2016 йилда пойтахтда очилган беш юлдузли Hyatt Regency Tashkent меҳмонхонасини хусусийлаштириш жараёни 2020 йилнинг январь ойида бошланган эди.
Дастлаб, The Abu Dhabi Uzbek Fund инвестиция жамғармаси ҳисобидан 110 млн доллар эвазига хусусийлаштириш режалаштирилган меҳмонхона 87 млн долларга Abu Dhabi Uzbek Investment ҚКга сотилди, деб хабар берди Давлат активларини бошқариш агентлиги матбуот хизмати.
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, агентлик меҳмонхонанинг балансда сақловчиси «Пойтахт қурилиш ва хизмат» МЧЖнинг устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштирди.
Сотув жараёнида «KPMG Valuation and Consulting» халқаро консалтинг компанияси консультант вазифасини бажарди, акциялар пакетини мустақил баҳолаш «PricewaterhouseCoopers» томонидан амалга оширилди.
Турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилган тизерлар натижасида Америка, Осиё, Европа ва Ўзбекистондаги инвесторлардан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисда 5 та аризалари (Express of Interest) келиб тушди.
Саралаш натижаларига кўра, белгиланган малака мезонларига мувофиқ бўлган талабгорлар хусусийлаштириш жараёнининг кейинги — Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO)ни тақдим этиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинди ҳамда ахборот меморандуми, молиявий модель ва бошқа ҳужжатлар тақдим этилди.
Келиб тушган NBO`ни белгиланган малака мезонларига мувофиқлиги, минтақадаги иш фаолияти, битимни ёпиш шартлари ва меҳмохонанинг баҳоланган қийматидан юқорилиги бўйича энг яхши харид қийматини тақдим этган Abu Dhabi Uzbek Investment ҚК халқаро тендер натижалари бўйича ғолиб деб топилди.
Шунингдек, битим талабгор томонидан сотиб олиш тўловига қўшимча равишда меҳмонхонани ривожлантириш учун 12 млн АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритиш мажбурияти билан бирга тўловни тўлиқ бир йўла тўлаш орқали амалга оширилади.
Олди-сотди шартномаси битимнинг тегишли шартлари келишилганидан сўнг, «Poytaxt qurilish va xizmat» МЧЖ ва «Hyatt International» ўртасида 2013 йилда тузилан шартномага мувофиқ Hyatt International Limited (Europe Africa Middle East) халқаро меҳмонхона бошқаруви тармоғи томонидан ғолиб маъқуллангандан кейин имзоланади.
Меҳмонхона эгаси — «Пойтахт қурилиш ва хизмат» ДУК Hyatt Regency Tashkent қурилиши қиймати 205 миллион долларни ташкил этади. Шу жумладан, «Халқ банки»нинг 7 йил муддатга жамғариб бориладиган пенсия тизимидан 100 миллиард сўмлик кредит (1 йиллик имтиёзли давр билан, йиллик 9 фоиз ставкаси билан) тақдим этилган эди. «Халқ банки» ва «Пойтахт қурилиш ва хизмат» ўртасида кредит шартномаси, истисно тариқасида, Марказий банк стандартларини қўлламасдан тузилган.
Маълумот учун, Abu Dhabi Uzbek Investment 1 млрд АҚШ долларига тенг капиталга эга бўлган инвестиция компанияси бўлиб, унинг мақсади Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги икки томонлама иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришга ҳисса қўшадиган лойиҳаларга сармоя киритишдир. Компания ҳозиргача Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқларига 100 миллион АҚШ доллардан ортиқ сармоя киритган. Ушбу инвестиция компанияси портфели 300 миллион АҚШ доллардан ортиқ лойиҳаларни ўз ичига олади, уларнинг якуний мақсади яқин йилларда
1 миллиард доллардан ортиқ инвестицияларни жалб этишдир. Компания Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (UFRD) ҳамда БААнинг Абу-Даби тараққиёт жамғармаси (ADFD) томонидан ташкил этилган.

