Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан ерларни ноқонуний сотишга қаратилган бир неча уринишларга чек қўйилди, деб хабар қилди ДХХ матбуот хизмати.
Тошкент шаҳрида яшовчи, 1985 й.т. шахс Паркент туманида истиқомат қилувчи, 1969 й.т. таниши билан ўзаро тил бириктириб, ушбу туман ҳудудида жойлашган 3 гектар ер майдонини мансабдор танишлари орқали харидор номига расмийлаштириб, уни турар жой учун мўлжалланган ер майдонига ўзгартириб бериш эвазига 280 минг АҚШ доллари талаб қилишади.
Давлат хавфсизлик хизматининг Тошкент вилояти бўйича Бошқармаси ходимлари томонидан Иқтисодий жиноятларга қариш курашиш департаментининг ҳудудий бошқармаси билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда мазкур шахслар сўралган пулдан 50 минг долларини олдиндан олган вақтларида ушланди.
ДХХнинг Андижон вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан Департаментнинг ҳудудий бошқармаси билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Андижон шаҳрида яшовчи, 1978 й.т., муқаддам бир неча бор судланган шахс алдов йўли билан фуқародан 13 минг доллар олган вақтида ушланди.
Аниқланишича, у Андижон шаҳридаги умумтаълим мактабларидан бирига тегишли бўлган 20 сотих ер майдонини гўёки аукцион савдоларида сотиб олганлигини таъкидлаб, мазкур ер майдонини ушбу фуқарога 48 минг доллар эвазига сотишга уринган ва ундан муқаддам 11 минг доллар ҳам олган.
Бу йўналишда ДХХ ходимлари томонидан Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Тошкент шаҳар бошқармаси билан ҳамкорликда ўтказилган кўп босқичли тезкор тадбирда олдиндан жиноий тил бириктирган 3 нафар фуқаро ушланди.
Дастлаб, Наманган вилояти Поп туманидаги 20 гектар ер майдонида «Янги Ўзбекистон» массивини барпо этиш доирасида режалаштирилган 105 та кўп қаватли уйлардан 8 тасини қуриш рухсатини олиб бериш эвазига 80 минг АҚШ доллари талаб қилган ва ушбу пул маблағидан 40 минг долларини олдиндан беришини сўраган, Тошкент шаҳрида яшовчи, муқаддам фирибгарлик билан боғлиқ жиноят содир этганлиги учун судланиб, ҳозирда аҳлоқ тузатиш ишлари жазосини ўтаётган, 1984 й.т. шахс 2300 долларини ўзининг хизмат ҳақи ва харажатлари учун олган вақтида ушланди.
Олиб борилган тезкор суриштирув тадбирлари давомида у олдиндан сўралган 40 минг АҚШ долларини муқаддам фирибгарлик билан боғлиқ содир этган ҳаракатлари учун ҳозирда ички ишлар органлари томонидан қидирувда бўлган, Тошкент шаҳрида яшовчи, 1980 й.т. танишига бериши кераклиги маълум бўлди ва тезкор тадбир давом эттирилиб, 37,7 минг долларини олган вақтида ушбу шахс ҳам қўлга олинди.
Ўз навбатида у ҳам ўзаро келишувга мувофиқ, умумий 80 минг долларидан 48 минг долларини Поп тумани ҳокимининг собиқ ўринбосарига бериши кераклигини билдирди ва Поп туманида ўтказилган тезкор тадбирда собиқ мансабдор шахс 6,5 минг АҚШ долларини олдиндан олган вақтида ушланди.
Ҳозирда учала ҳолат бўйича Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Сотрудники Службы государственной безопасности и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре пресекли несколько попыток незаконной продажи земельных участков, сообщила пресс-служба СГБ.
В одном случае житель Ташкента (1985 года рождения), вступив в сговор со своим знакомым (1969 года рождения), проживающим в Паркентском районе, требовал 280 тысяч долларов за оформление через своих знакомых должностных лиц на имя покупателя и перевод в категорию жилищного земельного участка 3 га.
В ходе оперативного мероприятия при получении 50 тысяч долларов мужчины были задержаны .
В другом случае сотрудники Управления СГБ по Андижанской области и территориального управления департамента задержали ранее неоднократно судимого жителя Андижана при получении обманным путём 13 тысяч долларов.
Выяснилось, что мужчина закупил на аукционных торгах 20 соток земли, принадлежащей одной из общеобразовательных школ Андижана, и пытался продать этот земельный участок другому гражданину за 48 тысяч долларов.
Кроме того, в ходе многоэтапного оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками СГБ и Ташкентского городского управления департамента, были задержаны три гражданина, вступивших заранее в сговор.
При получении за свои услуги и расходы 2300 долларов был задержан ранее судимый за мошенничество и отбывающий наказание в виде исправительных работ житель Ташкента. Он потребовал 80 тысяч долларов и задаток в размере 40 тысяч долларов за предоставление разрешения на строительство 8 из 105 многоэтажных домов в рамках создания массива Янги Узбекистон в Папском районе Наманганской области.
В ходе дознания выяснилось, что он должен был передать заранее запрошенную сумму в размере 40 тысяч долларов своему знакомому — жителю Ташкента (1980 года рождения), разыскиваемого ОВД за совершённые ранее преступления, связанные с мошенничеством.
В результате тот был задержан во время получения 37,7 тысячи долларов. Мужчина заявил, что должен передать 48 тысяч из запрошенной суммы экс-заместителю хокима Папского района. Бывшее должностное лицо было задержано во время получения задатка в размере 6500 долларов.
По всем случаям возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведётся следствие.