14 август куни Арманистоннинг Ереван шаҳрида жойлашган «Сурмалу» улгуржи-чакана бозорида йирик портлаш содир бўлди. Бунинг натижасида 6 киши ҳалок бўлди. Бу ҳақда мамлакатнинг ФВВ маълумотларига асосланган ҳолда «Новости-Армения» агентлиги хабар берди.
Жабрланганлар сони 60 дан ортиқ, бедарак йўқолганлар эса 17 киши, дея таҳмин қилинмоқда. Мамлакат ФВВ 911 ҳизматига келиб тушган қўнғироқлар асосида уларнинг рўйхатини тақдим этди.
Аниқланишича, портлаш пиротехника воситалари сақланадиган омборхонада юз берган. Портлаш натижасида ёнғин келиб чиққан ва биноларга жиддий шикаст етган. Ёнғинни бартараф этиш билан ФВВ бошлиғи Армен Памбухчян шуғулланган.
Арманистон тергов қўмитаси томонидан «Ёнғин хавфсизлиги қоидаларини бузиш, эҳтиётсизлик оқибатида одам ўлимига ёки бошқа оғир оқибатларга олиб келиш» ҳамда «Портловчи, тез алангаланувчи ва ёнувчи моддаларни ёхуд пиротехника буюмларини сақлаш, ҳисобга олиш, улардан фойдаланиш, уларни ташиш, жўнатиш қоидаларини бузиш оқибатида баданга ўртача оғир ёки оғир шикаст етказиш, одам ўлимига ва бошқа оғир оқибатлар олиб келиш» каби моддалар билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари борилмоқда.

В результате мощного взрыва на территории оптово-розничного рынка «Сурмалу» в Ереване в воскресенье погибло минимум шесть человек, сообщает агентство «Новости-Армения» со ссылкой на данные МЧС страны.
Число пострадавших составляет более 60, без вести пропавшими числятся 17 человек. МЧС опубликовало их список на основе звонков в службу 911.
Установлено, что взрыв произошёл на складе пиротехники. Он привёл к пожару и обрушению здания. Работами по тушению пожара руководил глава МЧС Армен Памбухчян.
Следственный комитет Армении возбудил два уголовных дела по статьям «Нарушение правил пожарной безопасности, повлёкшее по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия» и «Нарушение правил хранения, учёта, перевозки, пересылки или использования легковоспламеняющихся или горючих веществ, повлекшее по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия».