Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 16 ноябрь куни мамлакатда киберспорт турларини янада ривожлантириш ва кенг оммалаштириш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Киберспорт Ўзбекистонда расман алоҳида спорт тури сифатида тан олинган. Янги ҳужжатда киберспорт турлари бўйича профессионал киберспортчи ва мураббийлар, малакали ҳакам ва шарҳловчилар, шунингдек, бошқа мутахассисларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш тизимини жорий этиш кўзда тутилган. Киберспорт турлари бўйича республика ва халқаро чемпионат ва турнирлар ташкил этиш, халқаро ва минтақавий мусобақаларда муносиб иштирок этишни йўлга қўйиш режалаштирилган.
Киберспорт турлари бўйича илмий-маърифий қўлланма ва адабиётларни ишлаб чиқиш ва нашр этиш, киберспорт инфратузилмасини ривожлантириш, соҳага тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилишни рағбатлантириш, шунингдек, киберспорт турлари бўйича «ижобий жамоатчилик фикрини шакллантириш» белгиланган.
Мамлакатда киберспортни ривожлантириш ва кенг оммалаштириш учун масъул бўлган ваколатли давлат органлари Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ёшлар ишлари агентлиги ҳисобланади.
2023 йилдан бошлаб ҳар йили апрель ойида киберспорт бўйича Uzbekistan Esports Championship республика чемпионати, декабрь ойида Вазирлар Маҳкамаси кубоги ва июнь ойида ёшлар кубоги ўтказилади.
Қарор билан Киберспорт турларини янада ривожлантириш ва кенг оммалаштириш бўйича идоралараро кенгаш ташкил этилди.
Бундан ташқари, Киберспорт турларини янада ривожлантириш ва кенг оммалаштириш чора-тадбирлари дастури тасдиқланди. Ушбу дастур қуйидагиларни ўз ичига олади:
• киберспорт лигасини ташкил қилиш ва унинг доирасида киберспорт клублари ўртасида тизимли равишда киберспорт лига мусобақаларини ўтказиш;
• киберспортни янада ривожлантириш ва кенг оммалаштириш борасида спорт федерация (ассоциация)лари фаолиятини кучайтириш;
• киберспортни ривожлантириш соҳасида давлат бошқарувини такомиллаштириш;
• киберспортчиларнинг соғлиғига салбий таъсир кўрсатадиган омилларни камайтириш;
• киберспортда «ping» муаммосини босқичма-босқич бартараф қилиш;
• жаҳон бозорида рақобат қила оладиган киберспорт ўйинларини ишлаб чиқиш ва тижоратлаштириш;
• киберспортнинг истиқболлари ҳақида тарғибот-ташвиқот ишларини кучайтириш;
• киберспорт билан шуғулланаётган ёшларда соғлом спорт маданиятини шакллантириш, улар томонидан қонунга хилоф ва ғайриижтимоий хатти-ҳаракатлар содир этилишининг олдини олиш.
Шунингдек, Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетида 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб «Спорт фаолияти: киберспорт» бакалавриат таълим йўналиши очилади ҳамда ушбу йўналиш бўйича ўқиш муддати 3 йил этиб белгиланди.
Uzbekistan Esports Championship республика чемпионатида охирги бир йилда ғолиб (1-ўрин) бўлган киберспортчилар «Спорт фаолияти: киберспорт» бакалавриат таълим йўналишига касбий (ижодий) имтиҳонларни топширишдан озод қилиниб, уларга максимал балл берилади.
Киберспорт фаолиятини ўзини ўзи банд қилган шахслар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият (ишлар, хизматлар) турлари рўйхатига киритилди.
Жисмоний тарбия ва спорт бўйича мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтида киберспорт турлари бўйича тренерлар,шарҳловчилар, ҳакамлар ва бошқа мутахассислар қайта тайёрланади.
Яшнобод туманида барпо этилаётган Олимпия шаҳарчасида киберспорт турлари бўйича чемпионатлар, турнирлар ва мусобақаларни ўтказиш учун замонавий киберзонани ташкил қилинади.
Ҳудудлар раҳбарларига икки ой муддатда ҳар бир ҳудуднинг битта тумани (шаҳри)да киберспортнинг камида иккита турини оммалаштириш бўйича «йўл хариталари»ни тасдиқлаш топширилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 ноября подписал постановление о развитии и широкой популяризации видов киберспорта в стране.
Киберспорт официально признан в Узбекистане в качестве отдельного вида спорта. Новый документ предусматривает внедрение системы подготовки и переподготовки профессиональных киберспортсменов и тренеров, квалифицированных судей и комментаторов, а также других специалистов по видам киберспорта. Планируется организация республиканских и международных чемпионатов и турниров, а также налаживание «достойного участия» в международных и региональных соревнованиях по видам киберспорта.
Намечены разработка и издание научных и учебно-методических пособий и литературы по видам киберспорта, развитие инфраструктуры киберспорта, стимулирование привлечения прямых инвестиций в сферу, а также формирование «позитивного общественного мнения относительно видов киберспорта».
Компетентными государственными органами, ответственными за развитие и широкую популяризацию видов киберспорта в стране, определены Министерство развития спорта, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентство по делам молодёжи.
С 2023 года ежегодно в апреле будет проводиться республиканский чемпионат Uzbekistan Esports Championship, в декабре — турнир «Кубок Кабинета министров» и в июне — «Кубок молодёжи».
Постановлением создан Межведомственный совет по дальнейшему развитию и широкой популяризации видов киберспорта.
Кроме того, утверждена Программа мер по развитию и популяризации киберспорта. Она предусматривает:
- организацию киберспортивной лиги и в её рамках соревнований среди киберспортивных клубов на системной основе;
- усиление деятельности спортивных федераций (ассоциаций) по развитию и популяризации киберспорта;
- совершенствование государственного управления в сфере развития киберспорта;
- уменьшение факторов, негативно влияющих на здоровье киберспортсменов;
- «поэтапное устранение проблемы пинга (ping) в киберспорте»;
- разработку и коммерциализацию киберспортивных игр, способных конкурировать на мировом рынке;
- «усиление информационно-пропагандистской работы о перспективах киберспорта»;
- формирование здоровой культуры спорта у молодежи, занимающейся киберспортом, предотвращение совершения ею противоправных и антисоциальных действий.
Со следующего учебного года в Узбекском государственном университете физкультуры и спорта откроется направление бакалавриата «Спортивная деятельность: киберспорт» со сроком обучения три года.
Киберспортсмены, являющимся победителями (1-е место) в последнем году на республиканском чемпионате Uzbekistan Esports Championship, будут освобождены от сдачи профессиональных (творческих) экзаменов с присуждением максимального балла.
Киберспортивная деятельность будет определена в качестве вида деятельности (работ, услуг), разрешенных к осуществлению самозанятыми лицами.
В Институте переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту будет налажена переподготовка тренеров, обозревателей, судей и других специалистов по видам киберспорта.
В возводимом в Яшнабадском районе Ташкента Олимпийском городке будет создана современная киберзона для проведения чемпионатов, турниров и соревнований по видам киберспорта.
Региональным властям поручено в двухмесячный срок утвердить «дорожные карты» по популяризации не менее двух видов киберспорта в одном из районов (городов) каждого региона.