Президент Шавкат Мирзиёев ўз фармони билан Ўзбекистон давлат мустақиллигининг 31 йиллиги муносабати билан 12 нафар чет эл фуқаросини «Дўстлик» ордени билан тақдирлади.
Мукофотланганлар «давлатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш, шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш, сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий, инвестициявий, таълим, илм-фан ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқаларни кенгайтиришга қўшаётган катта ҳиссаси, юртимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар ва улкан демократик ўзгаришларни, Ўзбекистон томонидан илгари сурилаётган глобал ва минтақавий ташаббусларни фаол қўллаб-қувватлаш, шунингдек, халқларимиз орасидаги дўстлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини тобора мустаҳкамлаш, узоқ муддатли ва кенг қамровли муносабатларни янги босқичга кўтариш борасидаги самарали фаолияти учун» тақдирландилар.
Мукофотланганлар рўйхати
1. Фуат Октай — Туркия вице-президенти
2. Мантуров Денис Валентинович — Россия ҳукумати раиси ўринбосари — саноат ва савдо вазири
3. Холид Абдулазиз ал-Фалиҳ — Саудия Арабистони инвестициялар вазири
4. Муҳаммад бин Абдулла ал-Гаргавий — Бирлашган Араб Амирликлари ҳукумат ишлари бўйича вазири
5. Люк Девин — Европа ташқи алоқалар хизмати Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директори ўринбосари
6. Ван Яньчжи — Ипак Йўли Жамғармаси президенти — директорлар кенгаши ижрочи директори (Хитой)
7. Дэниел Розенблюм — АҚШнинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси
8. Гулиев Гусейн Рзагулу ўғли — Озарбайжоннинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси
9. Черникова Алевтина Анатольевна — Россиянинг «МИСиС» миллий технологик тадқиқотлар университети ректори

Президент Шавкат Мирзиёев своим указом наградил орденом «Дустлик» («Дружбы») 12 иностранных граждан в связи с 31-й годовщиной государственной независимости Узбекистана.
Награда присуждена «за большой вклад во всестороннее развитие многоплановых и взаимовыгодных отношений между нашими государствами, дальнейшее углубление партнёрских связей, расширение сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической, инвестиционной, образовательной, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах, активную поддержку последовательно осуществляемых в нашей стране кардинальных реформ и демократических преобразований, глобальных и региональных инициатив Узбекистана, а также эффективные усилия по дальнейшему укреплению уз дружбы и взаимопонимания между нашими народами».
Список награждённых
1. Фуат Октай — вице-президент Турции;
2. Мантуров Денис Валентинович — заместитель председателя правительства России — министр промышленности и торговли;
3. Холид Абдулазиз Аль-Фалих — министр инвестиций Саудовской Аравии;
4. Мухаммад бин Абдулла Аль-Гергави — министр по делам правительства Объединенных Арабских Эмиратов;
5. Люк Девин — заместитель управляющего директора по Восточной Европе и Центральной Азии Европейской службы внешних связей;
6. Ван Яньчжи — президент Фонда Шёлкового пути — исполнительный директор совета директоров (Китай);
7. Дэниел Розенблюм — посол США в Узбекистане;
8. Гулиев Гусейн Рзагулу оглы — посол Азербайджана в Узбекистане;
9. Черникова Алевтина Анатольевна — ректор Национального университета технологических исследований «МИСиС» (Россия);
10. Малышев Владимир Сергеевич — ректор Всероссийского государственного института кинематографии;
11. Трегулова Зельфира Исмаиловна — генеральный директор Государственной Третьяковской галереи (Россия);
12. Зиядуллаев Наби Саидкаримович — научный советник Ташкентского государственного экономического университета.