Хитойнинг Сичуань провинциясида кучли зилзила оқибатида кўплаб одам нобуд бўлгани ва оғир жароҳат олгани муносабати билан Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси раиси Си Цзиньпинга ҳамдардлик йўллади, дея хабар қилди президент матбуот котиби Шерзод Асадов.
«Бутун Хитой халқига чуқур таъзия изҳор этиб, давлатимиз раҳбари ҳалок бўлганларнинг оила аъзолари ва яқинларига ҳамдардлик билдирди, жабрланганлар шифо топишини тилади», — деб ёзди у.
5 сентябрь куни Хитой жануби-ғарбидаги Лудин Ганьцзы-Тибет автоном префектурасининг Лудинг округида 6,8 магнитудали зилзила содир бўлди. Зилзила ўчоғи 16 км чуқурликда жойлашган, дея хабар бермоқда «Синхуа» агентлиги Хитой сейсмологик тармоқлар марказига таяниб.
6 сентябрь ҳолатига кўра, 66 киши офат қурбон бўлган, яна 15 киши бедарак йўқолган, 253 нафар аҳоли тан жароҳати олган, улардан беш нафарининг аҳволи ҳозирда ўта оғир, 70 нафари эса оғир тан жароҳати олган.
Зилзила туфайли Сичуан провинцияси маъмурияти энг юқори даражали фавқулодда ҳолат режимини жорий қилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил соболезнования главе Китая Си Цзиньпину в связи сильным землетрясением в провинции Сычуань, в результате которого имеется много погибших и раненных, сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
«Выразив глубокие соболезнования народу Китая, глава нашего государства попросил передать слова сочувствия и поддержки родным и близким погибших, пожелал выздоровления пострадавшим», — написал он.
Землетрясение магнитудой 6,8 произошло в уезде Лудин Ганьцзы-Тибетского автономного округа в Юго-Западном Китае 5 сентября. Его эпицентр залегал на глубине 16 км, сообщило Синьхуа со ссылкой на Китайский центр сейсмологических сетей.
По состоянию на 6 сентября жертвами стихии стали 66 человек, еще 15 человек числятся пропавшими без вести, 253 жителя получили травмы, из которых пятеро в данный момент находятся в критическом состоянии, а 70 — получили тяжелые повреждения.
В связи с землетрясением власти провинции Сычуань инициировали режим реагирования на чрезвычайные ситуации самого высокого уровня.