Президент Шавкат Мирзиёев мамлакат меҳнаткашлари ва касаба уюшмалари аъзоларини Ўзбекистон касаба уюшмалари куни билан табриклади.
«Салкам 120 йиллик тарихга эга Ўзбекистон касаба уюшмалари фаолияти давомида юксалиш ва пасайиш даврлари ҳам юз берган, лекин бу ташкилот ҳеч қачон ўз долзарблигини йўқотмаган. Айниқса, сўнгги йилларда касаба уюшмалари ҳаётида янги ривожланиш босқичи бошланди, десак, муболаға бўлмайди», — деди у.
Йирик жамоат ташкилоти
Бугунги кунда касаба уюшмалари ўз сафларида 5,5 миллиондан ортиқ ишчиларни бирлаштирган бўлиб, мамлакатдаги энг йирик жамоат ташкилоти ҳисобланади. Ушбу тизимда 34 мингдан ортиқ бошланғич ташкилотлар фаолият кўрсатиб, соҳа бўйича 6700 дан зиёд ходим ва 300 мингга яқин фаоллар хизмат қилмоқда.
«Бугунги мураккаб ва шиддатли давр корхона ва ташкилотларда ходимларнинг касбий, меҳнатга оид, ижтимоий-иқтисодий ҳуқуқларини таъминлаш тизимини янада кучайтиришни тақозо этмоқда ва сиз, азизлар бу борада ҳар томонлама фаоллик кўрсатасиз, деб ишонаман», — дея таъкидлади президент.
«Давлатимиз ва жамиятимиз томонидан бундан буён ҳам доимий қўллаб-қувватлаш асносида ишчи ва хизматчиларнинг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш ва уларнинг иш ҳақи миқдорини ошириб бориш бўйича барча имкониятлар сафарбар этилади. Чунки самарали меҳнат қилиш ва унинг роҳатини кўриш — ҳар бир инсон ҳаётининг маъно-мазмунидир», — деди давлат раҳбари.
«Ўз олдимизга қўйган улкан ва эзгу вазифаларни амалга ошириш, „Эл азиз, инсон азиз“ деган олижаноб ғояни юртимиздаги ҳар бир корхона ва ташкилотда қарор топтириш, меҳнатни фаровонлик ва бахт манбаига айлантириш кўп жиҳатдан касаба уюшмалари ва уларнинг самарали фаолиятига ҳам боғлиқдир», — дея қўшимча қилди у.
Меҳнаткашларнинг умуммиллий байрами
«Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида белгиланган, инсон қадри ва унинг шаънини улуғлашга қаратилган халқпарвар сиёсатнинг амалий намоёни сифатида 11 ноябрь — Ўзбекистон касаба уюшмалари кунига меҳнаткашлар байрами, умумхалқ байрами мақомини бериш ва ушбу кунни дам олиш куни деб белгилашни таклиф этаман», — дея маълум қилди президент.
Эълон қилинган маълумотларга кўра, ўтган даврда соҳа ходимларининг саъй-ҳаракатлари билан 5425 нафар ишчи-хизматчининг меҳнат ҳуқуқлари тикланиб, уларнинг фойдасига 11 млрд сўмга яқин маблағ ундирилган.
Шу билан бирга, меҳнат муҳофазаси бўйича 932 та корхона ва ташкилотдаги ходимларнинг ҳаёти ва меҳнати учун хавф туғдириши мумкин бўлган 5 мингдан зиёд камчиликнинг бартараф этилган.
Касаба уюшмалари фаоллари томонидан ёз мавсуми давомида республика бўйича 400 мингдан зиёд болаларнинг оромгоҳларда дам олишлари ташкил этилганини, 143 мингдан ортиқ ходимлар ва уларнинг оила аъзолари, 300 дан ортиқ уруш ва меҳнат фронти фахрийларининг тизимга қарашли сиҳатгоҳларда имтиёзли тарзда соғломлаштирилган.
Касаба уюшмалари саройи
Касаба уюшмалари кунида Тошкентда Касаба уюшмалари саройи очилди. У пойтахт марказидаги Республика фонд биржасининг авваллари концерт зали ва театр бўлган собиқ биносига жойлашди. 2017 йил баҳорида президент «Жаҳон стандартларига жавоб берадиган замонавий концерт зали» барпо этиш тўғрисидаги қарорни имзолаган, шундан буён бино тақдири ҳақида ҳеч қандай хабар йўқ эди.
