Ўзбекистонда UzAuto Motors компанияси автомобилларининг нархи тушади. Бу ҳақда автомобиль ишлаб чиқарувчиси матбуот хизмати хабар қилди.
2023 йил январдан ҚҚС ставкаси 15 фоиздан 12 фоизгача пасайгани муносабати билан компания харидорларга автомобиль нархи пасайтиради.
«Автомобиль нархининг пасайиши бугунги кунга қадар жисмоний ва юридик шахслар томонидан тузилган ҳамда шартнома шартларига мувофиқ тўловни амалга оширган амалдаги шартномаларга нисбатан қўлланилади», — дейилади хабарда.
Харидорлар шартнома бўйича автомобиль нархининг қанчага пасайгани ҳақида маълумот олиш учун ўз дилерлик марказига мурожаат қилишлари лозим.
UzAuto Motors2 матбуот хизматининг таъкидлашича, шартнома тузган ва шартномага мувофиқ бир ҳафта ичида аванс тўловини амалга оширган (муддат Янги йил байрамлари муносабати билан узайтирилиши мумкин) харидорларга ҚҚС суммасидан чегирма берилади.
17 январдан UzAuto Motors аввалроқ тузилган шартномалар бўйича мижозларга автомобиллар беришни тиклагани ҳақида хабар қилинган эди. Бироқ компания шартномаларни бериш қайта тикланганидан кейин эҳтимолий нарх ошиши бўйича изоҳ бергани йўқ.

Автомобили UzAuto Motors в Узбекистане станут дешевле. Об этом сообщила пресс-служба автопроизводителя.
В связи с уменьшением ставки НДС c 15% до 12% с января 2023 года компания снижает стоимость машин «для действующих покупателей».
«Снижение стоимости автомобилей будет применено к действующим на сегодняшний день контрактам на приобретение автомобиля физическими или юридическими лицами, осуществившими оплату согласно условиям договора», — говорится в сообщении.
Для получения информации о размере снижения стоимости авто по контракту и другим вопросам компания просит обращаться в свой дилерский центр.
В пресс-службе UzAuto Motors отметили, что покупатели, заключившие договор и в соответствии с договором в недельный срок внёсшие предоплату (срок мог быть продлён в связи с новогодними праздниками), получат скидку от размера уменьшения НДС на всю сумму автомобиля.
Как мы сообщали ранее, с 17 января UzAuto Motors возобновила выдачу автомобилей покупателям по ранее заключённым договорам. Компания, тем не менее, не комментирует возможное повышение цены после возобновления контрактации.