Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари, Конституциявий ислоҳотлар комиссияси матбуот котиби Одилжон Тожиев BBC Ўзбек мухбирига берган интервьюсида Асосий қонунга киритилган ўзгартиришлар ва амалдаги президент Шавкат Мирзиёевнинг президентлик муддатини нолга тенглаштириш мумкинлиги ҳақидаги саволларга жавоб берди.
Журналист Ибрат Сафонинг саволига жавоб берган парламентарий тузатишдан кўзланган мақсад президент муддатини узайтиришдан иборат эмас, деб ҳисоблашини маълум қилди. «Сиз бу жараёнларни чуқур кузатган одам сифатида ёки бўлмаса бошқалар ҳам менимча, бу фикрга тўла қўшилмаса керак», — деди у.
Депутат бу масага акцент бериш бутунлай нотўғри эканини қўшимча қилди. Чунки «шунча қилинаётган жараёнларни худди одам кўзини юмиб олишдек туюлади».
У президентлик муддатини 5 йилдан 7 йилга узайтириш таклифи муаллифи ким деган саволга бевосита жавоб бермади. Бунинг ўрнига у 2021 йилги президентлик сайловолди ташвиқоти чоғида сайловчилар Асосий қонунга ўзгартириш киритишни талаб қилувчи кўплаб масалаларни кўтарганини айтиб, ўзгартиришлар киритиш зарурати нима билан асосланаётгани ҳақида тахмин қилишни таклиф этди.
«Конституцияга шуни киритиш керак деган гап демоқчи эмасман, конституция даражасига олиб чиқиш керак бўладиган кўплаб масалалар кўтарилганини кўришимиз мумкин», — деди депутат. Муҳокамалар, дебатлар «ўз-ўзидан уланиб келиб, конституциявий ислоҳотларга сабабчи бўлди».
Журналист саволини такрорлади: президент ваколатларини узайтириш таклифи муаллифи, аниқ бир шахснинг исмини билиш мумкинми? Унинг таъкидлашича, таклифлар қабул қилинган «Менинг Конституциям» порталида энг кўп овоз тўплаган 24 та таклиф бўлган, бироқ улар орасида президентлик муддатига оид 90-моддани ўзгартириш таклифи бўлмаган.
Масалан, Жавоҳир Рўзиқулов деган шахсдан келган таклиф — «Давлат ва жамият болалар ҳамда ёшларда азалий миллий анъаналарга ва умуминсоний қадриятларга садоқат, буюк аждодларимизнинг бой маданий меросидан фахрланиш туйғусини шакллантириш тўғрисида ғамхўрлик қилишни Конституцияда мустаҳкамлаш». Бу таклифни 1178 киши қўллаб-қувватлабди. Бу ерда судлар, ҳуқуқлар, маҳаллалар ҳақида ҳам турли таклифлар бор.
«Тўғри урғу бераяпсиз. Биз балки мазкур масалани кенг жамоатчиликка етказиб бера олмаётгандирмиз, деб ўйлайман», — деди депутат. У фуқароларнинг таклифлари нафақат онлайн платформа, балки бир ой давомида ишлаган Телеграм боти, 1341 телефон рақами орқали, шунингдек, ёзма ва оғзаки шаклда депутатлар орқали ҳам қабул қилинганини эслатди.
Депутат президентлик муддатини узайтиришни таклиф қилганларнинг аниқ сонини айта олмаслигини, бироқ қонун лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилган вақтда (бир ой ичида ишлаб чиқилди) 5 мингга яқин киши муддатни узайтириш тарафдори бўлганини таъкидлади.
«Аксарияти амалдаги президентимизни ислоҳотларини давом эттириш тарафдорлиги, у ёки бу шаклда берилган. Айнан „мана шунақа қилиб киритилсин“ демаган бўлиши ҳам мумкин. Унинг учун шу нормага мослаштирадиган бизнинг гуруҳларимиз ишлайди. 5000 атрофидаги таклифлар билан умумхалқ муҳокамасига кириб келдик. Шунинг учунгина бу норма конституциянинг қонун лойиҳасига киритилган», — деди у.
