Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази мактабларда якуний давлат аттестациясини ўтказиш ва олий таълим муассасаларига қабул қилиш тартибини ўзгартириш тўғрисидаги президент қарори лойиҳасини жамоатчилик муҳокамасига тақдим этди.
Ҳужжат олий ўқув юртларига мактабларнинг якуний тест синовлари натижаларига кўра, қўшимча имтиҳонларсиз қабул қилиш тизимини жорий этишни назарда тутади.
Ҳозирда умумтаълим фанлари бўйича якуний давлат аттестациясини мактаб, лицей ва касб-ҳунар коллежларининг ўзлари ўтказмоқда.
Лойиҳага кўра, 2024/2025 ўқув йилидан бошлаб якуний давлат аттестацияси Давлат тест маркази томонидан амалга оширилади. Бунда таълим ташкилотларининг санъат, маданият, спорт ва бошқа алоҳида иқтидор талаб этиладиган йўналишлар бўйича битирувчиларини якуний давлат аттестациясидан ўтказиш тартиби сақлаб қолинади.
Аттестацияда учта мажбурий фан — она тили (ўзбек, рус, қорақалпоқ ва бошқа тиллар), математика ва Ўзбекистон тарихи, шунингдек, ОТМ таълим йўналишларига мос бўлган иккитадан тўрттагача умумтаълим фанлардан тест синови топширилади.
Тест синови натижалари бўйича битирувчиларга уч йил муддатга амал қиладиган электрон миллий сертификат бериш режалаштирилган. Мажбурий фанлар бўйича тест синови натижалари шаходатнома ёки дипломга қайд этилади.
Ўқув йили давомида таълим дастурларини тўлиқ ўзлаштирган ва ўқув фанларидан қониқарли баҳо олган битирувчиларга тест синови топширишга рухсат берилади.
Халқ таълими вазирлиги томонидан битирувчилар шаҳодатнома олишлари учун тест синови натижаси бўйича мажбурий фанлардан тўпланиши лозим бўлган минимал балл белгиланади. Минимал балл ва ундан юқори балл тўплаган битирувчилар якуний давлат аттестациясидан ўтган ҳисобланади.
Тест синовлари ҳар йили июнь — июль ойларида қоғоз (ёки электрон) шаклда ўтказилиши режалаштирилган. Имтиҳонлар Давлат комиссияси томонидан белгиланадиган катта сиғимли биноларда ўтказилиши кутилмоқда.
Мажбурий фандан минимал балл тўплай олмаган ёки узрли сабабга кўра (касаллиги, оила аъзоларининг вафот этганлигини, халқаро спорт мусобақаларида, олимпиада ва кўрик танловларда иштирок этаётганлиги) тест синовида қатнаша олмаган битирувчиларга якуний давлат аттестацияси тўлиқ якунланганидан икки ҳафта ўтгач ушбу фанлардан қайта тест синовини топшириш имкони берилади.
Агар битирувчилар қайта тест синови натижалари бўйича етарли балл тўплай олмаган бўлса, улар олий таълим ташкилотларига ўқишга қабул қилиш танловида иштирок эта олмайди. Ҳужжат лойиҳасига кўра, уларга таълим ташкилотлари томонидан тегишли маълумотнома берилади. Улар кейинги йил ягона интерактив хизматлар портали ёки Давлат хизматлари марказлари орқали якуний давлат аттестациясини қайта топширишлари мумкин бўлади.
Битирувчилар олий таълим ташкилотларига мажбурий ҳамда мутахассислик фанларидан тест синови натижалари асосида ўқишга қабул қилиниши режалаштирилган.
Лойиҳада қайд этилишича, мазкур тартиб хорижий фуқаролар ва президент мактаблари битирувчиларига нисбатан татбиқ этилмайди.
Аввалги йилларда таълим ташкилотларини тамомлаган абитуриентлар учун 2023 йил 1 ноябрдан бошлаб давлат олий таълим ташкилотларига ўқишга қабул қилишнинг янги тартиби жорий этилади.
Давлат тест маркази томонидан абитуриентлар учта мажбурий фан — она тили (ўзбек, рус, қорақалпоқ ва бошқа тиллар), математика ва Ўзбекистон тарихи фанлари ҳамда иккита бакалавриат таълим йўналишларига мос умутаълим фанлари бўйича тест синовидан ўтишади. Шу билан бирга, тест синовлари ДТМ томонидан белгиланган муддатларда ҳар йили камида уч маротаба ўтказилади. Абитуриентларга мутахассислик фанларини мустақил танлаш имконияти берилади.
Бундан ташқари, абитуриентларга йил давомида умумтаълим фанлардан тўлов асосида (мажбурий фанлар учун — БҲМнинг 0,3 баравари, мутахассислик фанлар бўйича — БҲМнинг 0,25 баравари миқдорида) сертификат олиш учун бир неча маротаба тест синови топшириш ҳуқуқи берилади.
