Туркманистон президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг фармони билан Ўзбекистон президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби ўринбосари, президентнинг ташқи сиёсат бўйича махсус вакили Абдулазиз Камилов ҳамда ташқи ишлар вазири в. б. Владимир Норов Туркманистоннинг «Галкиниш» («Тикланиш») ордени билан тақдирланди.
Мукофотни 26 август куни Ашхободда икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувлар доирасида Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередов топширди, деб хабар беради Туркманистон ТИВ сайти. Мукофот «Туркманистон ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий ҳамкорликни ривожлантиришдаги улкан хизматлари учун» топширилди.
Ўз навбатида, Рашид Мередов Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг фармонига асосан «Дўстлик» ордени билан тақдирланди. Давлат мукофотини Абдулазиз Комилов топширди. Давлат раҳбарининг фармонини Владимир Норов ўқиб эшиттирди.
Ўзбекистон ТИВ матбуот хизматининг хабар қилишича, Рашид Мередов «Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталарини, стратегик шерикчилик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қўшган улкан шахсий ҳиссаси» учун мукофотланди.
Икки давлат делегациялари маслаҳатлашувларида сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, сув-энергетика, консуллик-ҳуқуқий ва маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро манфаатли Ўзбекистон — Туркманистон стратегик шериклигини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари, шу жумладан, иқтисодиёт, минтақавий хавфсизликни таъминлаш, замонавий таҳдид ва таҳдидларга қарши биргаликда курашиш юзасидан фикр алмашинилди, дейилади Ўзбекистон ТИВ хабарида.
«Маслаҳатлашувлар чоғида транспорт ва транзит соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Туркманистон-Ўзбекистон ишчи гуруҳи, шунингдек, халқаро автомобиль ташувлари бўйича аралаш комиссиянинг самарали фаолияти қайд этилди», — дея қайд этилди Туркманистон ТИВ хабарида.
«Ташқи ишлар вазирликлари раҳбарлари икки томонлама ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини, жумладан, икки мамлакат фуқаролари манфаатларини консуллик томонидан қўллаб-қувватлаш соҳасида кенгайтиришга ўзаро тайёр эканликларини тасдиқладилар», — дейилади хабарда.

Указом президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова заместитель секретаря Совета безопасности при президенте Узбекистана, специальный представитель президента по вопросам внешней политики Абдулазиз Камилов и и. о. министра иностранных дел Владимир Норов награждены орденом Туркменистана «Галкыныш» («Возрождение»).
Награду в рамках политических консультаций между МИДами двух стран в Ашхабаде 26 августа вручил заместитель председателя Кабинета министров, министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов, сообщается на сайте МИД Туркменистана. Она была присуждена «за большие заслуги в деле развития экономического, научно-технического и культурного сотрудничества между Туркменистаном и Республикой Узбекистан».
В свою очередь, Рашид Мередов согласно указу президента Узбекистана Шавката Мирзиёева был награждён орденом «Дустлик». Государственную награду вручил Абдулазиз Камилов. Указ главы государства об этом зачитал Владимир Норов.
Как сообщает пресс-служба МИД Узбекистана, Рашид Мередов удостоен награды «за большой личный вклад в развитие отношений стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества, укрепление уз многовековой дружбы и добрососедства между Республикой Узбекистан и Туркменистаном».
На консультациях делегации двух стран обсудили вопросы сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, водно-энергетической, консульско-правовой и культурно-гуманитарной сферах.
Кроме того, рассматривались вопросы регионального сотрудничества, в том числе в экономической сфере, обеспечения региональной безопасности и совместной борьбы с современными вызовами и угрозами, говорится в сообщении МИД Узбекистана.
«В ходе консультаций отмечена плодотворная деятельность туркмено-узбекской рабочей группы по развитию сотрудничества в сфере транспорта и транзита, а также смешанной комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок», — сообщает МИД Туркменистана.
«Руководители министерств иностранных дел подтвердили обоюдную готовность к расширению договорно-правовой базы двустороннего сотрудничества, в том числе в сфере консульского обеспечения интересов граждан двух стран», — отмечается в сообщении.