Ўзбекистон Оила кодексидаги фарзандликка олувчилар учун қўйилган талабларни ўзгартириш таклиф қилинмоқда. Бу ҳақда муҳокама қилинаётган қонун лойиҳасида айтилган.
Ҳозирда вояга этган фуқаролар фарзанд асраб олувчилар бўлиши мумкин (бир қатор истиснолар мавжуд). Ушбу бандни «камида икки йил давомида ўзаро никоҳда бўлган шахслар, шунингдек йигирма беш ёшга тўлган эркак ёки аёл фуқаролар фарзандликка олувчилар бўлиши мумкин» жумласи билан алмаштириш таклиф қилинмоқда.
Қонун лойиҳасига Хотин-қизлар ва оила масалалари бўйича давлат қўмитаси томонидан тайёрланган тушунтириш хатида таклиф этилаётган ўзгартиришлар фарзандликка олинган ва асраб олинган болаларни ҳимоя қилишни кучайтиришга қаратилгани таъкидланган.
Тузатиш ташаббускорларининг таъкидлашича, турмуш ўртоқларнинг камида икки йил бирга яшаши, шунингдек, турмуш қурмаган фарзанд асраб олувчилар учун камида 25 ёш бўлиши талаби АҚШда ҳам мавжуд.
Хитойда фарзанд асраб олувчилар 30 ёшдан 35 ёшгача бўлиши керак, эр ва хотин ҳам камида икки йил никоҳда бўлиши керак ва бошқа чекловлар ҳам мавжуд.
Германияда фарзанд асраб олмоқчи бўлган ёки фарзанд асраб олмоқчи бўлган аёллар учун минимал ёш 21 ёш, эркаклар учун эса 25 ёш этиб белгиланган. Суд амалиётига кўра, фарзанд асраб олувчилар одатда 35−40 ёшдан ошмаган фуқаролар бўлиши керак.
Жанубий Кореяда оила қурмаган шахслар фарзанд асраб олиши мумкин эмас. Фарзанд асраб олувчилар камида уч йил никоҳда бўлиши ва 25 ёшдан 45 ёшгача бўлиши керак.
Шунингдек, Оила кодексига боланинг манфаатлари фарзандликка олишга мос келишини аниқлаш мақсадида суд томонидан фарзандликка олувчиларга синов муддатини белгилаш тўғрисидаги моддани тўлдириш таклиф этилмоқда. Бу муддат олти ойдан икки йилгача бўлиши мумкин.

В Семейный кодекс Узбекистана предлагается внести поправку касательно лиц, которые могут быть усыновителями. Об этом говорится в проекте закона, находящемся на обсуждении.
Сейчас усыновителями могут быть совершеннолетние граждане (действует ряд исключений). Эту норму предлагается заменить на «лиц, проживших в совместном браке минимум два года, а также граждан, которым исполнилось 25 лет.
В пояснительной записке к законопроекту, подготовленному Государственным комитетом по делам женщин и семьи, говорится, что предлагаемые изменения направлены на усиление защиты усыновляемых и удочеряемых детей.
Инициаторы поправки отмечают, что требование к проживанию супругов вместе в течение минимум двух лет, а также к минимальному возрасту в 25 лет для усыновителей, не состоящих в браке, имеется также в США.
В Китае возраст усыновителей должен составлять от 30 до 35 лет, а супруги также должны прожить в браке минимум два года, действуют и другие ограничения.
В Германии минимальный возраст для женщин, желающих усыновить или удочерить ребёнка, установлен в 21 год, для мужчин — 25 лет. Согласно судебной практике, усыновителями обычно являются супруги, которым не больше 35−40 лет.
В Южной Корее лицам, не состоящим в браке, усыновлять или удочерять детей не разрешено. Супруги-усыновители должны прожить в браке минимум три года и быть в возрасте 25−45 лет, приводят примеры авторы поправки.
Семейный кодекс также предлагается дополнить статьёй о назначении судом испытательного срока для усыновителей с целью определения соответствия интересов ребёнка усыновлению или удочерению. Этот срок может составлять от шести месяцев до двух лет.
Инициаторы поправки отмечают, что испытательный период имеется в Германии, где он составляет, как правило, один год, и в других странах.