Ҳуқуқ-тартибот идоралари Тошкент аэропортида Британиянинг сохта паспортлари билан Лондонга учиб кетмоқчи бўлган етти нафар Афғонистон фуқаросини қўлга олди, деб хабар қилди Ўзбекистон ИИВ Транспорт ва туризм объектларида хавфсизликни таъминлаш департаменти матбуот хизмати.
Текширув давомида ушбу йўловчилар ўзларини Афғонистон фуқаролари деб таништирган. Улар Тожикистонда бўлган вақтларида Буюк Британия фуқароларининг қалбаки миллий паспортларини ноқонуний равишда қўлга киритишган, дейилади хабарда.
Қўлга олинганларга нисбатан ЖК 228-моддаси 2 ва 3-қисмлари «б» банди, шунингдек, 223-модда 2-қисми «б» ва «в» бандлари билан 25-модда (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш; бир гуруҳ шаҳслар томонидан олдиндан тил бириктирган ҳолда Ўзбекистондан чет элга ноқонуний чиқишга уриниш) билан жиноят иши қўзғатилган.

Правоохранительные органы задержали в аэропорту Ташкента семерых граждан Афганистана, пытавшихся вылететь в Лондон по фальшивым британским паспортам, сообщила пресс-служба Департамента по обеспечению безопасности на объектах транспорта и туризма МВД Узбекистана.
В ходе проверки эти пассажиры представились гражданами Афганистана. Находясь в Таджикистане, они незаконно приобрели поддельные национальные паспорта граждан Великобритании, говорится в сообщении.
В отношении задержанных возбуждено уголовное дело по пункту «б» части 2 и 3 статьи 228, а также пунктам «б» и «в» части 2 статьи 223 через статью 25 (Изготовление, подделка документов по предварительному сговору, использование заведомо подложного документа; Попытка незаконного выезда за границу Узбекистана по предварительному сговору группой лиц).