24 июль куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг туғилган куни муносабати билан хорижий давлатлар раҳбарларидан табриклар келиб тушди, деб хабар қилди унинг матбуот хизмати.
У Озарбайжон президенти Илҳом Алиев, Беларусь президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Токаев, Қирғизистон президенти Садир Жапаров, Россия президенти Владимир Путин, Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон ва Туркия президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
«Хорижий ҳамкорлар давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан самимий муборакбод этиб, Президентимизга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ҳамда аҳоли турмуш даражасини тубдан ошириш, демократик жамият институтларини мустаҳкамлаш, мамлакат иқтисодиётини модернизация қилиш ва халқаро мавқеини юксалтиришга қаратилган кенг кўламли ислоҳот ва янгиланишлар стратегиясини амалга оширишда катта муваффақиятлар тилади», — деб ёзди матбуот хизмати.
«Ўзбекистон етакчисининг қисқа муддатда юртимизнинг жаҳон мамлакатлари ва кўп томонлама тузилмалари билан шериклик даражасини сезиларли ошириш, уни амалий мазмун билан бойитишга хизмат қилган прагматик ва фаол ташқи сиёсати алоҳида қайд этилди».
Чеченистон Республикаси раҳбари Рамзан Қодиров Шавкат Мирзиёев таваллудининг 65 йиллиги муносабати билан Ўзбекистон президентига иккита от совға қилди. У «Инстаграм»да табрик видеосини ҳам баҳам кўрди.
«Мен отларни жуда яхши кўраман ва сиз ҳам яхши кўрасиз. Шунинг учун бутун халқ номидан ва шахсан ўз номимдан сизларга отлар беришга қарор қилдим. Сизга чин қалбимдан мустаҳкам соғлик, узоқ умр, шунингдек, қардош Ўзбекистонга тинчлик, барқарорлик ва равнақ тилайман!» — деди Рамзан Қодиров.
Чеченистон раҳбари Ўзбекистон президентини «камтар ва меҳмондўст инсон, шу билан бирга доно ва узоқни кўра оладиган сиёсатчи» деб таърифлади.
Эслатиб ўтамиз, 23 июль куни Россия президенти Владимир Путин Шавкат Мирзиёевни «Россия ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги улкан хизматлари» Россиянинг Александр Невский ордени билан мукофотлаш тўғрисидаги фармонни имзолаган эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 июля получил поздравления по случаю своего дня рождения от глав иностранных государств, сообщила его пресс-служба.
Он провел телефонные разговоры с президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым, Беларуси Александром Лукашенко, Казахстана Касым-Жомартом Токаевым, Кыргызстана Садыром Жапаровым, России Владимиром Путиным, Таджикистана Эмомали Рахмоном и Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
«Иностранные партнеры тепло поздравили главу нашего государства с днем рождения, адресовав президенту искренние пожелания доброго здоровья, благополучия и больших успехов в деле реализации стратегии масштабных реформ и преобразований, направленных на кардинальное повышение уровня жизни населения, усиление институтов демократического общества, модернизацию экономики и укрепление международного авторитета страны», — пишет пресс-служба.
Особо в беседах отмечалась прагматичная и проактивная внешняя политика лидера Узбекистана, «позволившая в короткие сроки заметно поднять уровень партнерства нашей страны со странами мира и многосторонними структурами», говорится в сообщении.
Глава Чеченской республики Рамзан Кадыров в честь 65-летия Шавката Мирзиёева подарил президенту Узбекистана двух лошадей. Он поделился в Instagram видео с поздравлением.
«Я очень люблю лошадей, и знаю, что вы тоже. Поэтому от всего народа и лично от себя решил подарить вам скакунов. Я искренне желаю вам крепкого здоровья, долгих лет жизни, а также мира, стабильности и процветания братскому Узбекистану!» — сказал Рамзан Кадыров.
Глава Чечни охарактеризовал президента Узбекистана как «скромного и радушного человека, а вместе с тем мудрого и дальновидного политика».
Напомним, 23 июля президент РФ Владимир Путин подписал указ о награждении Шавкат Мирзиёев российским орденом Александра Невского «большие заслуги по укреплению дружбы и сотрудничества между Россией и Узбекистаном».