Ўзбекистон президентининг Парижга ташрифи арафасида 18 ноябрь куни ушбу шаҳарда йирик Ўзбекистон-Франция бизнес-форуми бўлиб ўтди. Унда икки мамлакат компания ва холдингларининг 150 дан ортиқ вакиллари қатнашди, деб хабар беради «Газета.uz» мухбири.
Бош вазир ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Ўзбекистон нимаси билан француз бизнеси учун жозибадор эканлиги ҳақида гапирди.
Унинг сўзларига кўра, 2021 йилда Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 30 фоизга ошган. Жорий йилда ҳам ўзаро савдо кўрсаткичлари ўсишда давом этди — 6 фоизга. Ўзбекистонда сўнгги йилларда Франция капитали иштирокидаги корхоналар сони икки баробарга кўпайиб, 46 тага етди.
«Юқори даражадаги ташриф давомида бир қатор янги битим ва шартномалар имзоланади. Биз икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш ва диверсификация қилиш тарафдоримиз. Шу нуқтаи назардан, Францияга олий даражадаги ташриф катта имкониятлар очади ва биз бундан тўлиқ фойдаланишимиз керак», — деди Жамшид Ходжаев.
Бош вазир ўринбосари Ўзбекистонда хусусий бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича «инқилобий ечимлар»ни санаб ўтди. Валюта бозори либераллаштирилди, хусусий сармоядорлар кўплаб соҳаларга кириш имконига эга бўлди. Коррупцияга қарши курашиш давлат сиёсатининг асосий устувор йўналишига айланди ва бу борадаги тизимли ишларни таъминлаш мақсадида алоҳида агентлик ташкил этилди, деди у.
Шунингдек, Ўзбекистонда 90 дан ортиқ давлат, жумладан Франция фуқаролари учун визасиз режим жорий қилинган.
Жорий йилда Янги Ўзбекистонни келгуси беш йилга ривожлантириш стратегияси қабул қилинди. Унинг йўналишлари қаторида хусусий капитални жалб қилиш бўйича тармоқларни кенгайтириш, инвесторлар ҳимоясини кучайтириш, ташқи савдони эркинлаштириш ва бошқаларни кўриш мумкин.
Жамшид Ходжаев Ўзбекистоннинг «инвестициялар учун қулай жой»га айланиши сабабларини айтиб ўтди.
Биринчидан, унинг айтишича, Ўзбекистон «сиёсий ва иқтисодий жиҳатдан барқарор мамлакат».
«Биз бетарафлик, яхши қўшничилик муносабатлари, ҳудудий яхлитликни ҳурмат қилиш каби асосий тамойилларга амал қиламиз. Биз тинчликсевар сиёсат юритамиз ва ҳарбий блокларда қатнашмаймиз. Ташқи сиёсатимизнинг ана шу асосий устунлари, жумладан, барқарор иқтисодий фаровонликни сақлашга ёрдам беради», — деди у.
2021 йилда Ўзбекистон иқтисодиёти 7 фоизга, экспорт ҳажми 1,5 баробарга ўсди. Инфляция даражаси 18 фоиздан 11 фоизга тушди. Иқтисодиёт 2022 йилда ўсишда давом этади ва 5 фоиздан ошиши кутилмоқда. Охирги беш йилда иқтисодиётга киритилаётган хорижий сармоя ҳажми 10 баробар ошиб, қарийб 40 млрд АҚШ долларини ташкил этди.
Ўзбекистонда 72 млн аҳолиси бўлган Марказий Осиё бозорига чиқиш имконияти мавжуд ва 300 млн аҳоли истиқомат қилувчи МДҲ давлатлари билан эркин савдо режимига эга, деди бош вазир ўринбосари.
Европа Иттифоқининг GSP+ имтиёзлар тизими Ўзбекистонга Европага 6000 дан ортиқ турдаги товарларни имтиёзли шартларда экспорт қилиш имконини беради. Бунинг шарофати билан ЕИга экспорт 70 фоизга ошди.
Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш борасида фаол иш олиб бормоқда. «Яқин келажакда тўлақонли аъзо бўлишни ўз олдимизга мақсад қилиб қўйганмиз», — деди Жамшид Ходжаев.
Иккинчи сабаб — «қулай инвестиция муҳити». Мамлакатда инвестициялар тўғрисида алоҳида қонун қабул қилинди, президент ҳузурида бизнес-омбудсман институти жорий этилди. Солиқларнинг умумий сони 13 тадан 9 тага, айримларининг ставкалари эса икки баробарга камайтирилди. Келгуси йилдан бошлаб ҚҚС ставкаси 15 фоиздан 12 фоизга туширилади.
Янги компанияларни рўйхатдан ўтказиш тартиби соддалаштирилди, 200 дан ортиқ лицензия ва рухсатномалар бекор қилинди, деди у.
Учинчи сабаб — малакали ишчи кучи. Жамшид Ходжаевнинг фикрича, Ўзбекистоннинг афзалликларидан бири, бу — малакали кадрлар ва юксак интеллектуал салоҳиятдир. Марказий Осиё аҳолисининг ярми Ўзбекистонда истиқомат қилади, бу ерда аҳолининг 50 фоиздан ортиғини 30 ёшгача бўлган ёшлар ташкил қилади.
