Ўзбекистон Қизил китобига киритилган пушти сақоқушни ўлдирган эркакнинг яшаш жойи ва шахси аниқланди. Бу ҳақда Табиат реруслари вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Эркакнинг шахси аниқлангач, у видеода ўз қилмишига иқрор бўлиб, бошқармалар ходимларидан ҳамда «бутун Ўзбекистон халқидан» кечирим сўраган. «Иложи бўлса, мени кечиринг, бундай ҳолат бошқа такрорланмайди», — дейди Элёр Жўраев.
Қоидабузарни жиноий жавобгарликка тортиш ва ҳайвонот дунёсига етказилган зарарни қоплаш учун прокуратурага ҳужжатлар тақдим этилди.
Аввалроқ ижтимоий тармоқларда Жиззах вилоятининг Арнасой туманида жойлашган кўлда бир бош сақоқуш қармоқ ёрдамида ушланиб, ваҳшийларча ўлдирилгани акс этган видео тарқалган эди.
«Айдар-Арнасой» кўллар тизими ходимлари ҳолат бўйича текширув ўтказганда қуш овлаган шахс аниқланди. У мазкур ҳолатда «Ҳайвонот дунёсини муҳофаза қилиш ва ундан фойдаланиш тўғрисида»ги ҳамда «Ов қилиш ва овчилик хўжалиги тўғрисида»ги қонун талабларини бузгани маълум бўлди.

Установлены место и личность мужчины, убившего розового пеликана, занесённого в Красную книгу Узбекистана, сообщила пресс-служба Министерства природных ресурсов.
Накануне в Telegram-канале Ecolog.uz появилось видео, на котором видно, как мужчина поймал птицу на удочку, после чего отрезал ей голову. Инцидент произошёл на одном из озёр Айдаро-Арнасайской системы 31 января.
В Минприроды отметили, что были нарушены законы «Об охране и использовании животного мира» и «Об охоте и охотничьем хозяйстве».
После того, как личность мужчины была установлена, он на видео признался в содеянном и попросил прощения у сотрудников ведомств и «всего народа Узбекистана». «Если можете, простите меня, больше такое не повторится», — заявил Эльёр Джураев.
В прокуратуру переданы документы для привлечения нарушителя к уголовной ответственности и возмещения ущерба, причинённого животному миру.
Розовый пеликан внесён в Красную книгу Узбекистана и Красный список Международного союза охраны природы. Является уязвимым и сокращающимся видом. Его добыча запрещена, он также охраняется в заказниках на гнездовании (озеро Судочье в Каракалпакстане), во время кочёвок, пролёта и зимовок (Арнасай, Каракыр, Денгизкуль).