Сешанба оқшомидан бошлаб Тошкентнинг Яшнобод туманидаги «Технопарк» ишлаб чиқариш мажмуасида сўнгги 80 йилдаги энг йирик зилзиладан жабр кўрган Туркия халқи учун инсонпарварлик ёрдами йиғилмоқда.
Акция Туркия элчихонаси томонидан Ўзбекистондаги Турк саноатчилар ва тадбиркорлар мустақил уюшмаси (MUSIAD) билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Туркияга гуманитар ёрдам олтита юк машинаси билан етказилиши режалаштирилмоқда. Тўлдирилиши билан автомобиллар жума куни кечқурундан бошлаб йўлга жўнатилади, дея маълум қилди «Газета.uz»га йиғишни ташкил этишга кўмаклашувчи Avrasya Lojistik компанияси раҳбари ёрдамчиси Камола Динч.
Биринчи юк машинасига 200 дан ортиқ кўрпа-тўшак ва 1000 дан ортиқ прожекторлар юкланади. Ёрдам бермоқчи бўлганлар иссиқ кийим-кечак, ун, ёрма, шакар, сариёғ, болалар овқати, тагликлар, совун, аккумулятор, электр генераторлари, қувват банклари — совуқда бошпанасиз, иссиқликсиз қолган одамлар учун зарур бўлган барча нарсаларни олиб келишмоқда. ёруғлик ва озиқ-овқат.
«Халқимиз жуда раҳмдил, одамлар қўнғироқ қилиб, нима олиб келишни, қаерга олиб келишни сўрашяпти», — дейди Камола Динч «Газета.uz»га.
Тошкентда яшовчи Ботир Ҳамралиев рафиқаси ва қизи билан бирга иссиқ кийим, пойабзал, кўрпа-тўшак олиб келди.
«Биз у ерда зилзила бўлганидан уларга ҳамдардмиз. Бундай пайтларда ёрдам керак бўлади. Ким қайси миллат, қайси давлатдан — бу муҳим эмас. Бу инсонпарварлик учун керак, бундан ташқари, у ерда болалар ҳам бор», — деди оила бошлиғи.
Логистика маркази аввал ишлатилган буюмларни олиб келмасликни эслатди. Чунки турк божхонаси уларни ўтказиб юбормайди, натижада улар ташлаб юборилади. Фақат кийилмаган янги кийимларни олиб келиш тавсия этилади.

С вечера вторника в производственном комплексе «Технопарк» в Яшнабадском районе Ташкенте идёт сбор гуманитарной помощи для жителей Турции, которые пострадали от крупнейшего за последние 80 лет землетрясения.
гуманитарная помощь, землетрясение в турции, турция
Кампанию организовало посольство Турции совместно с Независимой ассоциацией турецких промышленников и предпринимателей в Узбекистане (MUSIAD).
Гуманитарную помощь планируют доставить в Турцию на шести фурах. По мере наполняемости транспорт начнут отправлять в дорогу с вечера пятницы, рассказала «Газете.uz» Камола Динч, ассистент руководителя компании Avrasya Lojistik, которая помогает в организации сбора.
В первую фуру погрузят более 200 одеял и 1000 прожекторов. Желающие помочь также везут тёплую одежду, муку, крупы, сахар, масло, детское питание, подгузники, мыло, батарейки, электрогенераторы, пауэр-банки — всё самое необходимое для людей, которые остались на холоде без жилья, тепла, света и еды.
«Наш народ очень отзывчивый, люди звонят, спрашивают: что привезти и куда», — рассказывает «Газете.uz» Камола Динч.
Житель Ташкента Батыр Хамралиев вместе с женой и маленькой дочкой привезли тёплую одежду, обувь, одеяла.
«Мы сочувствуем им, что там произошло землетрясение. В такие моменты надо помогать. Кто какой нации, из какого государства — это не имеет значения. Это надо во имя человечества, к тому же там дети находятся», — пояснил свой поступок глава семьи.
В логистическом центре напомнили, что не нужно привозить бывшие в употреблении вещи. Их не пропустит турецкая таможня, они будут выброшены. Рекомендуется привозить только неношеную новую одежду.
Сбор гуманитарной помощи проходит ежедневно с 8 утра до 8 вечера на территории «Технопарка» в Яшнабадском районе. На территорию удобнее заезжать со стороны улицы Махтумкули, поворот рядом с супермаркетом Makro (локация). Сбор продлится до 21:00 10 февраля.