«Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖ томонидан Тошкент ва Сирдарё вилоятларида юқори кучланишли электр узатиш тармоқларини қуриш бўйича ўтказилган халқаро тендер савдолари якунланиб, ғолиб компаниялар аниқланди, дея хабар берди Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
Унга кўра, Туркиянинг «ŞA-RA ENERJĪ Īnşaat, Ticaret ve Sanayi A.Ş.» компанияси 31,89 млн АҚШ доллари миқдоридаги таклиф этилган нарх билан узунлиги 213 км бўлган 220 кВ кучланишли электр узатиш тармоқларини қуриш бўйича ғолиб деб топилди.
тендер, энергетика вазирлиги, эут
Шунингдек, Хитойнинг «Xian Electric Engineering Co., Ltd» компанияси 14,68 млн АҚШ доллари миқдоридаги таклиф этилган нарх билан узунлиги 72 км бўлган 500 кВ кучланишли электр узатиш тармоқларини қуриш бўйича ғолиб деб топилди.
Ғолиб компаниялар билан музокаралар ўтказилиб, 2022 йил 23 декабрь куни шартномалар имзоланди. Лойиҳа Жаҳон банки томонидан молиялаштирилган бўлиб 2022 — 2024 йилларда амалга оширилиши белгиланган.
«Лойиҳа Сирдарё ва Тошкент вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрининг электр энергияси таъминоти ишончлилиги оширилишига, энерготизимнинг Тошкент қисмида магистраль электр тармоқлари юкламаларини камайишига ва уларнинг ўтказувчанлик қобилиятини келгусидаги талабларга мос ҳолда бўлишига хизмат қилади», — дейилади хабарда.

Завершены и определены победители международных тендеров, проведённых «Национальными электрическими сетями Узбекистана» на строительство высоковольтных сетей электропередачи в Ташкентской и Сырдарьинской областях, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
По итогам тендеров турецкая компания ŞA-RA ENERJĪ Īnşaat, Ticaret ve Sanayi A.Ş. признана победителем тендера на строительство линии электропередачи 220 кВ с протяжённостью 213 км с предложенной стоимостью 31,89 млн долларов.
Китайская компания Xian Electric Engineering признана победителем тендера на строительство линии электропередачи 500 кВ с протяжённостью 72 км с предложенной стоимостью 14,68 млн долларов.
С компаниями-победителями были подписаны контракты.
Проект финансируется Всемирным банком и планируется к реализации в 2022—2024 годах.
Осуществление этого проекта позволит повысить надёжность электроснабжения Сырдарьинской и Ташкентской областей, а также Ташкента, снизить нагрузку на магистральных электрических сетях Ташкентской части энергосистемы и привести их пропускную способность в соответствие с будущими потребностями, говорится в сообщении Минэнерго.