Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 19 декабрь куни «Электромобиллар ишлаб чиқаришни ташкил этишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорни имзолади. Бу ҳақда «Газета.uz»нинг ҳукуматдаги ахборот манбаси маълум қилди.
Ҳужжатда қайд этилишича, электромобилларни қувватлантириш станциялари етарли эмаслиги уларни оммавийлаштиришга тўсиқ бўлмоқда. Бундан ташқари, тадбиркорларга қувватлантириш станциялари орқали электр энергиясини сотишнинг қонуний асослари яратилмаган.
Қарорга мувофиқ, 2024 йил 1 январдан бошлаб янги қуриладиган савдо ва бизнес марказлари, кўнгилочар ва дам олиш масканлари, автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчалари, меҳмонхоналар, халқаро ва давлат аҳамиятидаги автомобиль йўллари бўйидаги инфратузилма объектларида мажбурий тартибда қувватлантириш станциялари жойлаштирилади.
Қувватлантириш станцияларининг сони 2024 йил якунига қадар 2500 тага етказилади. Ҳозир Ўзбекистонда 70 га яқин станция мавжуд бўлиб, йил охиригача яна 30 тасини ишга тушириш режалаштирилган. Бундан ташқари, 2023 йилда электр тармоқлари, трансформатор ва нимстанцияларга туташ ҳудудлардан 1400 та қувватлантириш станцияларини ўрнатиш учун ерлар аукционга чиқарилади. «Ҳудудий электр тармоқлари» компанияси томонидан халқаро ва давлат аҳамиятидаги автомобиль йўлларига туташ ҳудудларда камида 500 та қувватлантириш станциялари барпо этилиши белгиланди. 2023−2024 йилларда камида 500 та қувватлантириш станцияларини жойлаштириш учун давлат органлари ва ташкилотларнинг бўш ҳудудлари K-savdo орқали аукционга чиқарилиши назарда тутилади.
2023 йил 1 январдан бошлаб тадбиркорларга қувватлантириш станциялари орқали электр энергиясини сотиш ҳуқуқи берилади. Бунда, хизмат тарифи (нархи) электр энергиясининг тасдиқланган тарифидан қатъи назар тадбиркорлар томонидан мустақил белгиланади.
2023 йил 1 январдан 2026 йил 1 январга қадар:
• қувватлантириш станциялари ва улар ўрнатилган автомобиль тўхташ жойлари жойлашган ер участкалари ер солиғидан, шунингдек, қувватлантириш станциялари мол-мулк солиғидан озод қилинади. Мазкур имтиёз ҳисобига тадбиркорлар ихтиёрида 2023 йилда 2,4 млрд сўм, 2024 йилда 9,4 млрд сўм маблағ қолади;
• асосий фаолият тури транспорт воситаларини қувватлантириш хизматини кўрсатиш бўлган тадбиркорлар фойда солиғидан ҳамда транспорт воситаларини қувватлантириш хизматини кўрсатишдан олинган даромад айланмадан олинадиган солиқдан;
• импорт қилинадиган қувватлантириш станциялари, уларнинг компонентлари ва сервис инфратузилмаси учун технологик асбоб-ускуналар божхона божидан озод этилади.
Ҳудудлар раҳбарлари ва Энергетика вазирлигига 2023 йил 1 декабрга қадар фаолият кўрсатаётган автомобилларга бензин, дизель ёқилғиси ва газ қуйиш шохобчаларида камида 1 дона (4 та каналли) 60 кВт қувватли қувватлантириш станциясини ўрнатиш чораларини кўриш топширилмоқда. Бугунги кунда республикада жами 4652 та автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчалари мавжуд бўлиб, шундан сиқилган газ қуйиш шохобчалари 1443 тани, суюлтирилган газ — 983 тани ҳамда бензин ва дизель ёқилғиси — 2226 тани ташкил этади.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига «Яшил иқтисодиёт»ни ривожлантириш жамғармасини ташкил этиш чора-тадбирларини 2023 йил 1 июлга қадар якунлаш вазифаси юклатилмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 декабря вместе с документом о государственной поддержке производства электромобилей подписал постановление о расширении инфраструктуры использования электромобилей. Об этом «Газете.uz» сообщил источник в правительстве.
В документе отмечается, что нехватка зарядных станций сдерживает массовый переход жителей на электрические автомобили. Кроме того, отсутствуют правовые основы продажи электроэнергии предпринимателями через зарядные станции.
Согласно постановлению, с 1 января 2024 года все вновь возводимые торговые и бизнес-центры, места развлечений и отдыха, автозаправочные станции, отели и объекты инфраструктуры вдоль автомобильных дорог международного и государственного значения в обязательном порядке будут оборудованы зарядными станциями. Министерству строительства поручено разработать необходимые технические условия для этого.
До конца 2024 года количество зарядных станций по стране должно достичь 2500. Сейчас в Узбекистане насчитывается около 70 станций, до конца года планируется запустить ещё 30.
В 2023 году на аукцион будут выставлены 1400 участков для установки зарядных станций. Кроме того компания «Региональные электрические сети» должна установить 500 станций вдоль автодорог. В 2023—2024 годах на аукцион через систему K-savdo должны быть выставлены свободные участки территорий государственных органов и организаций для установки минимум 500 зарядных станций.
С 1 января 2023 года предприниматели получают право продавать электроэнергию через свои зарядные станции. При этом тариф услуги будет устанавливаться ими самостоятельно, независимо от утверждённых в стране тарифов на электроэнергию.
С 1 января 2023 года по 1 января 2026 года:
• земельные участки под зарядными станциями и автостоянки, где они установлены, освобождаются от уплаты земельного налога, а зарядные станции — от налога на имущество. Ожидается, что за счёт этой льготы в распоряжении предпринимателей в следующем году останется в общей сложности 2,4 млрд сумов, в 2024-м — 9,4 млрд сумов;
• предприниматели, чьей основной деятельностью является оказание услуг зарядных станций, освобождаются от налога на прибыль, а их прибыль с оказания этой услуги — от налога с оборота;
• импортируемые зарядные станции, их компоненты и технологические устройства для сервисной инфраструктуры освобождаются от таможенной пошлины.
Руководителями регионов и Министерству энергетики поручено до 1 декабря 2023 года установить минимум по 1 (4-канальной) зарядной станции мощностью 60 кВт на бензиновых, дизельных и газовых заправках. Сегодня в стране насчитывается 4652 автозаправочные станции, в том числе 1443 — по сжатому газу, 983 — сжиженному газу и 2226 — бензину и дизелю.
Министерству экономического развития и сокращения бедности поручено до 1 июля 2023 года завершить мероприятия по созданию Фонда развития «зелёной экономики».
Мы писали, что другим постановлением президента определены меры по государственной поддержке производства электромобилей в стране. Покупателям покроют часть процентов по кредиту на покупку электромобилей местного производства. Электромобили также закупят для госорганов и хокимиятов.