Aфғонистон муваққат ҳукумати AҚШни афғон активларини қайтаришга чақирмоқда. Бу ҳақда 26 июль куни Тошкентда бўлиб ўтган халқаро анжуманда Афғонистон ташқи ишлар вазири в. б. Амирхон Муттақий маълум қилди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Унинг сўзларига кўра, 11 ой ичида «Толибон» Aфғонистон ичида хавфсизликни таъминлай олди ва аҳолига асосий хизматлар кўрсатувчи барча давлат идоралари ҳамда давлат хизматчиларининг иш самарадорлигини сақлаб қолди.
«Биз коррупция даражасини қарийб нол даражага туширдик. Барча сиёсий ва ҳарбий жиноятчиларга амнистия эълон қилдик. Афғонистон тарихида биринчи марта толерантлик сиёсати эълон қилинди. Ҳеч ким ўз сиёсий мафкураси сабабли ишдан бўшатилмади. Бизда ҳозир Мудофаа ва Ички ишлар вазирликлари жуда яхши ишламоқда. Уларга кўплаб ёшларни жалб қилдик», — деди у.
Амирхон Муттақий «Толибон» ушбу тузилмалардан халққа ёки қўшниларга қарши фойдаланмаганини ҳам таъкидлади.
«Бир томондан йигирма йиллик уруш, иккинчи томондан АҚШнинг иқтисодий санкциялари мамлакатни қашшоқликка олиб келди. Бундан оддий одамлар азият чекмоқда. Барча бу муаммоларга қарамай, мамлакат уддалашга муваффақ бўлди. Барча давлат хизматлари кўрсатилмоқда. Орадан анча вақт ўтиб, хусусий ва давлат университетларини очдик. Барча мактаблар очиқ, уларда 10 миллион ўқувчи бор», — деди у.
Афғонистон Ташқи ишлар вазирлиги раҳбари в.б.нинг айтишича, хотин-қизлар шарт-шароит бўлган жойларда, шароит бўлмаган жойда эса уйдан туриб ишлашмоқда. «Биз уларга шароит яратмагунимизча, уйдан ишлашлари учун пул тўлаймиз», деди у.
Амирхон Муттақий «Толибон» Афғонистонда барқарорлик ва тинчлик ўрнатилиши тарафдори экани, чунки бу унинг иқтисодий ривожланишига ҳисса қўшишини таъкидлади.
«Бизнинг сиёсатимиз ҳозирда иқтисодий ривожланишга қаратилган ва Афғонистон минтақалар ўртасидаги ҳамкорлик марказига айланиши керак. Афғонистон Жанубий ва Марказий Осиёни боғлайдиган энг қисқа ва арзон йўлни таъминлайди», — деди муваққат ҳукумат вакили.
У «Толибон» ҳеч кимга Афғонистон ҳудудидан бошқа давлатларга таҳдид қилиш учун фойдаланишига йўл қўймаслик масъулиятини ўз зиммасига олганини эслатиб ўтди.
«Биз уддаладик. Афғонистондаги хавфсизлик ҳам минтақа, ҳам жаҳон ҳамжамиятидаги хавфсизлик билан боғлиқ. Биз барча ваъдаларни бажармоқдамиз ва Қўшма Штатлар ҳам келишувдаги барча ваъдаларни бажаришини хоҳлаймиз», — деди у.
Амирхон Муттақий Афғонистон дунёнинг барча давлатлари билан муносабатларни ўзаро ҳурмат ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик асосида йўлга қўйишга тайёрлигини билдирди.
«Биз АҚШни Афғонистоннинг барча активларини ҳеч қандай сўзсиз ва ҳеч қандай шартларсиз қайтариб беришга чақирамиз. Бу афғон халқининг ҳаёти ва тараққиётига жуда ижобий таъсир қилади… Афғонистон географик жиҳатдан стратегик қулай жойда жойлашган, табиий ресурсларнинг улкан захираларига ва жуда арзон ишчи кучига эга. Биз барчани Афғонистонга минтақада хавфсизлик ва барқарорликка хизмат қиладиган сармоялар киритишга чақирамиз», — деди ТИВ раҳбари.
У, шунингдек, ҳозир Афғонистон «бир давлат, бир мамлакат, бир ҳокимият» сифатида фаолият юритаётганини таъкидлади.
«Афғонистонда ИШИД йўқ қилинди. Ҳозир эса биз билан собиқ тузумнинг 500 минг турли ишчилари ишламоқда. Кетганлар уйларига қайтишмоқда. Барча афғонлар эркин саёҳат қилишлари мумкин», — деди Амирхон Муттақий.