Ибрат Сафо президентлик муддатининг узайтирилиши давлат сиёсатидаги, давлат ҳаётидаги ўта катта ва ўта муҳим ўзгариш эканини айтиб, наҳотки, битта шу таклифни берган одамни исми-шарифи билан муаллифлигини ҳурмат қилиб ўша ерга қўйишнинг иложи йўқ эди, дея ўз сўзида туриб олди.
Вице-спикер май ойида Сирдарёда ёшлар томонидан суратга олинган видеони мисол қилиб келтирди. Видеода уларнинг call-марказга қўнғироқ қилиб, ёшларга шароит яратиш бўйича ишлар тўлиқ якунланиши учун амалдаги президентнинг ваколат муддатини узайтириш ва унинг қайта сайланиши тарафдори эканликларини билдирганлар.
Журналистнинг қайд этишича, видео ва шунга ўхшаш бошқа ёзувлар расмий муҳокамалар бошланганидан кейин пайдо бўлган. Бундан ташқари, унинг сўзларига кўра, бундан олдин одамлар бундай таклиф билан бир вақтда ҳаракат қилмаган. У депутатдан сайловчиларнинг шахсан ўзи шундай таклиф билан мурожаат қилганми, деб сўради.
Одилжон Тожиев доимий равишда сайловчилар билан учрашиши, бундай таклифлар бўлганини қайд этди. «Албатта, бўлган. Мен исм-шарифини ҳам ошкор қилишим мумкин. Тортинмасдан айта оламан. Бу демократик давлат, сўз эркинлиги бор. Кимдир, ундай дейди, кимдир йўқ бундай деб қарама-қарши фикр айтиши мумкин. Шахсан мен у фикргаям, бу фикргаям тўқнаш келганман. Буни яширмасдан айтаман», — деди у.
Ибрат Сафо конституциявий комиссия раҳбари, Қонунчилик палатаси спикери биринчи ўринбосари Акмал Саидов 1992 йилги Конституция ўз имкониятларини тўлиқ рўёбга чиқармаганини таъкидлаб, «орқада қолиб кетган жойда» ўзгартиришлар киритиш зарурлигини таъкидлаганини эслатди. У ўзгартиришлардан сўнг Конституция янги деб ҳисобланадими ёки гап уни такомиллаштириш ҳақида кетяптими, аниқлик киритди.
«Янги Конституция бўлмайди, амалдаги Конституция такомиллаштирилган даражага олиб келинади. Яна бир фикрни айтмоқчиман, регламент бўйича ўзининг босқичлари бор. Бу ҳақда кейинроқ яна гаплашсак керак. Агар шу конституциямиз референдум бўлиб қабул қилинса, 1992 йилда қабул қилинган — бу йил 30 йиллиги нишонланадиган Конституция бўлиб қолади. Ёши ноллаштирилмайди», — дея таъкидлади Одилжон Тожиев.
Журналист Сенат раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафаев янги Конституциянинг қабул қилиниши барча фуқаролар, жумладан, амалдаги президентга ҳам президентлик сайловларида яна иштирок этиш имконини беришини қайд этганини эсга олди.
Одилжон Тожиев сенаторнинг интервьюсига изоҳ беришни истамаслигини айтиб, Конституция, агар ўзгартиришлар қабул қилинса, янги ҳисобланмаслигини такрорлади.
Унинг ўзи конституциявий комиссия аъзоси сифатида янги ёки ўзгартирилган Конституция президент ваколатларини бекор қилади, деб ҳисоблайдими, деган тўғридан-тўғри саволга депутат шундай деди: «Шахсан мен айта олмайман, лекин Конституцияни комиссия пайтида ишланган лойиҳасида ҳам, умумхалқ муҳокамасида чиққан лойиҳасида ҳам, 90-модда таҳрирда турибди. Яъни, шу тартибда қабул қилинса, шунга қараб боради».
Вице-спикер 150 мингдан ортиқ таклифни кўриб чиқиш ва қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш учун яна икки-уч ҳафта вақт кетишини кутмоқда. Кейин Қонунчилик палатаси референдум ўтказиш санасини белгилаши керак.