Сертификат олиш бўйича «темир», «ёшлар», «аёллар» дафтарларидан бирига киритилган, ногиронлиги (I ва II гуруҳ) бўлган шахслар ва давлат қарамоғида бўлган чин етимларга навбатдан ташқари йилига бир маротаба тўловсиз тест синовида қатнашишлари мумкин бўлади.
Лойиҳа ишлаб чиқувчиларининг таъкидлашича, янги тизим якуний давлат аттестацияси ва олий ўқув юртларига кириш имтиҳонларини бирлаштириш орқали мактаб аттестациясидаги баҳоларнинг тўғрилигини таъминлайди, шунингдек, икки марта имтиҳон топширишни бекор қилиш орқали бюджет маблағларини тежайди.
Лойиҳа муҳокамаси 9 августга қадар давом этади.
Ўзбекистонда илк бор Россия Ягона давлат имтиҳонининг аналогини жорий этиш режалаштирилаётгани ҳақида 2020 йил апрель ойида хабар берилган эди.

Государственный центр тестирования при Кабинете министров Узбекистана представил для общественного обсуждения проект постановления президента об изменении порядка проведения итоговой государственной аттестации в школах и приёма в высшие учебные заведения.
Документ предусматривает введение системы поступления в вузы на основании результатов школьных выпускных тестов, без проведения дополнительных экзаменов.
Сейчас школы, лицеи и профессиональные колледжи сами проводят итоговую государственную аттестацию по общеобразовательным предметам.
Согласно проекту, с 2024/2025 учебного года итоговую государственную аттестацию будет проводить Государственный центр тестирования (ГЦТ). При этом за образовательными организациями остаётся право проводить аттестацию в области искусства, культуры, спорта и других областях образования, требующих особых способностей выпускников.
Аттестация предусматривает проведение тестовых экзаменов на знание трёх обязательных предметов — родного языка (узбекский, русский, каракалпакский и другие), математики и истории Узбекистана, а также от двух до четырёх специальных общеобразовательных предметов, соответствующих направлениям обучения в бакалавриате.
По результатам тестирования выпускникам планируется выдавать электронный национальный аттестат сроком действия на три года. В нём регистрируются результаты аттестации по обязательным предметам.
К тестовым испытаниям, как ожидается, будут допускаться выпускники, полностью освоившие образовательные программы и получившие в течение учебного года удовлетворительные оценки по учебным предметам.
Министерство народного образования будет определять минимальные баллы, которые необходимо набрать по обязательным предметам для получения аттестата. Выпускники, набравшие минимальный балл и выше, считаются прошедшими итоговую государственную аттестацию.
Планируется, что тестирование будет проводиться ежегодно в июне-июле в бумажном (или электронном) виде. Как ожидается, экзамены будут проходить в зданиях большой вместимости, определяемых Государственной комиссией по приёму в образовательные учреждения.
Выпускники, не набравшие минимальный балл по обязательному предмету или которые не смогли принять участие в экзаменах по уважительным причинам (болезнь, смерть членов семьи, участие в международных спортивных соревнованиях, олимпиадах и конкурсах), могут пересдать тестовые испытания по этим предметам через две недели после завершения итоговой государственной аттестации.
Если выпускники по итогам тестирования не набрали минимальный балл, они не будут участвовать в отборе для поступления в вузы. Согласно проекту документа, им будет выдаваться свидетельство об окончании среднего образования. Они смогут повторно сдать экзамены в следующем году, подав заявление через Единый портал госуслуг или центры госуслуг.
Планируется, что выпускники будут приниматься в вузы по результатам тестирования по обязательным и профильным предметам.
Этот порядок, отмечается в проекте, не будет распространяться на иностранных граждан и выпускников президентских школ.
Что касается абитуриентов, окончивших школы в предыдущие годы, то с 1 ноября 2023 года для них планируется ввести новый порядок приёма в вузы.
Государственный центр тестирования будет проводить тестирование на знание трёх обязательных предметов — родной язык (узбекский, русский, каракалпакский и другие языки), математика и история Узбекистана и двух спецпредметов, соответствующих направлениям обучения в бакалавриате. При этом вступительные экзамены будут проводиться не реже трёх раз в год в сроки, установленные ГЦТ. Абитуриенты смогут сами выбрать спецпредметы.
Кроме того, как ожидается, они несколько раз в течение года смогут сдать экзамены для получения сертификата по общеобразовательным предметам на платной основе (0,3 БРВ — по обязательным предметам, 0,25 БРВ — по каждому спецпредмету).
Тесты на получение сертификата будут проводиться бесплатно для членов семей из Единого реестра социальной защиты, абитуриентов, включённых в «железные», «молодёжные» и «женские» тетради, для лиц с инвалидностью (I и II группы) и сирот.
Разработчики отмечают, что новая система послужит обеспечению точности оценок в школьном аттестате за счёт унификации итоговой государственной аттестации и вступительных экзаменов в вузы, а также экономии бюджетных средств за счёт отказа от сдачи экзаменов два раза.
Обсуждение проекта продлится до 9 августа.
Впервые о том, что в Узбекистане планируется внедрить аналог российского Единого госэкзамена, сообщалось в апреле 2020 года.