У банк соҳасида муаммолар мавжудлигини тан олди, бироқ улар яқин келажакда ҳал этилишини кутмоқда.
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов Афғонистоннинг хориждаги молиявий активларига қўйилган чекловларни олиб ташлаш мамлакатдаги ижтимоий муаммоларни ҳал этишнинг асосий омилларидан бири эканлигини таъкидлаган эди.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йилнинг 11 сентябрида ўтган ШҲТ саммитида президент Шавкат Мирзиёев Афғонистондаги гуманитар вазиятни ҳисобга олган ҳолда хориж банкларидаги афғон активларини қайтаришни таклиф қилган эди. Гап август ўртасида «Толибон» қўлига тушмаслиги учун АҚШ томонидан музлатилган Афғонистон Марказий банкининг миллиардлаб долларлари ҳақида кетмоқда

Временное правительство Афганистана призывает США разморозить афганские активы. Об этом на международной конференции в Ташкенте 26 июля заявил и. о. министра иностранных дел Афганистана Амир Хан Муттаки, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По его словам, за 11 месяцев «Талибан» смог обеспечить безопасность внутри Афганистана и сохранил работоспособность всех государственных органов и госслужащих, которые оказывают населению основные услуги.
«Мы практически до нуля снизили уровень коррупции. Объявили амнистию всем политическим и военным противникам. Впервые в истории Афганистана была провозглашена политика толерантности. Никто не был уволен за свою политическую идеологию. Сейчас у нас очень хорошо работают министерства обороны и внутренних дел. Мы привлекли туда много молодёжи», — рассказал он.
Амир Хан Муттаки также подчеркнул, что «Талибан» не использовал эти силовые структуры против народа или соседей.
«Двадцать лет войны с одной стороны и экономические санкции США с другой стороны привели страну к бедности. От этого страдает простой народ. Несмотря на все эти проблемы, страна смогла справиться. Все государственные услуги предоставляются. После долгого времени мы открыли все университеты — как частные, так и государственные. Все школы открыты, в них обучаются 10 миллионов учеников», — заявил он.
И. о. главы МИД Афганистана сообщил, что женщины работают там, где есть условия, а там, где их нет, они работают из дома. «Мы платим им за то, чтобы они работали из дома, пока мы не сможем создать для них условия», — сказал он.
Амир Хан Муттаки подчеркнул, что «Талибан» привержен стабильности и миру в Афганистане, поскольку это поспособствует его экономическому развитию.
«Наша политика сейчас ориентируется на экономическое развитие, и Афганистан должен превратиться в центр сотрудничества между регионами. Афганистан предоставляет кратчайший и самый дешёвый путь, соединяющий Южную и Центральную Азию», — отметил представитель временного правительства.
Он напомнил, что «Талибан» взял на себя ответственность, что не позволит никому использовать территорию Афганистана для угрозы против других стран.
«Мы это сделали. Безопасность в Афганистане связана с безопасностью и в регионе, и в мировом сообществе. Мы выполняем все обещания и хотели бы, чтобы США тоже выполнили все те обещания, которые были в соглашении», — указал он.
Амир Хан Муттаки заявил, что Афганистан готов строить отношения со всеми странами мира на основе взаимного уважения и взаимовыгодного сотрудничества.
«Мы призываем США безоговорочно и безо всяких условий разморозить все активы Афганистана. Это будет иметь очень позитивное влияние на жизнь и развитие афганского народа… Афганистан географически расположен в стратегически выгодном месте, имеет огромные запасы природных ресурсов и очень дешёвую рабочую силу. Призываем всех инвестировать в Афганистан, что послужит безопасности и стабильности в регионе», — сказал глава МИДа.
Он также отметил, что теперь Афганистан функционирует как «одна страна, одно государство, одна власть».
«ИГИЛ был уничтожен в Афганистане. И сейчас 500 тысяч различных работников бывшего режима работают с нами. Те, кто уезжали, возвращаются домой. Все афганцы могут свободно путешествовать», — заявил Амир Хан Муттаки.
Он признал наличие проблем в банковской сфере, но ожидает, что они будут решены в ближайшее время.
И. о. министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов отметил, что снятие ограничений на финансовые активы Афганистана за рубежом является одним из основных факторов решения социальных проблем в стране.
На саммите Шанхайской организации сотрудничества в сентябре 2021 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предложил разморозить афганские государственные активы в зарубежных банках, учитывая гуманитарную обстановку в Афганистане. Речь идёт о резервах Центрального банка Афганистана на миллиарды долларов, которые были заморожены США, чтобы средства не достались «Талибану».