Тўртинчи сабаб — табиий ресурсларнинг кўплиги. Ўзбекистон олтин захиралари бўйича дунёда 2-ўрин, мис захираси бўйича 7-ўрин, волфрам захираси бўйича 8-ўрин, кумуш захираси бўйича 9-ўрин, уран захираси бўйича 12-ўринда.
«Фойдали қазилма конларини ўзлаштиришга кўпроқ сармоя жалб этиш мақсадида биз геологик маълумотларни очиқ деб эълон қилдик. Биз 10 дан ортиқ турдаги стратегик фойдали қазилмаларни ўзлаштирганлик учун солиқ ставкаларини пасайтирдик, ер солиғини бекор қилдик ва импорт қилинадиган геология-қидирув ускуналарини божхона тўловларидан озод қилдик», — дея қўшимча қилди бош вазир ўринбосари.
Бешинчи сабаб — «имтиёзли пакетлар». Мамлакатда саноат ишлаб чиқариши, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика ва туризмга ихтисослашган 22 эркин иқтисодий зона ташкил этилган. Ушбу зоналар резидентлари 3 йилдан 10 йилгача бўлган муддатга мол-мулк, сув ва ер солиғидан озод қилинади.
Олтинчи сабаб — молиялаштириш ва субсидиялар. Ўзбекистон компанияларнинг экспорт имкониятларини кенгайтириш учун транспорт харажатларини 70 фоизгача қоплашга тайёр.
Истиқболли қўшма лойиҳаларни (50 фоизгача) молиялаштириш учун Тўғридан-тўғри инвестициялар жамғармаси ташкил этилди, деди бош вазир ўринбосари.
Еттинчи сабаб — географик жойлашув. Энг муҳим транспорт йўналишлари чорраҳасида жойлашган Ўзбекистон Ғарб ва Шарқ, Шимол ва Жануб ўртасидаги кўприк бўла олади, деди ИТСВ раҳбари.
Шу боис мамлакат Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон ва Мозори Шариф-Кобул-Пешовар темир йўли лойиҳаларини илгари сурмоқда.
Саккизинчи сабаб — кейинги ўзгариш. Иқтисодиётда давлат улушини камайтириш ва хусусийлаштиришни чуқурлаштириш асосий вазифалардан бири бўлиб қолмоқда, деди Жамшид Ходжаев. Сўнгги йилларда Ўзбекистонда 1200 та давлат корхонаси хусусийлаштирилди. Келгуси йилда яна 1000 га яқин корхона ва обектларни хусусийлаштириш режалаштирилган. Иқтисодиётнинг барча тармоқларида давлат-хусусий шериклик фаол амалга оширилмоқда.
Расмийлар банк-молия соҳасида ислоҳотларни чуқурлаштириш ниятида. Гап бу борада соғлом рақобатни шакллантириш ва хорижий банкларни фаол жалб этиш, шунингдек, самарали фонд бозорини яратиш ҳақида бормоқда.
«Биз қонун устуворлигини Янги Ўзбекистоннинг асосий устувор йўналишларидан бири сифатида белгилаб олдик. Бундан буён шаффоф ва адолатли ҳуқуқий ва суд-ҳуқуқ тизими орқали фуқаролар ва тадбиркорларнинг мулкий ҳуқуқлари сўзсиз таъминланади ва ҳимоя қилинади. Сизларни ишонтириб айтмоқчиманки, биз мамлакатимизда очиқ ва жадал ривожланаётган замонавий давлат барпо этиш йўлида бошлаган ислоҳотлар йўлидан ҳеч қачон қайтмаймиз», — деди Жамшид Ходжаев.
Президент Шавкат Мирзиёев 21−22-ноябрь кунлари расмий ташриф билан Францияда бўлади. Бунгача Ўзбекистон президенти 2018 йил октябрь ойида Францияга ташриф буюрган эди.

В преддверии визита президента Узбекистана в Париж здесь 18 ноября состоялся крупный узбекско-французский бизнес-форум. Он собрал более 150 представителей компаний и холдингов двух стран, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
О том, чем Узбекистан привлекателен для французского бизнеса, рассказал заместитель премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев.
По его словам, в 2021 году товарооборот между Узбекистаном и Францией вырос на 30%. В этом году показатели взаимной торговли также продолжили расти — на 6%. Количество предприятий в Узбекистане с французским капиталом за последние годы удвоилось до 46.
«В ходе визита на высшем уровне будет подписан ряд новых соглашений и контрактов. Мы полностью привержены дальнейшему расширению и диверсификации двустороннего сотрудничества. В этом контексте визит на высоком уровне во Францию открывает большие возможности, и мы должны извлечь из этого все преимущества», — сказал Жамшид Ходжаев.
Вице-премьер перечислил «революционные решения» по поддержке частного бизнеса в Узбекистане. Либерализован валютный рынок, открыт доступ для частных инвесторов во многие отрасли. Борьба с коррупцией стала главным приоритетом государственной политики, а для обеспечения системной работы в этой сфере создано отдельное агентство, отметил он.
