Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 7 декабрь куни «Жазо муддатини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида»ги Фармонни имзолади. Ҳужжат мамлакат Конституциясининг 30 йиллиги муносабати билан қабул қилинди.
Фармонга мувофиқ билиб-билмай жиноят содир этган, ҳозирги вақтда қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган жазо муддатини ўтаётган 402 нафар шахс афв этилди, дейилади давлат раҳбари матбуот хизмати сайтида эълон қилинган шарҳда.
Афв этилган шахсларнинг 128 нафари жазодан тўлиқ озод қилинади, 201 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинади, 15 нафарига тайинланган жазо енгилроқ жазо билан алмаштирилади.
223 нафар шахс жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинмоқда, 121 нафар шахс пробация органлари назоратидан чиқарилмоқда. Шунингдек, 58 нафар шахсга тайинланган озодликдан маҳрум этиш жазосининг муддатлари қисқартирилади.
Афв этилганларнинг 17 нафарини чет эл фуқаролари, 26 нафарини 60 ёшдан ошган эркаклар, 63 нафарини аёл ҳамда 19 нафарини тақиқланган ташкилотлар фаолиятида қатнашган шахслар ташкил этади.
Фармон ижроси юзасидан афв этилган шахсларни оиласи ва яқинлари бағрига қайтариш, ижтимоий ҳаётга мослашиб, фойдали меҳнат билан шуғулланишлари, соғлом турмуш тарзини йўлга қўйиб, жамиятда муносиб ўрин топишлари учун уларга кўмак бериш юзасидан масъул вазирлик ва идораларга тегишли топшириқлар берилди.
Аввалроқ Ўзбекистон тарихида илк бор бир мартада кўп сонли маҳкум афв этилаётгани ҳақида хабар берган эдик.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 декабря подписал указ «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твёрдо вставших на путь исправления». Документ принят в связи с 30-летием принятия Конституции страны.
Указом помилованы 402 человека, отбывающих срок наказания, которые по неведению совершили преступление, но уже чистосердечно раскаялись в содеянном и твёрдо встали на путь исправления, говорится в комментарии на сайте пресс-службы президента.
Из числа помилованных 128 освобождаются от наказания полностью, 201 освобождается от отбывания наказания условно-досрочно, назначенное в отношении 15 человек наказание заменяется более мягким.
Из учреждений по исполнению наказания освобождаются 223 человека, а 121 человек снимается с учёта органов пробации. Кроме того, сокращаются сроки наказания в виде лишения свободы, назначенного в отношении 58 человек.
Среди помилованных — 17 граждан иностранных государств, 26 мужчин старше 60 лет, 63 женщины и 19 человек, обвинённых за участие в деятельности запрещённых организаций.
Указом ответственным министерствам и ведомствам поручено оказать содействие помилованным в возвращении к семье и близким, социальной адаптации, привлечении к полезному труду, избрании здорового образа жизни и занятии достойного места в обществе.