Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида 61 ёшли Россия фуқароси қор остида қолиб вафот этди, дея хабар бермоқда Фавқулодда вазиятлар вазирлиги.
Қайд этилишича, 2023 йил 4 январь куни соат 13:20 ларда Бўстонлиқ тумани Чимён тоғ ёнбағирларига дам олиш ва чанғи учиш мақсадида чиққан 61 ёшли Россия Федерацияси фуқароси қор кўчкиси хавфи тўғрисидаги огоҳлантиришларга қарамай, тақиқланган ҳудудда чанғи учиб, қор кўчкиси хавфини юзага келтирган ва қор уюмлари остида қолиб ҳалок бўлган.
Ҳодиса жойига Тошкент вилояти ФВБ Бўстонлиқ тумани Ихтисослашган кўп тармоқли бошқармаси Чимён қутқарув отряди қутқарувчилари етиб борган. Олиб борилган қидирув ишлари давомида чанғи учувчисининг жасади қор уюмлари остидан чиқариб олинган.

Гражданин России (61 год) скончался, оставшись под завалами снега в горах в Бостанлыкском районе Ташкентской области, сообщает пресс-служба МЧС Узбекистана.
Сообщается, что мужчина находился на горнолыжном курорте. Инцидент произошёл 4 января примерно в 13:20. Несмотря на предупреждение об опасности схода лавины, мужчина, передвигаясь на лыжах, создал эту опасность, говорится в сообщении.
Источники «Газеты.uz» уточнили, что мужчина отдыхал на курорте Amirsoy. Представители курорта сообщили, что инцидент произошёл за пределами его территории. Поиски продолжались несколько часов.
В пресс-службе МЧС отметили, что мужчина спускался на лыжах с запрещённой зоны и спровоцировал сход снега.
К операции по поиску был привлечён горно-спасательный отряд «Чимган» УЧС по Ташкентской области.
В МЧС призвали отдыхающих в горах соблюдать правила техники безопасности и не кататься на лыжах в запрещённых местах.