Ўзбекистон ва Озарбайжон умумий қиймати 500 млн доллардан ортиқ бўлган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун инвестиция фондини ташкил этиш ниятида. Бу ҳақда 1 август куни ҳукуматлараро қўшма комиссия йиғилишида сўз борди.
«Биз бир ҳафта муддатда фондни тезроқ ташкил этишга қаратилган қўшма «йўл харитаси»ни қабул қилишга келишиб олдик», — деди комиссия ҳамраиси, Ўзбекистон бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев.
Унинг эслатишича, июнь ойида Озарбайжон президенти Илҳом Алиевнинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида томонлар нефть-газ, кимё ва тўқимачилик саноати, шунингдек, қишлоқ хўжалиги соҳаларида умумий қиймати 500 млн доллардан ортиқ бўлган салмоқли ҳужжатлар пакетини имзолаган эди.
«Энди уларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш зарур», — деди Жамшид Ходжаев.
Комиссия ҳамраиси, Озарбайжон иқтисодиёт вазири Микайил Жабборов ҳам икки давлат ўртасидаги сармоявий ҳамкорликни фаоллаштириш керак, деб ҳисоблайди.
«Шу жиҳатдан қўшма инвестиция фондини яратиш ҳамда унинг фаолият юритиши ҳар икки давлат инвесторларига ёрдам бера оладиган ва ёрдам бериши керак бўлган яхши восита бўлиши мумкин», — деди у.
Озарбайжон Иқтисодиёт вазирлиги раҳбари ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари орасида энергетика соҳасини алоҳида қайд этди. У июль ойи бошида «Ўзбекнефтгаз» ва Озарбайжон нефть компанияси SOCAR ўртасида икки мамлакатдаги нефть конларини биргаликда ўзлаштириш, қайта тикланувчи энергия манбалари ва рақамлаштириш лойиҳалари бўйича ҳамкорлик бўйича «йўл харитаси» имзоланганини эслатди.

Узбекистан и Азербайджан намерены создать инвестиционный фонд для реализации совместных проектов на сумму более 500 млн долларов. Об этом говорилось 1 августа на заседании совместной межправительственной комиссии.
«Мы договорились в недельный срок принять совместную дорожную карту, нацеленную на скорейшее создание фонда», — сказал сопредседатель комиссии, заместитель премьер-министра Узбекистана, министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев.
Он напомнил, что в июне в рамках визита в Узбекистан президента Азербайджана Ильхама Алиева стороны подписали солидный пакет документов на сумму свыше 500 млн долларов в нефтегазовой, химической и текстильной отраслях, а также аграрном секторе.
«Теперь необходимо обеспечить их своевременную и качественную реализацию», — отметил Жамшид Ходжаев.
Сопредседатель МПК, министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров также считает, что инвестиционное сотрудничество двух стран должно быть активизировано.
«В этом аспекте создание и деятельность совместного инвестиционного фонда может быть хорошим инструментом, который может и должен помогать инвесторам из обеих стран», — отметил он.
Глава Минэкономики Азербайджана в числе перспективных направлений взаимодействия выделил энергетическую сферу. Он напомнил, что в начале июля «Узбекнефтегаз» и азербайджанская нефтяная компания SOCAR подписали дорожную карту по сотрудничеству в совместной разработке нефтяных месторождений в обеих странах, а также проектов по возобновляемой энергетики и цифровизации.