«Онлайн Маҳалла» платформасини ишлаб чиқиш қиймати 8,4 миллиард сўмни (755 минг доллар) ташкил этди. Бу ҳақдаги маълумот Давлат харидлари электрон тизимига жойланди.
18 май куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги «Realsoft» компанияси билан «Онлайн маҳалла» веб-сайтини (online-mahalla.uz) ишлаб чиқиш бўйича шартнома имзолаган. Истисно тариқасида «платформани қисқа муддатда ишга тушириш учун» тендер (танлов)сиз тўғридан-тўғри шартнома тузишга қарор қилинган. Бунга Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 30 декабрдаги 820-Ф-сон қарори асос қилиб олинган.
Агентлик юридик маслаҳатчиси шартномада Realsoft етарли малака ва тажрибага эга ва энг йирик IT-компаниялардан бири саналиши таъкидлаб ўтган.
Ҳужжат спецификациясида сайтни ишлаб чиқишда 6 соатдан 325 кун ишлаган 45 киши иштирок этгани (96 минг киши/соат) айтилади. Ана шундай иш кўламидан келиб чиқиб, 8,4 миллиард сўмлик нарх шакллантирилгани қайд этилган.
Битим коррупцияга қарши ва гендер экспертизасидан ўтказилган.
«Онлайн маҳалла» электрон платформаси ҳоким ёрдамчилари фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида давлат органлари ва ташкилотларининг маълумотлар базалари билан интеграциялашган «Онлайн маҳалла» электрон ахборот тизимини ўзида акс эттиради.
Бундан ташқари, Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 19 апрелдаги қарорига асосан ҳоким ёрдамчиларининг «Онлайн маҳалла» ахборот платформасидан фойдаланиши учун харид қилинаётган планшет қурилмаларини расмийлаштириш, божхона тўловлари ва улар билан боғлиқ бошқа харажатлар учун давлат бюджетидан қўшимча маблағлар билан таъминлаш топширилганди. Агентлик планшетларни Вазирлар Маҳкамасининг захира фондидан харид қилиши керак эди.
Эслатиб ўтамиз, бугунги кунда Ўзбекистондаги 10 мингдан ортиқ маҳалланинг ҳар бирида ҳоким ёрдамчилари фаолият юритмоқда.
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 11 майдаги қарори билан тасдиқланган «Аҳолига субсидиялар ажратиш тўғрисида»ги низомга кўра, ҳоким ёрдамчилари платформа орқали ер участкаси эгасининг ишсизлиги, кам таъминлангани ёки мулкдор эканини, илгари субсидия туридан фойдаланган ёки фойдаланмаганини текшириши мумкин.
«Газета.uz» сайт ишини ўрганди. Хусусан, тилни алмаштириш пункти ишламаяпти (ҳозир фақат ўзбек тили мавжуд). «Тизим ҳақида» бўлимида унинг имкониятлари кўрсатилган, аммо «Батафсил» ҳаволалари босилмади. Шунингдек, «Янгиликлар» бўлимига ҳам кириб бўлмади.
Бундан ташқари, сайтда иловани юклаб олиш учун ҳавола қолдирилган. Иловани Samsung A72 русумли телефонда юклаб олиб бўлмади, аммо Galaxy S21 Ultra`да бу амалга ошди. Баъзи фойдаланувчилар изоҳларда илова ишламаётганини ёзган, тавсифда эса 1000 дан ортиқ юкланишлар ҳақида маълумот берилган.
Қолган бўлимлар очилмоқда. Хусусан, платформа орқали сиз субсидия олиш, ишга жойлашиш, мономарказда ўқиш учун ариза топширишингиз мумкин.

Стоимость разработки платформы «Онлайн махалла» обошлась в 8,4 млрд сумов (755 тысяч долларов), следует из данных портала государственных закупок Узбекистана. Внимание на это обратили пользователи социальных сетей.
«Газета.uz» изучила данные портала и выяснила, что 18 мая Агентство по работе махаллабай и развитию предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности заключило договор с компанией Realsoft на разработку сайта «Онлайн махалла» (online-mahalla.uz).
В виде исключения «для запуска платформы в короткие сроки» было решено заключить прямой договор без проведения тендера (конкурса). Основание для этого указано распоряжение Кабинета министров №820-Ф от 30 декабря 2021 года.
В заключении юрисконсульта агентства отмечалось, что Realsoft имеет достаточную квалификацию и опыт и считается одной из крупных IT-компаний страны.
В спецификации документа указано, что для разработки сайта было привлечено 45 человек, которые работали по 6 часов 325 дней (96 тысяч человеко-часов). На основе этого объёма работ была сформирована цена в 8,4 млрд сумов.
Договор прошёл антикоррупционную и гендерную экспертизы.
Электронная платформа «Онлайн махалла» представляет собой информационную систему, интегрированную с базами данных государственных органов и организаций для эффективной деятельности помощников хокимов.
Согласно постановлению Кабмина от 19 апреля, Агентству по работе махаллабай было поручено обеспечить выделение дополнительных средств из госбюджета на приобретение планшетов для помощников хокимов, чтобы они могли пользоваться платформой «Онлайн махалла», а также на покрытие таможенных сборов и других сопутствующих расходов, связанных с покупкой устройств. Агентство должно было приобрести планшеты на средства резервного фонда правительства.
Помощники хокимов с начала года работают в каждой из более чем 10 тысяч махаллей страны.
Согласно положению о выделении субсидий населению, утверждённому постановлением Кабмина от 11 мая, помощники хокимов через платформу могут проверить наличие права собственности у собственника приусадебного участка, является ли он безработным, малообеспеченным или членом бедной семьи, использовал ли он ранее запрошенный вид субсидии.
«Газета.uz» изучила работу сайта. Через него можно подать заявление на получение субсидии, трудоустройство, учёбу в моноцентре или отправить обращение.
На сайте доступны бизнес-планы для открытия своего дела, в том числе по продаже цветов в горшках, производству обуви, железных дверей, влажных салфеток, кролиководству
Часть ссылок на момент изучения работала некорректно. Мобильное приложение, ссылка на которое есть на сайте, скачалось на смартфон Samsung Galaxy S21 Ultra, но не загрузилось на более доступное устройство — Samsung Galaxy A72.
В комментариях некоторые пользователи пишут, что приложение не работает. В описании сообщается о более чем 1000 скачиваниях.
На сайте Realsoft указано, что её клиентами являются Администрация президента, Кабинет министров, хокимияты всех регионов и городов, Министерство юстиции, Государственный налоговый комитета и другие госорганы.