 62 фоизга кўпдир. 2023 йилда юк ташиш ҳажмини 95,3 минг тоннага (2022 йилга бориб 19 фоизга ўсиш) етказиш режалаштирилган.
uzbekistan airports, раъно жўраева, тошкент халқаро аэропорти
Янги авиакомпанияларни жалб этиш ва йўналишлар тармоғини кенгайтириш ҳисобига 2022 йилда компаниянинг даромадлари 2021 йилга нисбатан 44 фоизга, экспорт тушумлари эса 35 фоизга ошди. Компания таҳлилчиларига кўра, 2023 йилда даромадлар 32 фоизга, экспорт тушумлари 8 фоизга ўсиши кутилмоқда.
2022 йил учун бюджетга солиқ тўловлари 2021 йилга нисбатан 159 фоизга ошиб, 560,7 миллиард сўмни ташкил этди. 2023 йилда бюджет тушумларини 590,8 миллиард сўмга етказиш режалаштирилган.

Председатель правления компании Uzbekistan Airports Рано Джураева на пресс-конференции 17 февраля в международном аэропорту Ташкента подвела итоги прошлого года и рассказала планах на 2023-й.
По данным Международной организации гражданской авиации (ICAO) общий мировой пассажирский трафик к концу 2022 года восстановился на 70% к допандемийному 2019 году. А пассажиропоток Узбекистана превысил допандемийный год на 22%, составив 7,9 миллиона пассажиров. Рост пассажиропотока в 2022 году к 2021 составил 46%.
На внутренних рейсах в 2022 году было обслужено 1,7 миллиона пассажиров, что на 30% больше, чем в 2019 году за счёт увеличения частот и маршрутов Uzbekistan Airways. Рост внутреннего пассажиропотока в 2022 году к 2021 составил 82%.
Таких показателей, отметила Рано Джураева, удалось достичь посредством снижения ставок и сборов на 42%, а также за счёт эффективной коммерческой политики по привлечению международных авиакомпаний, в том числе при помощи узбекистанских и иностранных дипломатов.
В 2023 году планируется увеличение пассажиропотока до 9,29 миллиона пассажиров (рост на 18% к 2022 году). Такие показатели прогнозируются на основании создания в Узбекистане новых авиакомпаний-резидентов (Panorama Airways, Centrum Air, Air Samarkand, Sayohat Air, Semurg, Silk Avia) и увеличения парка воздушных судов авиакомпаний резидентов на 34 самолёта, а также продолжающейся работе по привлечению новых 20 иностранных авиакомпаний.
В 2022 году в аэропорты Узбекистана были привлечены 28 новых авиакомпаний, а маршрутная сеть расширилась до 73 направлений. В 2022 году полёты распределились следующим образом: 47% — перелёты в/из стран СНГ, 31% — страны Ближнего Востока, 15% — страны Азии и 7% — страны Европы.
В части грузоперевозок также наблюдается рост показателей, отметила Рано Джураева. В аэропортах Узбекистана в 2022 году было обслужено 80,1 тысячи тонн грузов и почты, что на 62% выше, чем в 2019 году.
В 2023 году планируется увеличение объёма грузов до 95,3 тысячи тонн (рост на 19% к 2022 году), в том числе за счёт завершения реконструкции аэропорта Навои и привлечения к управлению международного грузового оператора G Ports Ground Handling Services Sole Proprietorship.
В 2022 году доходы Uzbekistan Airports выросли на 44% по отношению к 2021 году, а экспортная выручка — на 35% за счёт привлечения новых авиакомпаний и расширения маршрутной сети. По прогнозам аналитиков компании, в 2023 году ожидается увеличение доходов на 32%, экспортной выручки — на 8%.
Налоговые отчисления в бюджет за 2022 год увеличились на 159% к 2021 году и составили 560,7 млрд сумов. В 2023 году предполагается довести отчисления в бюджет до 590,8 млрд сумов. В течение прошлого года было создано 626 новых рабочих мест в самой управляющей компании и во всех ее структурных подразделениях.