Агентство по управлению государственными активами сообщило о приватизации пятизвездочного отеля Hyatt Regency Tashkent, открытый в столице в 2016 году, сообщила пресс-служба АУГА.
100% государственной доли в уставном капитале ООО Poytaxt qurilish va xizmat, владеющей гостиницей, выкупил один из крупнейших инвестиционных фондов в Узбекистане — СП ООО Abu Dhabi Uzbek Investment, учреждённая Фонд развития Абу-Даби (75%) и Фондом реконструкции и развития Узбекистана (25%). Сумма сделки составила 87 млн долларов.
Международная консалтинговая компания KPMG Valuation and Consulting выступила в качестве консультанта по приватизации, независимая оценка проведена международной компанией PricewaterhouseCoopers.
Подготовка к продаже госдоли началась в декабре 2021 года, а в марте уже начался приём заявок.
По данным АУГА, в рамках процесса приватизации консультант и агентство провели «масштабную маркетинговую деятельность как на местном, так и на зарубежном уровне», включая рассылку инвестиционного тизера (investor sounding) инвесторам, посредством региональной сети офисов в мире.
В результате поступило 5 заявок о выражении заинтересованности (Express of Interest) от претендентов из Америки, Азии, Европы, и Узбекистана. 3 инвестора вышли в финальный этап по приёму обязывающих предложений (BO) и получили доступ в виртуальную комнату данных (VDR), в которой были представлены независимые отчеты по комплексному финансовому, налоговому, юридическому и экологическому анализу (due diligence).
«По итогам изучения полученных обязывающих предложений на соответствие квалификационных требований, наличия опыта работы в регионе, включая гостиничную индустрию, условия закрытия сделки и предоставления наилучшей покупной цены, превышающей независимую оценку Предприятия, компания СП ООО „Abu Dhabi Uzbek Investment“ была выбрана победителем итогов международного тендера», — говорится в сообщении.
Агентство отмечает, что предложение инвестфонда находится «в верхнем индикативном ценовом диапазоне гостиницы», который рассчитан консультантом, а также «существенно превышает независимую оценку гостиницы». При этом инвестор также взял дополнительные инвестиционные обязательства на 12 млн долларов.
Полная оплата сделки будет произведена одним платежом после подписания договора купли-продажи.
Отель Hyatt Regency Tashkent был открыт в 2016 году в Ташкенте.
Общая земельная площадь — 3,1 га, площадь зданий и сооружений — 60,1 тысяч кв. м.
Гостиница располагается на 8 этажах с 300 номерами для размещения, включая 248 стандартных и 52 полулюкс- и люкс-номеров. На территории имеется несколько конференц-залов различной вместимости, а также банкетный зал площадью 850 кв. м, закрытый бассейн и SPA-центр.
Hyatt Regency Tashkent должны были выставить на продажу ещё в сентябре 2021 года. «Газета.uz» сообщала, что гостиницу планировалось приватизировать за счёт 110 млн долларов из средств инвестфонда The Abu Dhabi Uzbek Fund.
Владельцем гостиницы является ГУП «Пойтахт курилиш ва хизмат». Строительство Hyatt Regency Tashkent обошлось в 205 млн долларов, включая кредит Народного банка в 100 млрд сумов из средств Накопительной пенсионной системы, выделенный на 7 лет (со льготным периодом 1 год, с процентной ставкой 9% годовых). Кредитный договор между Народным банком и «Пойтахт курилиш ва хизмат» в порядке исключения был заключен без применения нормативов Центрального банка.
Отметим, что в проекте бюджета Ташкента на 2020 год было предусмотрено выделение 66,4 млрд сумов на покрытие кредитов Hyatt Regency Tashkent, в 2021 году — 71,3 млрд сумов, в 2022 году — 69 млрд сумов. В пресс-службе столичной администрации «Газете.uz» сообщали, что средства выделяются из государственного бюджета на основании постановления Кабинета министров от 22 февраля 2018 года.