Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 6 сентябрь куни Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Суҳбат аввалида Шавкат Мирзиёев Қозоғистон етакчисига Қўстанай вилоятидаги ўрмон ёнғинлари муносабати билан далда сўзларини билдирди ҳамда фавқулодда ҳолат оқибатларини бартараф этишда зарур ёрдам кўрсатишга тайёрлигини қайд этди.
Икки мамлакат президентлари Ўзбекистон-Қозоғистон яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналишларида амалий шерикликни кенгайтиришнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар.
Савдо, саноат, энергетика, транспорт ва логистика, қишлоқ хўжалиги ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида кооперация лойиҳаларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Минтақавий масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Шу ойда Самарқандда ўтказиладиган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитининг кун тартиби муҳокама қилинди.
Аввал ёзганимиздек, 2 сентябрь куни Қозоғистоннинг Қўстанай вилояти Аулиекол туманида ўрмон ёнғини бошланди. 5 сентябрь ҳолатига кўра ёнғинлар майдони 43 минг гектарга кенгайди, ўрмон хўжалигининг умумий майдони 107,3 минг гектарни ташкил этди. Ёнғинни ўчиришга 1700 дан ортиқ қутқарувчи, ҳарбий ва қўриқчилар ҳамда авиация ходимлари жалб қилинган.
12 кишида жароҳатланиш, куйиш, енгил ва ўртача оғирликдаги заҳарланиш ҳолатлари қайд этилди, бир киши — 1935 йилда туғилган фуқаро вафот этди. 2000 дан ортиқ маҳаллий аҳоли эвакуация қилинган.
5 сентябрь куни Қозоғистон президенти Қўстанайга ташриф буюриб, ўрмон ёнғинларидан жабрланган ҳудудлар устидан вертолёт парвозини амалга оширди ва тезкор штаб йиғилишини ўтказди.
6 сентябрь куни Қозоғистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги маълумотларига кўра, очиқ ёнғин кузатилмаган, аҳоли пунктлари учун хавф бартараф этилган. Парвоз вақтида Баганали қишлоғи ҳудудида ёнғин кузатилган. Ёнғин турар-жой биноларига ўтишидан бир кун олдин вазият барқарорлашган Озерное, Лесное ва Аманқарағай қишлоқлари ҳудудида фақат алоҳида маҳаллий ёниш ва тутун нуқталари кўринди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 6 сентября провел телефонный разговор с главой Казахстана Касымом-Жомартом Токаевым, сообщила пресс-служба президента.
В начале разговора глава государства выразил слова поддержки лидеру Казахстана в связи с лесными пожарами на территории Костанайской области, а также подчеркнул готовность оказать необходимую помощь в ликвидации последствий чрезвычайной ситуации.
Президенты двух стран рассмотрели вопросы укрепления узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества, расширения практического взаимодействия в приоритетных направлениях двустороннего сотрудничества.
Особое внимание было уделено реализации проектов кооперации в области торговли, промышленности, энергетики, транспорта и логистики, сельского хозяйства и других отраслях экономики.
Состоялся также обмен мнениями по региональной проблематике. Обсуждена повестка дня предстоящего саммита Шанхайской организации сотрудничества, который пройдет в этом месяце в Самарканде.
Как мы писали ранее, 2 сентября в Аулиекольском районе Костанайской области Казахстана загорелся лесной массив. К 5 сентября площадь пожаров увеличилась до 43 тысяч га при общей площади лесного хозяйства в 107,3 тысячи га. В тушении были задействованы более 1700 спасателей, военных и егерей и авиация.
Травмы, ожоги и отравления получили 12 человек, один человек 1935 года рождения погиб. Эвакуированы более 2000 местных жителей.
Президент Казахстана 5 сентября посетил в Костанай, совершил на вертолете облет затронутых лесными пожарами территорий и провел заседание оперативного штаба.
Уже 6 сентября, по данным МЧС Казахстана, открытого горения не наблюдалось, угроза населенным пунктам была снята. При облете наблюдался низовой пожар в районе села Баганалы. В районе сел Озерное, Лесное и Аманкарагай, где накануне огонь перекинулся на жилые дома, ситуация стабилизировалась, были заметны лишь отдельные локальные точки горения и задымления.