Чоршанба куни Бухоро вилоятининг Пешку туманидаги Қорақир массиви ҳудудида қамишзорларда ёнғин юзага келди, дея хабар қилди Ўзбекистон ФВВ матбуот хизмати.
ФВВнинг 107 нафар ходимидан иборат ёнғин-қутқарув бригадалари зудлик билан ёнғин жойига етиб борган. Ёнғин чуқур ботқоқлик ҳудудида бўлганлиги сабабли ФВВ ёнғин-қутқарув техникаларидан фойдаланишнинг имкони бўлмади. Шу сабабли ёнғин қўлда ишлатиладиган асбоб-анжомлар орқали бартараф этилмоқда.
Бугун ёнғинни ўчиришга Мудофаа вазирлигининг махсус вертолёти ҳам жалб қилинди. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, ёнғин 100 гектар майдонни қамраб олган бўлиб, унинг 80 фоизини ўчиришга эришилди. Яқин соатлар ичида ёнғин тўлиқ ўчирилади.
Ушбу майдон аҳоли пунктларидан узоқда жойлашганлиги сабабли аҳолига ва уларнинг мол-мулкларига хавф солмаган, дея қ қилайд этди ФВВ.

На территории массива «Коракир» в Пешкунском районе Бухарской области в среду загорелись камышовые заросли, сообщила пресс-служба МЧС Узбекистана.
На место возгорания выдвинулись пожарно-спасательные экипажи МЧС в количестве 107 человек. Поскольку очаги возгорания находятся в болотистой, непроходимой местности, сотрудники МЧС не могли использовать пожарно-спасательную технику. Пламя ликвидировалось при помощи ручных инструментов.
В четверг к тушению пожара был подключен вертолёт Министерства обороны. По предварительным подсчётам, пламя распространилось на территории 100 га, на 80 га пожар уже потушен. В ближайшие часы пожар должен быть полностью ликвидирован.
Участок, где произошло возгорание, находится вдали от населённых пунктов и поэтому не представляет угрозу для людей и их имущества, отметили в МЧС.