29 сентябрь куни Ўзбекистон ҳукумати ва БМТ Қочқинлар бўйича Олий комиссари бошқармаси томонидан Покистонда содир бўлган ҳалокатли сув тошқинидан жабрланганларга инсонпарварлик ёрдами юкланган самолёт Термиздан Карачига учиб кетди. Бу ҳақда «Дунё» ахборот агентлиги хабар қилди.
Ушбу биринчи қўшма инсонпарварлик ёрдами Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги томонидан тақдим этилган самолётларда етказиб берилди.
Инсонпарварлик кўмаги таркиби сув тошқинлари оқибатида ўз бошпаналаридан айрилганлар учун 15 тоннадан ортиқ ҳажмдаги вақтинча яшаш учун мўлжалланган турар-жой модулларидан иборат.
1 сентябрь куни Исломобод халқаро аэропортига Ўзбекистон ҳарбий-ҳаво кучларининг Ил-76 самолёти келиб қўнди. Унга Шавкат Мирзиёев топшириғига биноан, Покистон минтақаларида рўй берган сув тошқинидан жабрланганлар учун йўлланган 40 тоннадан ортиқ ҳажмдаги инсонпарварлик ёрдами юкланган эди. Аэропортда юкларни Покистон илм-фан ва технологиялар бўйича федерал вазири Ага Хасан Балоч қабул қилиб олди.

Утром 29 сентября из Термеза в Карачи вылетел самолёт Министерства обороны Узбекистана с гуманитарной помощью пострадавшим от сильных наводнений в Пакистане, сообщило ИА «Дунё».
Помощь была предоставлена правительством Узбекистана и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Это первая совместная воздушная перевозка гуманитарной помощи.
На борту более 15 тонн жилищных модулей для обеспечения временного жилья тем, чьи дома были уничтожены наводнениями.
1 сентября Узбекистан уже направлял гуманитарную помощь в Пакистан. В составе груза весом почти в 40 тонн были растительное масло, мука, рис, мясные консервы, кондитерские и макаронные изделия, тёплые одеяла и другие товары.