«Жудаям қизғин жараёнлар бўлаяпти, катта тажриба, хорижий давлатларга ҳам бориб кўриб келдик. Хамкасбларимиз ҳам сафарларга бориб кўришаяпти. Кўп давлатларда Конституциявий ислоҳотлар жараёнида ўзининг андозаси бор. Бизнинг андозамиз шунда бўлдики, халқ таклифларини инобатга олиш. Ҳозир урғуни битта ё иккита моддага бериш эмас, бу ерда келаётган таклифларни ичига кирса, ҳақиқатдан ҳм Конституциямизни ўзгартиришга эҳтиёж борлигини кўриш мумкин», — деди Одилжон Тожиев.
Журналистнинг президентлик муддатини узайтиришни хорижий тажрибада кўрганмисиз, ўзингиз қайси давлатникини андоза қилиб олса бўлади, деб ўйладингиз, деган аниқлаштирувчи саволига депутат шундай деб жавоб берди: «кўплаб давлатларда давлат бошқаруви шакли демократик бўлган кўплаб давлатлар бу жараённи бошидан ўтказган. Кўплаб мисол келтиришимиз мумкин, Ғарб давлатларида ҳам…»
«Қайси давлатлари?» — деб сўради журналист.
«…Россияда ҳам», — деб жавоб берди.
«Россия, тўғри», — деди журналист.
«АҚШда ҳам бўлган бошларида, уни биламиз. Ёки бошқа кўплаб давлатларни мисол қилиб келтиришимиз мумкин», — деди депутат.
Депутатнинг аниқлик киритишича, АҚШ мисолида ўтаган муддатини ноллаштириш орқали яна сайланиш эмас, балки муддатнинг қўшиб берилиши масаласи ҳақида гап кетаётганини аниқлаштирди.

Заместитель спикера Законодательной палаты, пресс-секретарь конституционной комиссии по реформе Конституции Одилжон Тожиев в интервью BBC Uzbek ответил на вопросы о поправках в Основной закон и возможном обнулении сроков действующего президента Шавката Мирзиёева.
Отвечая на вопросы журналиста Ибрата Сафо, парламентарий сказал, что не считает, что цель поправок — это обнуление сроков главы государства. «Я бы так не сказал. Я думаю, что вы как человек, который подробно наблюдает за этими процессами, и другие тоже не полностью с этим согласятся», — сказал он.
Депутат добавил, что акцент на этом вопросе не совсем верный, потому что это выглядит, как «закрытие глаз на столько происходящих процессов».
Он не стал прямо отвечать на вопрос о том, кто был автором предложения продлить срок полномочий президента с пяти до семи лет. Вместо этого он предложил порассуждать, чем вообще обусловлена необходимость внесения поправок, заявив, что во время кампании по выборам президента в 2021 году избиратели поднимали многие вопросы, требующие именно внесения изменений в Основной закон.
«Я не хочу сказать, что они просили внести то или иное изменение в Конституцию. Мы видим, что было поднято много вопросов, которые нужно вывести на уровень Конституции», — заявил депутат. Обсуждения, дебаты, «все эти процессы, я думаю, последовали один за другим и стали причиной конституционных реформ».
Журналист задал повторный вопрос: можно ли узнать имя конкретного человека, автора предложения о продлении полномочий президента? Он отметил, что на портале «Моя Конституция», где принимались предложения, были приведены 24 предложения, которые набрали наибольшее количество голосов, однако среди них нет предложения об изменении статьи 90, касающейся президентского срока.
Например, Жавохир Рузикулов предложил «закрепить в Конституции заботу государства и общества о детях и молодёжи для формирования у них чувства верности древним национальным традициям и общечеловеческим ценностям, гордости за богатое культурное наследие наших великих предков». Это предложение поддержали 1178 человек. В списке также представлены предложения о судах, правах, махаллях и другие.
«Вы делаете правильное ударение. Возможно, у нас не получается донести этот вопрос до широкой общественности», — сказал Одилжон Тожиев. Он напомнил, что предложения граждан поступали не только через онлайн-платформу, но и через Telegram-бот, который работал один месяц, call-центр по номеру 1341, а также в письменной и устной форме через депутатов.
Депутат отметил, что не может сказать точное число предложивших продлить президентский срок, но на момент вынесения проекта закона на всенародное обсуждение (он разрабатывался в течение месяца) за продление срока высказалось около 5000 человек.
