Келгуси йилда қўшилган қиймат солиғи ставкасини 15 фоиздан 12 фоизга тушириш нархларга таъсир қиладими? Ўзбекистон молия вазири ўринбосари Дилшод Султонов «Газета.uz»га берган интервьюсида ушбу саволга жавоб берди. 2023 йилги солиқ сиёсатига киритилган ўзгартиришлар ҳақида аввалроқ хабар берган эдик.
«Нархларга келсак, уларнинг арзонлашуви рақобатбардош бозорларда мумкин, қолганларида эса бу даргумон, чунки компаниялар солиқ ставкасининг пасайишидан олинадиган барча даромадларни харидорларга бериши даргумон», — деди у.
Молия вазири ўринбосари 2019 йилда ҚҚС ставкаси 20 фоиздан 15 фоизга туширилганда истеъмол товарлари ва хизматларининг мутлақ кўпчилиги нархлари пасаймаганини эслатиб ўтди.
«Нархларнинг қисқа муддатли пасайиши кузатилган бўлса ҳам, у узоқ давом этмади ва бир йил ичида аввалги даражага қайтди. Бу, биринчи навбатда, истеъмолчиларнинг талаб ва таклифдан келиб чиқиб, амалдаги нархни тўлашга тайёрлиги билан боғлиқ эди», — дея тушунтирди у.
Баъзи экспертларнинг ҚҚСни пасайтириш якуний истеъмолчи учун маҳсулот таннархига таъсир қилиши кераклиги ҳақидаги таъкидларига қарамай, шуни тушуниш керакки, нархга кўп жиҳатдан ҚҚС ставкаси ҳажми эмас, балки маҳсулот (хизматлар)га бўлган талаб таъсир қилади, жея таъкидлади Дилшод Султонов.
Молия вазири ўринбосари, шунингдек, ҚҚС ставкасининг пасайтирилиши Ўзбекистондаги сармоявий муҳитга қандай таъсир қилиши ҳақида гапирди.
«ҚҚС инвестициялар учун нейтрал солиқ ҳисобланади. Компенсация (қоплаш) механизми туфайли қўшилган қиймат иштирокчилари занжирининг узлуксизлиги билан ҚҚС бизнеснинг молиявий натижаларига таъсир қилмайди. Шу боис дунёнинг аксарият давлатларининг солиқ тизимларида даромад солиғи орқали инвестицияларни жалб қилиш имконияти кўзда тутилган», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, бюджетдан ҳисоб-китоб қилиш ва қоплаш ҳуқуқи ҚҚСни ундириш механизмининг асоси бўлиб, солиқ нейтраллигини таъминлайди.
«Шу муносабат билан 2020 йилдан бошлаб солиқ қонунчилигида сотиб олинган бинолар ва солиққа тортиладиган маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун фойдаланиладиган асосий воситалар бўйича қўшилган қиймат солиғини тўлиқ ҳисобдан чиқариш кўзда тутилиб, корхоналарга зарарни қоплаш чоралари кўрилди», — деди Дилшод Султонов.
2022 йилнинг ёзида у ҚҚС бўйича имтиёзлар «ҳеч қандай» самара бермагани, уларнинг узайтирилиши эса иқтисодиётга зарар етказишини айтган эди. Молия вазири ўринбосари, шунингдек, гўшт ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари учун ҚҚС ставкасининг нолга туширилиши сабабли умумий овқатланиш соҳасида солиқ тизимида бўшлиқларни келтириб чиқарганини тан олганди. Ҳозирда Молия вазирлиги «ҚҚСни янада манзилли белгилаш устида тубдан ишламоқда», деган эди Дилшод Султонов

Повлияет ли снижение ставки налога на добавленную стоимость с 15% до 12% в следующем году на цены? На этот вопрос в беседе с «Газетой.uz» ответил заместитель министра финансов Узбекистана Дилшод Султанов. Мы сообщали ранее об изменениях в налоговой политике 2023 года.
«Что касается цен, их снижение возможно на конкурентных рынках, на остальных — маловероятно, так как вряд ли компании отдадут весь выигрыш от снижения налоговой ставки покупателям», — считает он.
Замминистра финансов напомнил, что в 2019 году при уменьшении ставки НДС с 20% до 15% снижения цен по абсолютному большинству потребительских товаров и услуг не наблюдалось.
«Там, где кратковременное снижение цен всё же наблюдалось, оно продолжалось недолго и вернулось к предыдущему уровню в течение года. Это было связано, прежде всего, с готовностью потребителей платить сложившуюся цену исходя из спроса и предложения», — пояснил он.
Несмотря на утверждения отдельных экспертов, что снижение НДС должно повлиять на стоимость товаров для конечного потребителя, необходимо понимать, что на ценообразование во многом оказывает воздействие не размер ставки НДС, а спрос на продукцию (услуги), подчеркнул Дилшод Султанов.
Замглавы Минфина также высказался о том, как повлияет снижение ставки НДС на инвестиционный климат Узбекистана.
«НДС является нейтральным налогом к инвестициям. Благодаря механизму зачёта (возмещения), при непрерывности цепочки участников создания добавленной стоимости, НДС не оказывает влияние на финансовые результаты бизнеса. Поэтому налоговые системы большинства стран мира предусматривают возможности привлечения инвестиций за счёт налога на прибыль», — отметил он.
По его словам, право на зачёт и возмещение из бюджета — это основа механизма взимания НДС, обеспечивающая нейтральность налога.
«В связи с этим с 2020 года в налоговом законодательстве был предусмотрен полноценный зачёт НДС по приобретённым зданиям и основным средствам, используемым для производства налогооблагаемой продукции, а также приняты меры, позволяющие компаниям получать возмещение», — заявил Дилшод Султанов.
Летом 2022 года он заявил, что эффект от льгот по НДС «был никаким» и их продление нанесёт вред экономике. Замминистра финансов также признал разрывы цепочки налога в сфере общепита из-за обнуления НДС на мясо и другое продовольствие. Сейчас Минфин «фундаментально работает над более адресным НДС», отмечал Дилшод Султанов.