29 июль куни соат тахминан 13:00 ларда Тошкентнинг Бектемир тумани Истиқлол кўчасида Matiz ва Howo юк машинаси иштирокида ЙТҲ содир бўлди, деб хабар берди пойтахт ИИББ матбуот хизмати.
Дастлабки маълумотларга кўра, Matiz ҳайдовчиси 2002 йилда туғилган Ш. Х. белгиланган тезликни меъёридан ошириб, руль бошқарувини йўқотгани сабабли қарама-қарши йўналишга чиқиб кетиб, ўз йўналишида ҳаракатланиб келаётган Howo русумли юк автомашинаси билан тўқнашиб кетган.
Ҳодиса оқибатида Matiz автомашинаси ҳайдовчиси олган оғир тан жароҳатлари натижасида воқеа жойида вафот этган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 266-моддаси 2-қисми (Транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш, одам ўлишига сабаб бўлса) билан жиноят иши қўзғатилган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
ИИВ ЖХП ЙҲХХ маълумотларига кўра, жорий йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистонда 3559 та ЙТҲ содир бўлди, уларда 2775 киши жароҳат олган бўлса, 784 киши ҳалок бўлди. Шу давр ичида Тошкент шаҳрида расман 413та ЙТҲ қайд этилиб, натижада 377 киши тан жароҳати олди, 36 киши ҳалок бўлди. Пойтахтда содир бўлган бахтсиз ҳодисаларнинг деярли ярмига сабаб — тезликни белгиланган меъёридан ошириш.

29 июля примерно в 13:00 на улице Истиклол в Бектемирском районе Ташкента произошло ДТП с участием автомобиля Matiz и бетономешалки Howo, сообщила пресс-служба ГУВД столицы.
По данным ведомства, водитель Matiz Ш. Х. (2002 года рождения) существенно превысил скоростной режим, потерял управление и выехал на встречную полосу движения, где столкнулся с грузовиком под управлением Д. Д. (1992).
В результате аварии водитель Matiz получил телесные повреждения тяжёлой степени и скончался на месте происшествия.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 266 Уголовного Кодекса (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее смерть человека). Ведётся следствие.
По данным СБДД ДОБ МВД, за первое полугодие в Узбекистане произошло 3559 ДТП, в которых травмы получили 2775 человек и скончались 784. За этот период в Ташкенте официально зафиксировано 413 ДТП, в результате которых пострадали 377 человек и скончались 36. Причина почти половины всех ДТП в столице — превышение скорости.