«Большинство из них в той или иной форме высказались за продолжение реформ нынешним президентом. Может, они не говорили именно „укажите это так“. Для этого у нас работают группы, которые подстраивают [предложения] под эту норму. Мы вынесли на общественное обсуждение примерно с 5000 предложений. Только поэтому данная норма была включена в проект конституционного закона», — заявил он.
Ибрат Сафо подчеркнул, что продление президентского срока — это очень серьёзное и важное изменение в политике государства и в жизни страны. «Неужели нельзя было из уважения к автору этого предложения указать там его имя?» — продолжил настаивать он.
Вице-спикер сказал, что может привести пример с видеороликом, снятым молодыми людьми в Сырдарье в мае. На нём показано, как они звонят в call-центр и говорят, что выступают за продление срока полномочий действующего президента и создание условий для его переизбрания, чтобы можно было «довести до конца работу по созданию условий для молодёжи».
Журналист отметил, что ролик и другие похожие записи появились уже после того, как начались официальные обсуждения. Кроме того, по его словам, до этого люди не выступали одновременно с таким предложением. Он спросил депутата, обращались ли лично к нему его избиратели с таким предложением.
Одилжон Тожиев сказал, что он постоянно встречается с избирателями, и такие предложения были. «Конечно, были, — добавил он. — Я могу даже сказать имена и фамилии. Без колебаний могу сказать. Это демократическое государство, есть свобода слова. Кто-то может сказать так, кто-то может выступить против. Лично я встречал и те мысли, и другие. Я говорю это, не скрывая».
Ибрат Сафо напомнил, что глава конституционной комиссии, первый вице-спикер Законодательной палаты Акмаль Саидов отмечал, что Конституция 1992 года не полностью реализовала свой потенциал, и заявил о необходимости внесения изменений там, «где есть отставание». Он уточнил, будет ли Конституция после внесения поправок считаться новой или речь идёт о её совершенствовании.
Одилжон Таджиев подчеркнул: «Это не будет новая Конституция, действующая Конституция будет доведена до усовершенствованного уровня. Если пройдёт референдум и эта Конституция будет принята, она останется Конституцией, принятой в 1992 году и 30-летие которой отмечается в этом году. Её возраст не будет обнулён».
Журналист указал, что первый заместитель председателя Сената Садык Сафаев отмечал, что принятие новой Конституции даст возможность всем гражданам, в том числе действующему президенту, участвовать в выборах главы государства вновь.
Одилжон Тожиев сказал, что не хотел бы комментировать интервью сенатора, повторив, что Конституция в случае принятия поправок не будет считаться новой.
На прямой вопрос, считает ли он сам как член конституционной комиссии, что новая или изменённая Конституция обнулит сроки президента, депутат сказал: «Я лично сказать не могу, но и в процессе разработки проекта комиссией, и в проекте, вынесенном на общенародное обсуждение, есть редакция статьи 90».
Вице-спикер ожидает, что на обработку более 150 тысяч поступивших предложений и формирование законопроекта потребуется ещё две-три недели. Затем Законодательная палата должна определить дату референдума.
«Происходят очень активные процессы, это большой опыт, мы побывали и в зарубежных странах. Наши коллеги также совершают командировки. Во многих странах есть свои стандарты проведения конституционных реформ. Нашим стандартом стал учёт предложений народа. Сейчас [нужно] делать ударение не на одну или две статьи, если вникнуть в поступающие предложения, можно на самом деле увидеть необходимость в изменении нашей Конституции», — сказал Одилжон Тожиев.
На уточняющий вопрос о том, в каких странах продлевался срок полномочий президента через конституционные реформы, депутат сказал: «Многие страны с демократической формой правления прошли через этот процесс. Мы можем привести много примеров, в том числе в западных странах».
«В каких странах?» — спросил журналист.
«В том числе в России», — ответил вице-спикер.
«Россия, верно», — подтвердил Ибрат Сафо.
«В США тоже было в начале. Можно привести примеры многих других стран», — сказал Одилжон Тожиев.
Депутат уточнил, что в примере с США речь идёт о добавлении срока к действующему сроку, а не обнулении сроков и повторном избрании.