Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти (ПМТИ) интернет ва мобил алоқанинг ривожланиши Ўзбекистонда ишсизлик даражасини камайтиришга ҳисса қўшганини юқори баҳолади. Ўрганиш натижалари институт матбуот хизмати томонидан эълон қилинди.
Ўтган йилнинг кузида Гарвард бизнес мактаби раҳбарлигида интернетнинг иқтисодий таъсири бўйича ўтказилган тадқиқот натижалари эълон қилинган эди. Унга кўра, 2020 йилда АҚШда 17 млндан ортиқ иш ўрни тижорат интернет корхоналари орқали яратилган, бу 2016 йилга нисбатан 7 млн тага кўп. Шу билан бирга, кичик корхоналар ва якка тартибдаги тадбиркорлар интернетдаги энг йирик интернет компанияларига қараганда кўпроқ иш ўринларини яратиши маълум бўлди — 38% ва 34%.
McKinsey халқаро консалтинг компанияси маълумотларига кўра, рақамлаштиришни ривожлантириш таъсири остида ишларнинг бир қисми ўз аҳамиятини йўқотиб, улар ўрни босқичма-босқич янги касблар билан алмашмоқда. Шу билан бирга, интернет майдони кўпроқ янги касблар ва иш ўринларини яратмоқда. Масалан, Францияда сўнгги 15 йил ичида интернет ва электрон тижоратнинг ривожланиши натижасида 500 минг иш ўрнига талаб йўқолган, 1,2 млн янги иш ўрни яратилган. Шундай қилиб, ўсиш коэффициенти 2,4 ни ташкил этган, яъни талаб йўқолган битта иш жойи ўрнига 2,4 та янгиси яратилган.
АКТнинг ривожланиши ишсизлик даражасига яна бир восита орқали таъсир кўрсатади. Иқтисодий тараққиётнинг ҳозирги босқичида бандлик билан боғлиқ муаммоларни масофавий иш ёки фриланс орқали ҳал қилиш мумкин. Бу даромадни ошириш ва шахсий мартаба, бандлик муаммосини давлат миқёсида ҳал қилиш имконини беради, дея қайд этади ПМТИ.
Халқаро меҳнат ташкилоти ҳисоботида айтилишича, дунёдаги онлайн иш ўринларининг энг катта қисми дастурий таъминотни ишлаб чиқиш ва технологик ишлар тоифасига тўғри келади. Уларнинг барча онлайн фриланс ишларидаги улуши 2018 йилдаги 39 фоиздан 2020 йилда 45 фоизгача ошган.
Ўзбекистонда 2015 йилда АКТ соҳасида банд бўлганлар сони 33,4 минг кишини ташкил этган бўлса, 2021 йилда бу кўрсаткич 53,8 минг кишига етди. 2021 йилда АКТ соҳасида номинал иш ҳақи 5,6 млн сўм (республика бўйича ўртача иш ҳақи 3,2 млн сўм) бўлди. ДСҚ маълумотларига кўра, 2020 йилда рўйхатга олинган якка тартибдаги тадбиркорлар сони 547,6 минг кишини, 2021 йилда эса 1,2 млн кишини ташкил этди.
Ўзбекистонда интернет ва мобил алоқанинг ривожланишининг ишсизлик даражасига таъсирини таҳлил қилиш учун Давлат статистика қўмитасининг 2015−2020 йиллардаги (84 та кузатув) ҳудудлар бўйича статистик маълумотларига асосланган эконометрик моделлардан фойдаланилди.
Таҳлилларга кўра, янги асосий уяли алоқа станцияларининг қурилиши ишсизликни камайтиришга катта таъсир кўрсатади — 100 та янги асосий уяли алоқа станциясининг қурилиши ишсизлик даражасини 0,05 фоиз пунктга камайтириши мумкин. Оптик толали интернет узунлигининг 100 км га ошиши ишсизликни 0,04 фоиз пунктига қисқартирса, интернетдан фойдаланувчилар сонининг 1 фоиз пунктига ўсиши ишсизликни 0,02 фоиз пунктига камайтиради.
Шу билан бирга, ПМТИ экспертларининг қайд этишича, бугунги кунда Ўзбекистонда АКТ ривожланишининг ишсизликни камайтиришга таъсири пастлигича қолмоқда. Бу иқтисодиётнинг барча тармоқлари ва аҳоли ҳаётида рақамлаштириш жараёни эндигина бошлангани билан изоҳланади, дейилади ҳисоботда.

Институт прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ) оценил вклад от развития интернета и мобильной связи на сокращение безработицы в Узбекистане. Результаты исследования распространила пресс-служба института.
Прошлой осенью были обнародованы результаты исследования об экономическом влиянии интернета, проведённого под руководством Гарвардской школы бизнеса. Оно показало, что в 2020 году более 17 миллионов рабочих мест в США было создано коммерческим интернетом, что на 7 миллионов больше, чем в 2016 году. При этом выяснилось, что небольшие фирмы и индивидуальные предприниматели создают в интернете больше рабочих мест, чем крупнейшие интернет-компании — 38% против 34%.
Согласно данным международной консалтинговой компании McKinsey, под влиянием цифровизации часть рабочих мест теряет актуальность и постепенно заменяется новыми профессиями. В то же время интернет-пространство создаёт гораздо больше новых профессий и рабочих мест. К примеру, во Франции за последние 15 лет в результате развития интернета и электронной коммерции невостребованными стали 500 тысяч рабочих мест, при этом было создано 1,2 миллиона новых вакансий. Таким образом, коэффициент увеличения составляет 2,4, т. е. взамен 1 неактуального рабочего места создается 2,4 новых.
Существует также другой канал влияния развития ИКТ на сокращение безработицы. Проблемы занятости позволяет решить дистанционная работа или фриланс. Он даёт возможность не только повышения уровня дохода и собственного карьерного роста, но решения проблемы занятости в государственном масштабе, отмечает ИПМИ.
В докладе Международной организации труда говорится, что наибольшая доля онлайн-занятости в мире приходится на категорию разработки программного обеспечения и технологические работы. Доля этой категории во всех водах онлайн-фриланса увеличилась с 39% в 2018 году до 45% в 2020 году.
В Узбекистане численность занятых в секторе ИКТ в 2015 году составляла 33,4 тысячи человек, а к 2021 году она выросла на 161% и составила 53,8 тысячи человек. Средняя номинальная заработная плата в секторе ИКТ в 2021 году составила 5,6 млн сумов (по стране — 3,2 млн сумов). По информации Государственного налогового комитета, в 2020 году количество зарегистрированных самозанятых составляло 547,6 тысячи человек, в 2021 году — уже 1,2 миллиона.
Для анализа влияния развития интернета и мобильной связи на уровень безработицы в Узбекистане были построены эконометрические модели на основе статистических данных Государственного комитета по статистике в разрезе регионов за период 2015—2020 годы (84 наблюдения).
Наибольшее влияние на снижение уровня безработицы, согласно анализу, оказывает строительство новых базовых станций сотовой связи — 100 новых базовых станций могут снизить безработицу на 0,05 процентных пункта. Увеличение протяженности волоконно-оптического интернета на 100 км будет способствовать уменьшению безработицы на 0,04 п. п. Рост числа пользователей интернета сократит безработицу на 0,02 п. п.
В то же время эксперты ИПМИ отмечают, что на сегодняшний день эффект от развития ИКТ на сокращение безработицы в Узбекистане остаётся низким. Это объясняется тем, что процессы цифровизации только начинают приобретать значимость в отраслях экономики и жизни населения, отмечается в докладе.