Узбекистан также ввёл безвизовый режим для граждан более 90 стран, в том числе Франции.
В этом году принята Стратегия развития Нового Узбекистана на ближайшие пять лет. Среди её направлений — расширение секторов для привлечения частного капитала, усиление защиты инвесторов, либерализация внешней торговли и другие.
Жамшид Ходжаев назвал причины, по которым Узбекистан может стать «желанным местом для инвестиций».
Во-первых, сказал он, Узбекистан — это «политически и экономически стабильная страна».
«Мы следуем основным принципам нейтралитета, добрососедских отношений, уважения территориальной целостности. Мы проводим миролюбивую политику и не участвуем в военных блоках. Эти основные столпы нашей внешней политики помогают нам, среди прочего, поддерживать стабильное экономическое процветание», — заявил он.
В 2021 году экономика Узбекистана выросла на 7%, объем экспорта увеличился в 1,5 раза. Уровень инфляции снизился с 18% до 11%. Экономика продолжит расти в 2022 году и, как ожидается, превысит 5%. За последние пять лет объём иностранных инвестиций в экономику увеличился в 10 раз, достигнув порядка 40 млрд долларов США.
У Узбекистана есть выход на рынок Центральной Азии с населением 72 миллиона человек и режим свободной торговли со странами СНГ, где проживает 300 миллионов человек, продолжил вице-премьер.
Система преференций Европейского союза GSP+ позволяет Узбекистану экспортировать более 6000 видов товаров в Европу на льготных условиях. Благодаря этому экспорт в ЕС увеличился на 70%.
Узбекистан активно работает над вступлением во Всемирную торговую организацию. «Мы поставили цель стать полноправным членом в ближайшем будущем», — сказал Жамшид Ходжаев.
Вторая причина — «благоприятный инвестиционный климат». В стране принят отдельный закон об инвестициях, введён институт бизнес-омбудсмена при президенте. Общее количество налогов сокращено с 13 до 9, а ставки некоторых из них уменьшены вдвое. Со следующего года ставка НДС будет снижена с 15% до 12%.
Упрощена процедура регистрации новых компаний, отменено более 200 лицензий и разрешений, сказал он.
Третья причина — квалифицированная рабочая сила. По словам Жамшида Ходжаева, одним из преимуществ Узбекистана являются квалифицированные кадры и высокий интеллектуальный потенциал. Половина населения Центральной Азии проживает в Узбекистане, где более 50% населения моложе 30 лет.
Четвёртая причина — изобилие природных ресурсов. Узбекистан занимает 2-е место в мире по запасам золота, 7-е место — по запасам меди, 8-е место — по запасам вольфрама, 9-е место — по запасам серебра, 12-е место — по запасам урана.
«Чтобы привлечь больше инвестиций в разработку месторождений полезных ископаемых, мы объявили геологические данные открытыми. Мы снизили налоговые ставки на разработку более 10 видов стратегических полезных ископаемых, отменили земельный налог и освободили от таможенных пошлин ввозимое геологоразведочное оборудование», — добавил вице-премьер.
Пятая причина — «льготные пакеты». В стране созданы 22 свободные экономические зоны, специализирующиеся на промышленном производстве, сельском хозяйстве, фармацевтике и туризме. Резиденты этих зон освобождаются от налога на имущество, воды и земли на срок от 3 до 10 лет.
Шестая причина — финансирование и субсидии. Узбекистан готов покрыть до 70% транспортных расходов для расширения экспортных возможностей компаний.
Создан Фонд прямых инвестиций для финансирования (до 50%) перспективных совместных проектов, сказал вице-премьер.
Седьмая причина — географическое положение. Узбекистан, находящийся на пересечении важнейших транспортных путей, может стать мостом между Западом и Востоком, Севером и Югом, отметил глава МИВТ.
Именно поэтому страна продвигает проекты железных дорог «Китай — Кыргызстан — Узбекистан» и «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар».
Восьмая причина — дальнейшая трансформация. Сокращение доли государства в экономике и углубление приватизации остаётся одной из главных задач, сказал Жамшид Ходжаев. За последние годы в Узбекистане приватизировано 1200 государственных предприятий. В следующем году планируется приватизировать ещё около 1000 компаний и объектов. Активно внедряется государственно-частное партнёрство во все отрасли экономики.
Власти намерены углублять реформы в банковско-финансовой сфере. Речь идёт о создании здоровой конкуренции в этой сфере и активном привлечении иностранных банков, а также создании эффективного фондового рынка.
«Мы определили верховенство закона как один из главных приоритетов Нового Узбекистана. Отныне права собственности граждан и предпринимателей будут безоговорочно обеспечиваться и защищаться посредством прозрачной и справедливой правовой и судебной системы. Хочу заверить вас, что мы никогда не сойдём с пути реформ, на который встали для построения в нашей стране открытого и динамично развивающегося современного государства», — заявил Жамшид Ходжаев.
Президент Шавкат Мирзиёев посетит Францию с официальным визитом 21−22 ноября. До этого президент Узбекистана посещал Францию в октябре 2018 года.