Ўзбекистон Марказий сайлов комиссиясининг 30 январдаги қарори билан собиқ Тошкент шаҳри ҳокими ва халқ депутатларининг Тошкент шаҳар Кенгаши депутати Жаҳонгир Ортиқхўжаев Олий Мажлис Сенати аъзолари рўйхатидан чиқарилди.
Қарор халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши депутати ваколатлари муддатидан олдин тугатилгани, шунингдек, унинг Сенат аъзоси сифатидаги ваколатларини зиммасидан соқит қилиш тўғрисидаги ёзма аризасини ҳисобга олган ҳолда қабул қилинди.
Аввалроқ, 27 январь куни Тошкент шаҳар Кенгаши Жаҳонгир Ортиқхўжаевнинг депутатлик ваколатларини муддатидан олдин тугатиш тўғрисидаги қарорни маъқуллаган эди.
Шу куни «Газета.uz» манбаси собиқ ҳоким ва унинг оиласи Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг Туркиянинг Истанбул шаҳрига кечикиб учган HY 271 рейси бўйича рўйхатдан ўтганини маълум қилди. Лекинйўловчилар орасида Жаҳонгир Ортиқхўжаев бўлмаган.

Постановлением Центральной избирательной комиссии Узбекистана от 30 января бывший хоким Ташкента и депутат кенгаша столицы Джахонгир Артыкходжаев исключён из списка членов Сената Олий Мажлиса.
Решение принято с учётом досрочного прекращения полномочий депутата Ташкентского городского кенгаша народных депутатов, а также письменного заявления о сложении своих полномочий члена Сената.
Как мы сообщали ранее, 27 января Кенгаш Ташкента одобрил решение о досрочном завершении депутатских полномочий Джахонгира Артыкходжаева. Срок его полномочий как депутата и сенатора был рассчитан до 2025 года.
Таким образом, экс-хоким лишился неприкосновенности депутата и сенатора.
16 января президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сообщил об отставке Джахонгира Артыкходжаева, который руководил столичной администрацией с апреля 2018 года. «Я снял его с должности. За пустые слова, ложную сводку, за то, что не спустился вниз, за то, что у этого бессовестного ноги оторвались от земли, я уволил его», — отметил глава государства.
В тот же день источник «Газеты.uz» сообщил, что экс-хоким вместе с семьёй был зарегистрирован на рейс HY 271 авиакомпании Uzbekistan Airways в турецкий Стамбул. Среди пассажиров Джахонгира Артыкходжаева не было.