Ўзбекистонда бу ҳафта кучли иссиқ кутилмайди, дея хабар бермоқда Ўзгидромет матбуот хизмати.
Душанбадан жумагача Ўзбекистон ҳудуди бўйича август ойи учун нисбатан қулай об-ҳаво шароити сақланиб туради. Қуруқ ва бироз иссиқ об-ҳаво бўлиши кутилмоқда. Фақат республиканинг айрим тоғли ҳудудларида момақалдироқли қисқа муддатли ёмғир ёғиши мумкин.
Ҳаво ҳарорати кундуз кунлари асосан +31…+34 даража атрофида бўлади. Бу август ойининг биринчи ярми учун бўлган меъёрий қийматлардан бироз пастдир. Фақат ҳафтанинг охирига келиб, ҳарорат +35…+38 даражагача кўтарилади.
Республиканинг жанубида ва чўл зоналарида айрим кунларда баъзи жойларда шамол 15−20 м/с гача чанг-тўзонлар билан кучайиши эҳтимоли бор.
8 августда Наманган, Фарғона вилоятларининг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида сел-сув тошқин ҳодисалари юзага келиши мумкин, дейилади хабарда.

В течение всей рабочей недели по территории Узбекистана сохранятся относительно комфортные августа условия погоды, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Ожидается сухая и умеренно жаркая погода. Кратковременные грозовые дожди возможны лишь в отдельных горных районах страны.
Преобладающая температура воздуха в дневные часы будет в пределах +31…+34 градуса, что незначительно ниже нормальных для для первой половины августа значений. Лишь к самому концу недели ожидается повышение температуры до +35…+38 градусов.
В отдельные дни по югу и пустынной зоне республики местами ожидается усиление ветра до 15−20 м/с с пыльным поземком.
В понедельник, 8 августа, по предгорным и горным районам Наманганской, Ферганской областей возможны селе-паводковые явления.