«100 йилдан ортиқ тарихга эга, ўз вақтида миллий санъатимиз ва жаҳон маданиятининг машҳур дарғалари ўзининг бетакрор ва ёрқин истеъдодини намоён этган Тошкент шаҳри марказидаги собиқ маданият маскани бугун янги қиёфа касб этиб, „Касаба уюшмалари саройи“ сифатида қайта бунёд этилди», — дея таъкидлади президент.
«Ушбу санъат кошонаси касаба уюшмаларининг саъй-ҳаракати билан ўзбек маданияти ва санъатини янада равнақ топтириш, ёш авлодимизнинг маънавий дунёсини юксалтиришдек эзгу ишга ўзининг салмоқли ҳиссасини қўшади, деб ишонаман», — деди у.

Президент Шавкат Мирзиёев поздравил работников и членов профессиональных союзов страны с Днём профсоюзов Узбекистана.
«В деятельности профсоюзов Узбекистана, имеющих почти 120-летнюю историю, были периоды взлётов и падений, однако эта организация никогда не утрачивала свою актуальность. Не будет преувеличением сказать, что в последние годы в жизни профсоюзов начался новый этап», — заявил он.
Крупнейшая общественная организация
Сегодня профсоюзы объединяют в своих рядах более 5,5 миллиона работников, представляя самую крупную общественную организацию страны. В системе профсоюзов действует более 34 тысяч первичных организаций, где трудятся свыше 6700 работников и около 300 тысяч активистов.
«Нынешнее сложное и напряжённое время требует дальнейшего укрепления системы обеспечения профессиональных, трудовых, социально-экономических прав работников на предприятиях и в организациях, и я надеюсь, что вы проявите в этом всемерную активность», — обратился глава государства к профсоюзам.
«Наше государство и общество и впредь мобилизует все возможности на постоянную поддержку рабочих и служащих, обеспечение их трудовых прав, повышение размеров оплаты труда. Ибо плодотворный труд, его результаты — это и есть смысл жизни каждого человека», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«От профсоюзов и их эффективной деятельности во многом зависит реализация стоящих перед нами грандиозных и благородных задач, чтобы на каждом предприятии и в организации страны утвердился важный принцип уважения чести и достоинства человека, чтобы труд стал источником благополучия и счастья», — добавил он.
Всенародный праздник трудящихся
«Реализуя на деле определённую в Стратегии развития Нового Узбекистана последовательную политику, направленную на защиту чести и достоинства человека как высшей ценности, предлагаю придать Дню профессиональных союзов Узбекистана статус праздника трудящихся, всенародного праздника и установить 11 ноября выходным днем», — заявил президент.
Согласно озвученным им данным, за первые 10 месяцев 2022 года усилиями профсоюзов были восстановлены трудовые права 5425 рабочих и служащих, в их пользу взыскано около 11 млрд сумов. На 932 предприятиях и организациях было устранено свыше 5000 нарушений требований охраны труда.
В летний сезон активистами профсоюзов был организован отдых более 400 тысяч детей в лагерях страны, в подведомственных санаториях на льготной основе укрепили здоровье свыше 143 тысяч работников и членов их семей, более 300 ветеранов войны и трудового фронта, отметил президент.
Дворец профсоюзов
В День профсоюзов в Ташкенте был открыт Дворец профсоюзов. Он занял бывшее здание Республиканской фондовой биржи, которое раньше было концертным залом и театром, в центре столицы. Весной 2017 года президент подписал постановление о создании здесь «соответствующего мировым стандартам современного концертного зала», после чего новостей о судьбе здания не было.
«Бывший уникальный центр культуры в Ташкенте, имеющий более чем вековую историю, со сцены которого некогда демонстрировали неповторимый и яркий талант известные деятели нашего национального искусства и мировой культуры, сегодня обрел новый облик и был воссоздан как Дворец профсоюзов», — отметил в своём поздравлении президент.
«Уверен, что усилиями профсоюзов дворец внесёт весомый вклад в такое благородное дело, как дальнейшее развитие узбекской культуры и искусства, повышение духовности молодого поколения», — заявил глава государства.